22 Mart 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Ilıca’da Tarım Bitmek Üzere SEL TEHLİKESİ İSE KORKUTUYOR

Büyükşehir’in Ilıca göleti inşaatı sürerken yakınında yaşayan vatandaşların evleri ve tarlaları sel tehlikesi ile karşı karşıya. Suyun evlerin ve tarlaların dibine ulaştığını belirten vatandaşlar, “Su seviyesi azaltılmalı, sel olursa boğulacağız” dedi

CEREN ERCİH – Büyükşehir Belediyesi’nin Aşağı Ilıca’da 2008’de inşa etmeye başladığı ancak mahkeme kararlarıyla yıllar önce durdurulan Ilıca göleti inşaatına yeniden başlaması ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Valiliğin de Büyükşehir Belediyesi’ne uyarı yazısı gönderdiği konuyla ilgili, bölgedeki vatandaşlar tedirgin. Göletteki suyun yayıldığı alan giderek genişlerken, Aktarmaç Çiftliği denilen bölgedeki hanelerde oturan vatandaşlar sel tehlikesi ile karşı karşıya yaşıyor.

SU GİDEREK  YAKLAŞIYOR
Vatandaşlar suyun giderek yükseldiğini, topraklarının çoğunu işleyemez ve hayvancılık yapamaz hale geldiklerini belirterek, yetkililere tepki gösterdi. Bölgede toplanan suyun giderek evlere yaklaştığı görülüyor.

“MAHKEME  KARARLARI VAR AMA YİNE BAŞLANDI”
Bölge sakinleri adına açıklamada bulunan Mustafa Işık, “2008 yılında köyümüz sınırları içinde ESKİ Genel Müdürlüğü gölet yapımına karar vermişti. Sonrasında yargı süreci başladı. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. ESKİ’nin itirazları sonrasında, Danıştay’ın 6. ve 10. Daireleri de alınan kararı onadı. ESKİ Genel Müdürlüğü’nün karar düzeltme talebi de reddedildi. Danıştay kararında da, yapılacak her türlü işlemin telafi güç zararlar yaratacağı belirtildi. 2014 yılı itibariyle bu konuda son nokta koyulmuştu. Mahkeme kararları lehimize olmasına rağmen Temmuz 2017’de ESKİ Genel Müdürlüğü Toprak Koruma Kurulu’ndan yeni bir karar çıkarttırdı ve gölet yapımına tekrar başladı. Yapılan işlemin hukuka uygun olmadığı aşikardır” dedi.

Resim - 11010_1_l.JPG

“SU SEVİYESİ  AZALTILMALI”
Işık, “Bu süreç içinde ESKİ Genel Müdürlüğü, bize uygun bir yerde bir köy kuracağını vadetmiştir. 500 dönüm civarında arazimiz su altında kalmış durumda. Mevcut arazilerimizi işliyoruz, ama Sarıyar mevkiindeki arazimizi işleme durumumuz artık kalmamıştır. Su seviyesinin azaltılmasını talep ediyoruz” dedi.

“TOPRAĞIMIZI DA   KORUMALIYIZ”
Işık, daha önceki mahkeme kararlarında gölet için alternatif yer olarak Uluçayır sel kapanının gösterildiğini, Sakarıbaşı’ndan şehre su getirilebileceğinin de belirtildiğini söyleyerek, “Su kadar, toprağın da bi servet olduğu kesindir. Toprağımızı da korumalıyız” dedi.

DSİ’Yİ DE GÖREVE  ÇAĞIRDILAR
Bölgede sel tehlikesinin olduğunu savunan vatandaşlar, “Bu duruma bir önlem alınması gerekli” diye konuştu ve DSİ’yi de bu konuda göreve çağırdıklarını belirtti.

İKİ HAFTADA EVLERE  ULAŞTI
Vatandaşlar, yaklaşık 15 gün önce suyun hanelerin daha uzağında olduğunu, şimdiyle evlerin dibine kadar ulaştığını ifade etti.

VATANDAŞ TEPKİLİ15 gün önce bu su yoktu

Ethem Ergüven, “15 gün önce bu bölgede su yoktu. Şimdi su yukarı doğru gidiyor. Köy de birkaç gün sonra su altında kalacak. Bu suyun boşaltılmasını istiyoruz. Ekili arazilerimiz engellendi” dedi.

“Mahkeme kararlarına neden uyulmuyor”

Mustafa Erim, “Karşıda evler var. Komşular araçla karşıya geçemez oldu. Arabayı burada bırakıp 1 kilometre yürüyorlar. Yarın temelli gidemeyecekler. Bu suyun hemen boşaltılmasını istiyoruz. Durdurma kararından sonra baraj yapımına başlandı. Hukuk yasakladığı halde belediye kanunu dinle- meyerek baraja başlamıştır. Danıştay kararına da uyulması icap eder. Bu karara neden uyulmuyor” dedi.

Sel gelirse boğuluruz

Bölge sakinlerinden Yusuf Erim de, “Valimizden, Cumhuriyet Savcılığı’ndan, Cumhurbaşkanlığı tarafından durdurulmasını talep ediyoruz. Bizi su altında bırakacaklar, ‘köy su altında kaldığında onlar kendi kaçar’ diyormuş. Birinin bunu durdurması lazım. Sondajlara bakılsın. Kendi adamlarını getirdiler, her tarafa sondaj çaktırdılar. Adana’dan bilirkişiler geldi, inceledi. Buraya baraj yapılamaz diye rapor verdiği halde yaptılar. Evlerimiz su altında kalacak. Arılarımız var, malzemelerimiz var. Buraya bir sel geldiğinde tüm çiftlik boğulacağız. 2-3 adam boyu sel geldiğinde köyün üst başına çıkar. Ekili tarlaya iki metre var. Sel geldiğinde bu taraf anında gidecek. Burada suyun içinde ölecek miyiz? Hayvanlarımız var, ne yapacağımızı şaşırdık. Nasıl çıkıp gideceğiz? 2 bin dönüm arazimiz var. Devletin bize verdiği 300 dönüm araziye şer koydular. Mağdur durumdayız. Bunların karşılanması, yerimizin yaptırılmasını istiyoruz. Tüm Eskişehir halkı tehlikede. Buna bir önlem alınması gerekir” dedi.

Mağdur ediliyoruz

Fikri Eyüp de, “Vatandaş mağdur ediliyor. Bizlere en azından bir yer gösterilmesi lazım. Hayvanımız, motorlarımız, malzemelerimiz var. Şehirde oturmuyoruz ki iki kanepemizi alıp bir arka sokağa taşınalım. Buradaki vatandaşı mağdur ediyorlar. Vatandaş nereye giderse gitsin” dedi.

 

2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar