19 Ekim 2018 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İlk Tramvay Yapacaktı ŞİMDİ YHT’Yİ YAPACAK

Yıllar önce ilk kez Eskişehir’de raylı sistemler gündeme gelince hazırlanan projede önemli bir yeri olan Tülomsaş süreç içerisinde bu proje dışında bırakıldı.

Eskişehir’de ilk kez raylı sistemleri dile getiren ve projelendirip onaylattıran Rahmetli Aydın Arat’ın projesinde önemli bir yere sahip olan Tülümsaş’ın Türkiyede raylı sistemlerin merkezi olması amaçlanmış ve tramvay üretilmesi hedefleniyordu.

Dönemin belediye başkanının ve projelerin içinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adnan Ercan bu konuyu anlatmıştı. Ercan, projenin nasıl gerçekleştirildiğini ve Tülomsaş’ın proje içindeki önemini anlattı.

Adnan Ercan raylı sistem konusundaki projeyi programda şöyle anlatmıştı: (Videoyu da izleyebilirsiniz)  

“Şimdi biz 1994 de Eskişehir’de raylı sisteme girdiğimizde Ortadoğu Teknik Üniversiteni bir proje hazırlattık. Ortadoğu Teknik Üniversitesi bize 3 hat önerdi. Biz bu hatlardan şu hattı yapmayı uygun görmüştük. Eskişehir yolunu, sokaklarını, birbirlerine paralel olmayan yollarını, dar sokaklarını hepsini hesaplayarak  bizim projemiz şuydu: Eskişehir Tıp Fakültesinden çıkıp Hasan Polatkan Bulvarının kenarından gelecekti ve Akarbaşında yerin altına girecekti, Alanönün de yerin üstüne çıkacaktı. Devlet hastanesinin yanındaki Devlet Su İşleri Kanalının üzerinden Organizeye gidecekti.  Organizede Kanlıpınar’ın oradan karşı tarafa geçecekti ve karşı taraftan Havaikmali, Terminalin oradan Tepebaşına gidecekti. Tepebaşın’dan çevreyi dolaşarak şimdi yeni yapılan binaların oradan bir ring seferi olacaktı. Bu hattı almamızın sebebi şuydu:  Şehir içerisindeki trafiği sıkıntıya sokmamamaktı ve aynı zamanda da Hasan Polatkan Bulvarından Çalışanlardan Tülomsaş’a bir hat çıkacaktık. Bakım yeri Tülomsaş olacaktı. Niye Tülomsaş olacaktı? Tülomsaş’ı bu işine almamızın sebebi ilk makineleri dışarıdan getirecektik, ikinci makinaları Tülomsaş’ın kendisi yapmasıydı. Şimdi biz bu projeyi hazırladık ve ulaştırma bakanlığına sunduk. Ulaştırma bakanlığı o zaman 1milyon nüfusun altındaki kentlerde bunun karlı olamayacağı gerekçesiyle projemizi tasdik etmediler. Biz de tuttuk Ulaştırma Bakanlığı’na şunu sunduk: Dedik ki biz niye bu projeyi aldık? Şu sebeple aldık. 1. Türkiye’de 3 tane vagon fabrikası olan il var. Eskişehir, Adapazarı ve Sivas. Bunların içerisinde en büyük olan il Eskişehir. Biz buradan Tülomsaş’ın önünü açmak istiyoruz. Niye Tülomsaş’ın önünü açmak istiyoruz. Bundan sonra Türkiye hangi il raylı sisteme girerse dövizini yurtdışına götürmesin, Tülomsaş’a getirsin ve Tülomsaş da hem iş istihdamı açılsın hem de döviz Eskişehir’de kalsın. Bu hem Eskişehir’e hem de Türkiye’ye çok büyük kardı. 2. Yalnız Türkiye’den değil yarın diğer Türk devletlerinden, Müslüman ülkelerinden bir iki şehirde buraya raylı sistem yapmaya gelse onların parası da Eskişehirde kalacaktı ve Eskişehir gelişecekti. Tülomsaş’ın devreye girmesi bugün bir ağır araba fabrikasının kurulmasından daha mühimdi. Şimdi bunu kim yapacak. Şu de değil. Bu şehrin sahibi olan Büyükşehir’in bu işin önünü açması lazımdı. Biz de büyükşehirdeki belediye başkanına ve bize yakışır  olarak Tülomsaş’ın önünü açmaya çalıştık. O zaman şunu hesapladık diyelim ki bu raylı sistem biz daha ihaleye çıkmadan 120 milyon gibi bir rakam çıkardık. Ancak bunlar ihalede zaten daha aşağı düşecekti. O zamanki Tülomsaş genel müdürü Mithat Yüzügüllü ile de beraber diyalog halinde çalışmaya girdik. Bu 100 milyon civarındaki krediyi biz kullanacaktık, 20 milyonunun Tülomsaş’a kullandıracaktık. Onlar makinelerini ona göre yenileyecekti. Yeniledikten sonra, Tülomsaş ikinci dönemde bunu devreye alacaktı. Bunu Ulaştırma Bakanlığına yazdık.

Burada iş istihdamını artıracaktık ve Tülomsaş kar ettiği zaman büyükşehir belediyesi de bu kardan pay alacaktı ve kendine ek gelir elde etmiş olacaktı. Büyükşehir belediyesi bu projeyi yapmayarak kendi ayağını da kesti. Buradan gelecek gelirinde önüne keserek kendi gelirine mani oldu.

Biz bu gerekçeleri Ulaştırma Bakanlığı’na sununca Ulaştırma Bakanlığı projemizi onayladı. Ondan sonra Ulaştırma Bakanlığımız bunu devlet planlamaya sundu. Devlet planlama bunu tetkik ettikten sonra hazineye gönderdi. Hazine de 9 Mayıs 1997 de bize yazı yazarak herşeyiniz hazır dış kaynaklı krediyle bu işe başlayabilirsiniz dedi.

Sayın Yılmaz Büyükerşen 1999 yılında bu projeye karşı çıkmasına rağmen, bu projeyi değiştirerek şehir içerisine şimdi kendisi şehiriçinde ilerde trafik sıkışıcak demesine rağmen raylı sistemi uyguladı.

“Keşke Hasan Polatkan’dan Çalışanlardan Tülomsaş’a uzanan hattı iptal etmeseydi. O hat o kadar mühimdi ki, hem belediye için, hem Eskişehir için, hem de Türkiye için çok mühimdi. Tülomsaş’ın önünü açıp, bundan sonra Türkiye’de hangi il raylı sisteme girerse girsin Avrupa ülkelerine değil de Eskişehir’e gelmesi Eskişehir’e neler kazandıracaktı. Bunu bir düşünün. Bunu iptal etmekle bana göre çok büyük bir hata yaptı. O hat devam etmeliydi ve Tülomsaş mutlaka bunun içinde olmalıydı. “

Adnan Ercan Video

 

Türkiye'nin ilk milli yüksek hızlı treni Eskişehir'de kurulu TÜLOMSAŞ'ta üretilecek.

Yüksek Hızlı Tren (YHT) seti, ilk etapta 250 Km/H hıza haiz olarak 96 adet üretilecek.

Konuyla ilgili 23 Kasım'da yayınlanan Kamu İhale Bülteni'nde ön yeterlilik ihalesi açıldığı duyuruldu.

 

Büyükerşen Raylı Sistem Videosu

 

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar