2 Mart 2021 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

BEKLENE PROJE: URAYSİM projesi hayata geçirildi

Eskişehir’in Alpu ilçesinde yapımı devam eden URAYSİM projesi inşaat alanında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Uraysim Projesi Yürütücüsü Prof. Dr. Mete Koçkar ve Alpu Belediye Başkanı Rafet Demirtaş katıldı.

“Anadolu Üniversitesi’nin Alpu’daki Uraysim Kampüsüne hoş geldiniz.” ifadeleriyle törenin açılılş konuşmasını yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, gerçekleştirilen tören hakkında bilgi verdi: ”Uraysim, Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülen, 2012 yılında yatırım programına dâhil edilen bir Kalkınma Bakanlığı projesi. Bu projenin başlangıç aşaması biraz zaman alsa da emin adımlarla gelişim kaydedilmeye devam ediliyor. Bu toplantıyı da projenin hangi aşamada olduğunu kamuoyuna aktarmak amacıyla düzenledik.“

“Projenin önündeki bütün engeller kaldırıldı”

“Uraysim projesi, şu anda çok önemli bir aşamaya gelmiş, faaliyete geçmiş durumda.” vurgusuyla proje hakkında bilgi vermeye devam eden Rektör Gündoğan,” 2012 yılından itibaren Alpu Belediyesi tarafından Anadolu Üniversitesi’ne bu proje için tahsis edilen bu 700 dönümlük bu alan, bir kampüs olarak planlandı. Bu kampüsün içerisinde eğitim tesisi, idari bina, sosyal tesis, hangarlar, kampüsün etrafında yer alan test yolları inşa ediliyor. İlk aşamada bu alan bir mera idi. Biz vasıf değişikliği sağlamak için gerekli girişimleri yaptık. Bu da önemli bir süreci beraberinde gerektirdi. Başbakanlığımızdan çıkan bir kararla bu gelişmeyi ancak 2014 yılının mayıs ayında kaydedebildik.” ifadelerini kullandı.

Kalkınma programında birtakım engellerle karşılaştıklarını ve bu süreçleri atlatabilmek için sabırla çalışarak projeyi daha iyi tanıttıklarını kaydeden Prof. Dr. Gündoğan, “Sayın milletvekillerimiz, sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı, bize çok ciddi destek sağladılar. Sonucunda projemiz için bu yıl yatırım programında dip notunda bir değişiklik yapıldı ve projeye başlamamızın önündeki bütün engeller kaldırıldı. 2012 yılında projenin başlangıç aşamasında 250 milyon TL olan bütçemiz, şu anda 400 milyon TL’ye çıkarıldı. Planlarımızın daha yüksek bütçeleri öngörmesi sebebiyle, ilerleyen yıllarda bütçenin daha da artacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“Resmi temel atma töreni Ekim ayında yapılacak”

“Burası, bizim eğitim, sosyal tesisler ve idari binalarımızın bulunduğu 5 bloktan oluşan inşaat alanı.” ifadeleriyle inşaat alanını tanıtan Rektör Gündoğan, yaklaşık 2 ay önce çalışmaların başladığını fakat 15 Temmuz’daki hain darbe girişimiyle, projenin temel atma töreninin çakışması sonucunda duyuru yapılamadığını aktardı ve şunları söyledi: ”Aradan geçen 2 aylık süreç, ülkemiz için farklı anlamlar ifade ettiği için de duyurusunu yapamadık. Şu an gerçekleştirdiğimiz tören bir temel atma töreni değil. Biz sadece halkımızı bilgilendirmek, Uraysim projesinin başladığını ve gerekli çalışmaların titizlikle yapıldığını duyurmak istedik. Ekim ayı içerisinde resmi tören atma töreni gerçekleştirilecek.”

Prof. Dr. Gündoğan, projenin bundan sonra nasıl şekilleneceği hakkında da detaylı bilgiler verdi: ”Bu gördüğümüz inşaat alanı 2 yıl içerisinde belki de daha kısa bir sürece tamamlanacak. Bu süreçte, 2016 yılı içerisinde bizim 2 büyük ihalemiz daha yapılacak. Birincisi, test yollarıyla ilgili. Bununla iligli olan projemiz tamamlandı. Önümüzdeki 3 ay içerisinde ihalesine çıkmayı planlıyoruz. Bu ihalenin yapılmasının ardından test yollarının tamamlanmasını planladığımız süre ise 3 yıl. Bir diğer ihale ise 21 adet test cihazı alımıyla ilgili. Önümüzde bu cihazların tasarımı ve imalatı ile ilgili bir süreç var. Gerekli şartnameler hazırlandı. TCDD ve diğer kuruluşlardan da onay yazılarımızı aldık. Bu belgeleri de dün itibariyle Kalkınma Bakanlığımıza sunduk. Kalkınma Bakanlığımızdan onay geldiği anda, bu test cihazlarının alımı için ihaleye çıkacağız. Bu ihalenin de 2016 yılı içerisinde yapılmasını planlıyoruz. Test cihazlarının tasarım ve üretim süreci de 3 yıllık bir süreci kapsayacak. Bu 3 yıllık süreç içinde test yolları inşa edilirken aynı anda test cihazları üretilecek ve tesisimizin inşaatı devam edecek. 2019 sonu itibariyle bütün altyapımızı kurmuş ve test cihazlarımızın alımını yapmış bir şekilde faaliyete başlayabileceğiz.

“Üst düzey personel ve ara eleman yetiştireceğiz”

Bütün bu süreçlerin dışında Anadolu Üniversitesi olarak önem verilen bir diğer konunun bu tesisin insan kaynaklarını yetiştirmek olduğunu kaydeden Rektör Gündoğan, “En az tesislerin yapımı ve cihazların alımı kadar önemli bir konu ise 2012 yılından itibaren bu tesislerimizde hizmet verecek insan kaynağının yetiştirilmesi. Bu ihtiyacı karşılamak için hiç zaman kaybetmeden Çek Cumhuriyeti, Almanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok ülkeye araştırma görevlileri gönderdik. 2-3 yıl içerisinde bu araştırma görevlilerimizin tamamına yakını doktoralarını bitirerek ülkemize dönmüş olacaklar. 23 tane üst düzey yurt dışı doktoralı personelimiz, çalışmaya hazır durumda olacak. Aynı zamanda Güney Kore’deki çok önemli bir kuruluşla da iş birliği halindeyiz. Sadece üst düzey doktoralı eleman değil; ara eleman yetiştirmeyi de planlıyoruz. Bu süre içerisinde belli aralıkla Güney Kore’deki bu kuruluşa da protokolümüz kapsamında eğitim amaçlı olarak arkadaşlarımızı göndereceğiz.” dedi.

“Alpu, Eskişehir ve ülkemiz, bu proje tamamlandıktan sonra yurt içinde ve yurt dışında çeken veya çekilen bütün demiryolu araçlarının testlerinin ve akreditasyonlarının yapılacağı çok önemli bir merkeze kavuşmuş olacak ve biz de bununla gurur duyacağız.” diyerek projenin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Gündoğan konuşmasına şöyle devam etti, “Üniversite olarak bizim buradan üreteceğimiz bir başka değer ise Arge boyutuyla ilgili olacak. Burayı bir araştırma merkezi olarak görüyoruz. Şu anda ülkemizde raylı sistemler adına maalesef çok ciddi araştırmalar yapılmıyor. Ülkemizin hedefleri doğrultusunda biz de üniversite olarak hem altyapımızı hem de nitelikli insan yetiştirme potansiyelimizi geliştirip ülkemize hizmet sunmaya çalışacağız.”

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar