22 Mart 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Büyükşehir hizmet götürmek için istediği arazileri satmaya kalkıştı!

Büyükşehir hizmet götürmek için istediği arazileri satmaya kalkıştı!
  • 15 Şubat 2018 Perşembe
  • 3265 kez okundu

Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı 2’nci birleşim 1’inci oturumu bu akşam Yılmaz Büyükerşen başkanlığında gerçekleşti. 17 gündem maddesinin bulunduğu mecliste, 15 madde oy birliğiyle, Yol Harcamaları Katılma Payı alınmaması maddesi AK Partili Meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi’ne ait tarla vasfındaki arazilerin satışı ile ilgi olan madde ise oy çokluğuyla reddedildi. Bunun üzerine Büyükerşen bu maddeyi veto etti.

BÜYÜKERŞEN: ARTIK MEVZİ PLANLARI KABUL ETMEYİN!

 

 Gündem maddelerine geçilmeden önce söz alıp, 1/5000’lik planlara değinmek istediğini söyleyen Büyükerşen “ 1/25 binlik plan yaptık. Fakat o günden bugüne Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerine sürekli imar değişikliği geliyor. 1/25 binlik plana uymayan yerleri bu plana uygun hale getirmemiz gerekiyor. Zaman kaybetmemek için biran önce Büyükşehir Belediyesi’ne yetki veriniz. Biz de bizim üniversitelerimiz dahil olmak üzere Türkiye’de bulunan üniversitelere dağıtalım. Bunu yapmak zorundayız. Bunu yapmazsak boşuna 1/25 binlik planlar yapmış olacağız. Şehrin planı Çarşamba pazarına döner. Aklın yolu birdir, biz bu yola gidelim. Belediyelerimiz kendilerine gelen mevzi planları belli bir süre kabul etmesinler. Biraz daha sabredin” dedi. 

"BUNLAR NEDEN İLÇELERDE UYGULANMIYOR?"​

Bunun üzerine AK Parti grubundan İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt söz istedi. Bozkurt “1/25 binlik planların yapılması çok doğrudur ancak. İlçelerde bu neden uygulanmıyor. Hepinizin bildiği gibi ben İnönü ilçesi için 2015 yılında meclisten 1/5000’lik planların yapımı için yetki aldım.  Sizinle aynı düşünceleri paylaşarak bu yetkiyi istedim. Çalışmalarımızı İller Bankası’na gönderdik. İller Bankası çalışma yaptı. İller Bankası çalışmalarımızı kabul etti ve bu yetkilerle beraber ihaleye çıkacağız, Büyükşehir kabul ederse, biz bunu yapalım dedi. Ve Büyükşehir’e bu yazı geldi. Yazı gelince biz şimdi düşünmüyoruz dediniz. Sonra üstüne dava açıldı. Dava hala devam ediyor. Bu kentte bu kadar iyi niyetli düşünülüyorken, ilçeler için neden düşünülmüyor. Bu tamamen çelişkiden ibarettir. 3 senedir hukuk savaşına devam ediyoruz. Ben bunu anlamıyorum” diye konuştu. 

Bozkurt’un dediklerinin doğru olduğunu söyleyen Büyükerşen “Göç alan yer şehir merkezimiz. Onun için şehir merkezi ilçeler açısından biraz daha önemli. İlçelerde büyük değişiklik yok. O nedenle öncelik şehir merkezimiz” diyerek Bozkurt’a cevap verdi.

"KENT EKONOMİSİNE BALTA VURMUŞ OLURSUNUZ!"

 Bu konu hakkında konuşmak istediğini söyleyen AK Parti grubu adına Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mustafa Önder söz istedi.  Planları durdurmanın kentin ekonomisine balta vurmak olduğunu söyleyen Önder “ Ülke ekonomisinin lokomotif sektörü inşaat sektörüdür. Türkiye’de kayıtlı sektörler 40 tanedir. İnşaat sektörü bu 40 grubu da etkiler. Bunu durdurma isteğiniz kentimiz ekonomisine vurulacak bir balta olur. İnşaat sektörü uzun bir süre iş yapamaz hale alır. Hatırlıyorsunuz 1999 depreminde bu kent acı olarak yaşamıştı. Tabi ki önce insanın sağlığı önemli. Çıkacak kararlar o kadar uzuyor ki ekonomi bir hayli bozuluyor” diye konuştu.

 Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Muhtelif yerlerde bulunan tarla vasfındaki arazilerin satışı ile ilgili maddeye AK Parti grubunun ret oyu vermesi tartışmalara neden oldu.

İŞTE AK PARTİ GRUBUNUN RET GEREKÇELERİ

AK Partili Meclis üyeleri, satışı istenen arazilerin geçmiş yıllarda İl Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelere hizmet götürme amacıyla istendiğini, hatta bu amaç doğrultusunda Mahkeme kanalıyla Büyükşehir Belediyesine kazandırıldığını, konu ilçelere hizmet ise ve bu amaçla edinilen belediye mülklerinin satılmasının geçmiş dönemdeki edinmeyle amacıyla bağdaşmadığını, ayrıca ilçelerde yakın gelecekte belediye hizmet binaları, itfaiye, mezbaha, su depoları gibi hizmetler için bu gayrimenkullerin Belediye mülkiyetinde kalması gerektiği gerekçeleri ile arazilerin satışına ret oyu kullandılar.

Büyükşehir Belediyesi’nin gelir elde etmesi için bu yerlerin satılması gerektiğini belirten Büyükerşen “ 855 tane arazi devredildi. 568 tanesi mezarlık. 14 tanesi türbe. Onun dışında değirmen ve bahçe. Zaten Büyüşehir’e düşen yerler ilçelerden uzak kıraç alanlar. Biz üç beş kuruş gelir elde edelim diyoruz buna ret oyu veriyorsunuz. Anlamak mümkün değil. Umarım aldığınız bu kararlar ilerde belediye gelirlerini engellemek maddesi altında karşınıza çıkmaz. Bursa’da örneği var” dedi. Büyükerşen, konuşmasının ardından maddeyi oylattı, komisyondan gelen haliyle oy çokluğuyla kabul edilmesi üzerine maddeyi veto etti. 

 

eskisehirdenhaberler.com

 

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar