23 Ekim 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Bu SICAKTA Su OUT - Adalet (İN) Bu MU?

Türkiyede diğer kentlerde durum nedir bilemiyoruz ancak Eskişehire Yeni Büyükşehir Belediyesi yasası 5-10 beden büyük geldi.. Eskiden köy hizmetlerinden, il özel idaresinden hizmet alabilenler artık alamıyor. Yollar sorunlu, su konusu sorunlu. Çözüm ise ÜRETİLMİYOR. Zira mevcut sistemde kent merkezine bile eşit hizmet sunamayan anlayış buraları göremiyor bile.

İlçe belediyelerden gelen haberler ise durumu anlatıyor. Başkanlar tepkili. Bugüne kadar kendi ödeneklerinden Büyükşehir belediyesine aktarılan milyonlara karşılık gelen hizmetin binlerde kalmasına tepkililer..

2eylul gazetesi yine Eskişehirlilerin sesi olmaya ve başkalarının yazamadıklarını yazmaya devam ediyor. Hatırlarsanız bayramda servis edilen bir görüntü vardı. Bir vatandaş Almanyadan mesaj atınca babasının mezarına çiçekler ekip yanıt vermişler "BABANIZ IŞIKLAR İÇİNDE UYUSUN" demişlerdi. Elbette bu sırada Asri mezarlığında da SULAR AKMIYORDU.. Vatandaş mağdurdu. Ancak bunları görüp yazacak ne yazıkki kimse yoktu ama bu mesajı Ballandıracak çoktu..  Alın size sıcaklarla boğuştuğumuz şu günlerde SUSUZ BIRAKILAN VATANDAŞLAR..  

ALMANYA’DAN MESAJ ATTIRIN

Kireç ve Ağapınar sakinlerine sesleniyoruz. Susuzluktan ölseniz bile Büyükşehir size su getirmez. Almanya’da tanıdığınız varsa, whatsapp’tan mesaj attırın, o zaman sorununuz kesin çözülür!

Murat Atikel - Kent merkezine çok yakın olan Kireç ve Ağapınar Mahallelerinin sakinleri 38 dereceyi bulan sıcaklarda susuzlukla mücadele ediyor. Kireç Mahallesi’nde evlere suyun sadece belli saatlerde az miktarda geldiğini, büyük sıkıntı yaşadıklarını söyleyen mahalle sakinleri tepkili Mahalle muhtarı Ahmet Kaya, Büyükşehir ve ESKİ’ye defalarca başvurduklarını ama bir türlü sonuç alamadıklarını söylüyor. Ağapınar Mahallesi’nde de mahallenin neredeyse yarısının suya hasret kaldığı belirtiliyor. Muhtar Şamil Akkaya, yetkililerle defalarca görüştüklerini ancak yaşanan rezaletin devam ettiğini söyledi.

SUSUZ DÜĞÜN
Eskişehir’de sıcaklar daha da artarken, Odunpazarı’na bağlı iki mahallede vatandaşlar büyük su sıkıntısı çekiyor. Kent merkezine ve birbirlerine çok yakın olan Kireç ve Ağapınar Mahalleleri’nde susuzluk sıkıntısı vatandaşları isyan ettirmiş durumda. Kireç Mahallesi’ne gittiğimizde vatandaşlarla bir düğünde karşılaşıyoruz. Düğün yapılan evde su var, ama mahallenin gerisinde su yok. Çünkü mahallede evlerin çeşmelerinden sürekli su akmıyor. Mahalle sakinleri düğün için yetkililere yalvarmış, yine de çeşmelerden su taşımak zorunda kalmışlar.

 

Resim - 1278_1_l.jpg 

Reklamını yapmıştı
Büyükşehir Belediyesi, bayramda yurtdışındaki bir vatandaşın whatsapp’tan yazdığı akrabasının mezarına çiçek dikilmesi isteğini yerine getirmiş, sonra da bunun reklamını yapmıştı.

DİLEKÇELER DOSYA DOLDURDU, AMA SU YOK
Mahalle Muhtarı Ahmet Kaya dertli bir şekilde anlatıyor: “Büyükşehir Belediyesi’ne, ESKİ’ye, Odunpazarı Belediyesi’ne defalarca yazı yazdım. Sularımız düzenli akmıyor, aktığında da çok az akıyor. Mahalle sakinlerimiz susuz kalıyor. Bu soruna çözüm bulunmasını istiyoruz. Bize hep aynı şeyleri söylüyorlar. Suyun debisinin düşük kaldığını söylüyorlar. Ama bu sorunun çözülmesi gerekli. Artık birilerinin bir şey yapmasını istiyoruz” dedi. Elinde Büyükşehir Belediyesi ve ESKİ gibi kurumlara su sorunu ve yollarla ilgili yazdığı bir dosya dolusu dilekçeyi gösteren Muhtar Kaya, “Bu sıcak yaz günlerinde bu kadar insan ne yapacak hiç mi düşünülmüyor” diye konuştu. Mahalle sakinlerinden Fettah Öztürk de, “Artık su sorunu yaşamak istemiyoruz. Diğer mahallelerde tüm çeşmelerden sular akıyor. Biz kentin içinde sayılacak bir mahalledeyiz. Sıcaklarda çocuklarımız yıkanamıyor, hastalıklar ortaya çıkabilir, evler temizlenemiyor” dedi. Mahalle sakinlerinden Mehmet Kaya ve Muzaffer Alkan da, su sorununa çözüm bulunmasını istedi.

BİR SABAH, BİR DE AKŞAM AZICIK
Kireç Mahallesi sakinlerinden Nazmiye Gülpınar, “Sular bir sabah geliyor, bir de akşam. O da çoğu zaman çok az akıyor. Suyu ne zaman bulursanız o zaman. Artık dayanamıyoruz. Düğünümüz var, bin bir rica ile su sağladık, ama mahallenin geri kalanı yine tamamen susuz kaldı. Bu soruna bir çözüm bulunmalı” dedi.

AĞAPINAR’IN YARISINDA HİÇ SU YOK
Kireç Mahallesi’nde yaşanan su sorununun bir benzerini, biraz ilerisindeki Ağapınar Mahallesi de yaşıyor. Ama daha da vahimi. Mahallenin neredeyse yarısındaki evlere hiç su gitmediği belirtiliyor. Ağapınar Muhtarı Şamil Akkaya, Büyükşehir ve ESKİ ile defalarca görüştüğünü, yaklaşık 2 yıldır sorunun devam ettiğini belirtiyor. Mahallenin yukarı bölümüne su gelmediğini kaydeden Akkaya, “Mahalle sakinlerimiz isyan ediyor. Görüşmediğimiz kimse kalmadı. Soruna artık bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Vatandaşlarımız bidonlarla uzaktan su taşımak zorunda kalıyor. Yetkililer bizimle ilgilensin” dedi. Kadınlar ve çocuklar el arabaları, bidonlar ve şişelerle evlerine her gün su taşıyor. Bu durum vatandaşlar için tam bir eziyete dönüşmüş. Manzara bir an için insana “Hangi yüzyılda yaşıyoruz” dedirttiriyor insana…

Resim - 1278_3_l.jpg

HER GÜN AYNI ÇİLE
Ağapınar sakinlerinden bazıları “Abdest bile alamıyoruz” diye tepkisini gösterirken, bazı vatandaşlar da yine susuzluk nedeniyle hastalıkların da çoğaldığını, evlerini düzgün temizleyemediklerini, her gün çile çektiklerini belirtiyor. Yüksel Kaya, “Havalar çok sıcak dayanamıyoruz, su istiyoruz” derken, Ahmet Tekin de, “Her seferinde aynı mazeretleri söylüyorlar. Artık çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

Resim - 1278_5_l.jpgResim - 1278_4_l.jpg

ONLAR DA MESAJ MI ATSA…
Eskişehir gibi bir kentte, yaşadığımız yüzyılda susuzluk gibi bir sorunla boğuşan iki mahalleden ayrılırken, aklımızda bidonlarla su taşıyan çocukların ve vatandaşların görüntüleri kalıyor. Büyükşehir Belediyesi, Alman- ya’dan mesaj atan bir vatandaşın akrabasının mezarına çiçek ekilmesi isteğini yerine getirip bunu reklam malzemesi olarak kullanırken, acaba bu iki mahalle sakinleri de whatsapp’tan Büyükşehir’e mesaj atsa sorunları çözülür mü diye merak ediyoruz… Onca dilekçe, yakınma, başvuru varken, bir de bunu deneseler mi acaba…

İki mahalle Büyükşehir e görüntülü mesaj yolladı

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar