18 Ocak 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Hakkını Arayan Kazandı MAHKEME ALAMAZSIN DEDİ

Hakkını Arayan Kazandı MAHKEME ALAMAZSIN DEDİ
  • 7 Şubat 2018 Çarşamba
  • 3551 kez okundu

Büyükşehir Belediyesi, 2011yılındaki yol ve tretuvar çalışmaları için vatandaştan istediği yüksek asfalt paraları ile ilgili davaları kaybetmeye başladı. Davaları kazananlar asfalt parasını ödemeyecek...

Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılındaki yol ve tretuvar çalışmaları için vatandaşlardan istediği yüksek asfalt paraları ile ilgili davaları kaybetmeye başladı. Üç ayrı davada da, mahkeme “5 yıl sonra zaman aşımına uğrar, bu para istenemez” gerekçesini kabul etti. Davaları kazanan vatandaşlar asfalt parasını ödemeyecek

Murat Atikel - Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılındaki yol ve tretuvar çalışmaları için vatandaşlardan istediği yüksek asfalt paraları ile ilgili davaları kaybetmeye başladı. Üç ayrı davada da, mahkeme “5 yıl sonra bu parayı isteyemez, zaman aşımına uğrar” gerekçesini kabul etti ve vatandaşları haklı buldu. Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Başkanı Pınar Turhanoğlu Gücüyener, “Açılan birçok dava vatandaşların lehine sonuçlanmaya başladı. 3 davada Eskişehir 1. Vergi Mahkemesi, zaman aşımı gerekçesini haklı buldu, Büyükşehir Belediyesi bu paraları alamayacak. Dava açıp kazanan vatandaşlar bu asfalt paraları ödemeyecekler. Şimdiye kadar dava açmayan vatandaşlar da, ödeme emri gelmesi aşamasında, ödeme emrini aldıktan sonra dava açabilirler” dedi. 

6 YIL SONRA GÜNDEME GELMİŞTİ 
Büyükşehir Belediyesi’nin Vişnelik ve Büyükdere gibi mahallelerde ve Atatürk Bulvarı üzerinde vatandaşlara tebliğ ettiği 2011 yılında kullanıma sunulan yol ve tretuvar çalışmaları sebebi ile vatandaşlardan yol harcamalarına katılım payı istenmiş, tebligatlar sonrasında asfalt paraları ile ilgili çok sayıda dava açılmıştı. Davalar vatandaşların lehine sonuçlanmaya başladı. Hukuki Araştırmalar Derneği Şube Başkanı Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener, daha önce açıkladıkları gibi, 2011 yılındaki asfalt paraları için zaman aşımının geçerli olduğu gerekçesinin açılan davalarda Eskişehir Vergi Mahkemesi tarafından kabul edildiğini ve davaların Büyükşehir Belediyesi’nin aleyhine sonuçlandığını söyledi.

ZAMANA AŞIMI GEREKÇE GÖSTERİLMİŞTİ
Hukuki Araştırmalar Derneği Şube Başkanı Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener, Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılında yapılan yol ve tretuvar çalışmalarının asfalt paralarını vatandaşlardan istemeye başlaması sonrasında yaptığı açıklamada, “7 bin 500 lira asfalt parası istenen daireler var. Yasa, ‘emlak rayiç bedelinin yüzde 2’sini geçemez’ diyor. Ama tebliğlere bakıldığında direkt yüzde 2’si isteniyor. Böyle hesaplanamaz. Ayrıca bu paraların yasalara göre zaman aşımına uğraması gerekiyor. Vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından başlayarak beş yıl içinde tebliğ edilmeyen vergiler zaman aşımına uğrar” demişti.

BÜYÜKŞEHİR’İN GEREKÇESİ KABUL EDİLMEDİ
Konuyla ilgili açılan üç ayrı davada karar çıktı. Gücüyener, üç ayrı davada da mahkemelerin “zaman aşımı” gerekçelerini haklı bulduğunu ifade ederek, “Daha önce açıkladığımız gibi, 2011 yılında geçici kabulü yapılan yol ve tretuvar çalışmaları için yol harcama katılım payının 2017 yılında yapılan tebliğlerle istenmesini açılan üç davada da mahkeme hukuka uygun bulmamıştır. Büyükşehir Belediyesi’nin ‘geçen sürede meclis kararının mahkemelik olduğu, bu yüzden de tebliğlerin geciktiği’ gerekçesi de kabul edilmemiş, yasalara göre 5 yıllık zaman aşımı süresini geçtikten sonra bu paraların vatandaşlardan alınamayacağı ifade edilmiştir” dedi.

KARARLARDAN İKİSİ “KESİN KARAR”
Gücüyener, kararlardan ikisinde istenen meblağ nedeniyle “kesin karar” verildiği ve istinaf yolunun açık olmadığını, diğer kararda meblağ yüksek olduğu için istinaf yolunun açık tutulduğunu belirtti. Söz konusu mahkeme kararlarının örnek kararlar olduğunu belirten Gücüyener, açılan diğer davalarda da benzer kararların çıkmasını beklediklerini ifade etti.

MAHKEME: ZAMAN AŞIMI VAR, BU PARAYI ALAMAZSIN
Eskişehir 1. Vergi Mahkemesi’nde Büyükşehir Belediyesi’ne açılan davalarda mahkeme üç vatandaşı haklı buldu. Mahkeme kararlarından birinde şu ifadeler yer aldı: “Yol harcamalarına esas tretuvar işinin 5 Eylül 2011 tarihinde geçici kabulünün yapıldığı, vergi ihbarnamesinin ise 23 Ağustos 2017 tarihinde düzenlendiği anlaşılmaktadır. Mevzuat hükümleri uyarınca yol harcamalarına katılma payının doğduğu yılı takip eden 5 yıl içinde mükellefe tebliğ edilmemesi halinde alacağın zaman aşımına uğrayacağı görülmektedir. Mevcut olayda 2011 yılına ait yol harcama katılım payı için mükellefe en geç 31 Aralık 2016 tarihinde vergi ihbarnamesinin tebliğ edilmesi gerekirken, bu tarih geçtikten sonra vergi ihbarnamesinin düzenlenmiş olması nedeniyle zaman aşımı süresi dolduktan sonra düzenlenen yol harcamalarına katılım payında hukuka uygunluk görülmemiştir."

BÜYÜKŞEHİR’İN İDDİASI GEÇERSİZ BULUNDU
Kararlarda, ayrıca, “2013 sayılı Vergi Usul Kanunu’nda İdarenin iddia ettiği şekilde zaman aşımını durduran veya kesen hukuki bir düzenleme de bulunmamaktadır” denilerek, davacı vatandaştan istenen yol harcama katılım payının kaldırılmasına karar verildi.   

 

2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar