23 Mayıs 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

100 Otobüs Yatıyor, 40 Otobüs İçin Kredi İstiyorlar

100 Otobüs Yatıyor, 40 Otobüs İçin Kredi İstiyorlar
  • 21 Eylül 2017 Perşembe
  • 4056 kez okundu

Terminal yanında bulunan alanda kaderine terk edilmiş şekilde duran otobüslerin neden kullanımadığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yanıt ise verilmiyor.

En son meclis oturumunda ise 40 otobüs alınması için kredi çekmek isteyen Büyükşehir yönetimine 100 otobüs soruldu. Onları kullanın sonra yenilerini alırsınız diye tepki gösterildi. 2eylül gazetesinde daha öncede yer alan haberlerle yanıt veren meclis üyeleri aynı soruları tekrarladı

DAHA NE İSTİYORSUNUZ

Büyükerşen 40 otobüs alımı için daha yetki istedi. AK Partililer, “Ulaşımı çözün diye 323 milyon liralık yetki verdik. Daha ne istiyorsunuz. Alınan 100 otobüs nerede, önce onları halkın hizmetine verin” diyerek 2Eylül’ün “Daha ne istiyor” manşetini gösterdi. Meclise başkanlık eden Ünlüce maddeyi alelacele oylattı, “Yeniden görüşülür” dedi

Deniz Savcı - Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in katılmadığı Büyükşehir Belediye Meclisi, CHP’li Aydın Ünlüce başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısında 40 otobüs alımı için daha kredi alınması için başkanlığa yetki verilmesi talebi de gündeme geldi. Konuyla ilgili talebin komisyonda oy çokluğu reddedildi ifade edildi. CHP’li Ahmet İlker ve CHP grubu, talebin reddedilmesine karşı çıktıklarını belirterek, belediyenin 40 otobüs almasının engellendiğini savundu.

NE GELDİYSE OLUMLU  YAKLAŞTIK
AK Parti grup sözcüsü Mustafa Önder, yaptığı konuşmada,  “Komisyonumuz ulaşım konusunda hangi konu geldiyse olumlu yaklaştı. Gerek otobüs alımları, gerek tramvay alımı, gerek hatların uzatılması, ne gerekiyorsa yaptık” dedi.

323 MİLYON LİRALIK YETKİ VERDİK
Önder, “Bu komisyon, başkanlık makamına ulaşımı çözsün diye 323 milyon lira kredi kullanma yetkisi verdi. En son 100 otobüs alımı için yetki verildi. 82’si alındı, 18’i alınma aşamasında. Alınan 82 otobüs nisan ayında belediyenin envanterine girdi. Hangi semtimizde kullanıldı? Siz kendi aracınızı alsanız, 7 ay hareket ettirmeden tutsanız, o araçta ne lastik kalır, ne bir şey kalır. Bu milletin parasıyla alınan 100 otobüs nerede kullanılıyor. Bu 100 otobüs bugüne kadar Eskişehir halkının hizmetine sunulmamışken hangi akılla şimdi 40 otobüs almak istiyorsunuz. Hangi mahallelere kullanıldığı bu otobüsler önce buna cevap verin” dedi.

2EYLÜL’ÜN MANŞETİYLE SESLENDİ
Önder, bu sırada, 2Eylül gazetesinin 9 Ağustos 2017 tarihli ve mecliste çoğunluk olan AK Parti grubunun 3 yıl içinde Büyükerşen’e sadece ulaşım için 323 milyon liralık kredi kullanma yetkisi verdiğine ilişkin “Daha ne istiyor” başlıklı manşetini meclis üyelerine gösterdi. Önder, “Basın emekçilerimiz söylüyor bakın. Daha ne istiyorsunuz” dedi.

100 OTOBÜSÜ HİZMETE  SOKUN, YETKİ VERİRİZ SÖZ
Önder,  “3 yılda ulaşım için AK Partili meclis üyeleri Büyükerşen’e 323 milyon liralık yetki verdi. 100 otobüsü milletin hizmetine verin, 40 otobüs alımı yetkisini vereceğimize ben söz veriyorum” diye konuştu.

ALELACELE OYLAMAYA GEÇİLDİ
Mustafa Önder’in 2Eylül’ün manşetini göstermesi ve bu sözleri sonrasında Aydın Ünlüce, “O zaman konu yeniden görüşülür, yeniden komisyona gelir” diyerek maddeyi alelacele oylamaya sundu. Başkanlığın talebi oy çokluğu ile reddedilmiş oldu.

 

Kapatma kararı gözden geçirilmeli

AK Partili başkan vekili Ahmet Yapıcı, mecliste söz alarak, UKOME’nin Odunpazarı’ndaki Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve çevresindeki 19 sokağın trafiğe kapatılmasını da sordu. Yapıcı, “Bu cadde ve sokakların trafiğe kapatılması söz konusu. Vatandaşlar araçlarını nereye park edecek. Altyapı çalışmaları da var. Bu durum esnafa darbe vuruyor. Bu kararın ve düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini talep ediyorum” dedi.

 

25 ay 10 gündür cevap alamadık

AK Partili Ahmet Yapıcı, ayrıca, 25 ay 10 gün önce verdiği bir soru önergesine halen cevap alamadığını belirterek, “Yeniden hatırlatmak istiyorum. Şehirde bir internet firması tarafından altyapı çalışmaları yapılıyor. Çalışmalar esnasında koordinasyon konusunda eksiklikler yaşandı. Altyapı için izin verilen şirket kimdir, altyapı çalışmalarında anlaşılan şirkete hangi şartlarla izin verildi” diyerek daha önce sorduğu soruları sıraladı ve detaylı bilgi istediklerini belirtti. Ahmet Yapıcı’nın sorularıyla ilgili Aydın Ünlüce, “Hazırlanıp cevap vereceğiz” yanıtını vermekle yetindi.

 

Önceki haberimiz:

http://www.2eylul.com.tr/Icerik/Haber/2940/daha-ne-istiyorGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar