25 Mayıs 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İstenince Yapılıyor ŞEHRE ÖRNEK OLSUN

İstenince Yapılıyor ŞEHRE ÖRNEK OLSUN
  • 18 Temmuz 2018 Çarşamba
  • 2155 kez okundu

Anadolu Üniversitesi, otopark ihtiyacı her geçen gün artan Eskişehir’de ilk mekanik otoparkını hizmete açtı. Rektör Gündoğan, “Şehre de örnek olsun, tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız” dedi

Ceren Ercih - Anadolu Üniversitesi, diğer birçok büyükşehirde olmasına rağmen, Eskişehir’de halen hayata geçirilmemiş ve mekanik otoparkları ilkini hizmete açarak Eskişehir’de bir ilki gerçekleştirdi. Yunus Emre Kampusu’nda bulunan 60 araçlık otoparkın kapasitesi, kurulan mekanik otopark sistemiyle 116 araca çıkarıldı. Otomobiller, artık sistem sayesinde kolayca üst üste park edilebilecek.
Hizmete açılan projeyle ilgili görüştüğümüz Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Naci Gündoğan, Yunus Emre Kampusu’nün alan olarak çok büyük olmasa da, personel ve öğrenci sayısı ile yoğun bir kampus olduğunu belirterek, “Bazı günler 2 bin 500 araç, bazı günler 6 bina araç kampusumuze giriş yapıyor. Ortalama 4-5 bin arasında araç giriş çıkışı olabiliyor. Otopark alanlarımız sınırlı. Bu nedenle otopark projeleri geliştirdik. Bunların içinde katlı otoparklar yanında, mekanik otopark da yapabileceğimizi düşündük” dedi.

60 ARAÇTAN 116 ARACA ÇIKTI
Gündoğan, “Rektörlüğün yakınındaki 60 araçlık otopark alanı için bir fizibilite çalışması yaptırdık. Yer altı otoparkı yapılması için dar bir alandı. Eskişehir’de hiç yapılmamış olan mekanik otopark yapılabilir mi diye düşündük ve projeyle kapasiteyi 116 araca çıkardık. Projeyi hayata geçirmek ilk olduğu için biraz uzun sürdü ama sonunda hizmete açtık” dedi.

ÜCRETSİZ VE KULLANIMI ÇOK KOLAY
Gündoğan, “Şu anda araçların üst üste park edilmesi, yoğun saatlerde biraz daha uzun sürebiliyor. Aracını üste park edenlerin sadece 1 dakika beklemesi gerekiyor. Ancak personelimiz ve üniversitemize gelenler buna alışmaya başladı. Şu anda bir görevlimiz park eden sürücülere yardımcı oluyor, ama sistem kolay ve her sürücü kendi başına da aracını rahatça park edebilir, sürücülerimiz alışınca kendileri de rahatça park edebilecek. Şu anda herhangi bir ücret alınmıyor. Otoparkımızı kullanan sayısı ilk birkaç gün azdı, şimdi bir haftada giderek artmaya başladı” dedi.

BİRÇOK BÜYÜKŞEHİRDE YAPILDI
Gündoğan, “Bu sistemi ve kültürü üniversite içinde yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu sistemin şehre örnek olmasını istiyoruz. Şehir merkezinde otopark konusunda büyük bir sorun var. Mekanik otoparklar İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi birçok şehrimizde kullanılıyor. Yurt dışında yaklaşık 7-8 kata kadar çıkan mekanik otoparklar var. Üniversiteler bulundukları şehre örnek olan, öncü kurumlardır. Üniversite olarak Eskişehir’e bu anlamda bizde ilham kaynağı olabiliriz.  1 haftalık uygulamamız iyi gidiyor” dedi. 

ÜSTÜ VE YANLARI KAPALI
Gündoğan ayrıca, “Bu otoparktaki bir konfor da aracınızı 35 derece sıcağın altında ya da karda buzda bırakmıyorsunuz. Üstü ve yanları kapalı, araçlara da bir konfor sağlanıyor. Şehirde de bir otoparka gittiğinizde belli bir kata çıkmak zamanınızı alıyor, hatta biliyorsunuz dönüşler dardır. Giriş çıkış yaparken istediğiniz kadar iyi araba kullanın, zorlanıyorsunuz. Burada bu tip sıkıntılar yok, sadece bir dakikanızı alıyor. Bu açıdan daha da avantajlı da denebilir” dedi. 

ARAÇLAR GÜVENDE, KORKACAK BİR ŞEY YOK
Gündoğan, “Aracım üst kata çıkıyor, indiremezsem, düşürürsem gibi korkular olabilir, ama birçok şehirde yüksek katlı otoparklar var. Burada sadece aracınızı platforma çıkarmanız ve el frenini çekmeniz yeterli” dedi.

Tecrübemizi şehirle paylaşmaya hazırız

Rektör Prof.Dr. Naci Gündoğan, “Araç park etmek konusunda şehir merkezinde çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Şehrin en büyük sorunu trafik. Caddelere bakın her yerde araçlar park etmiş durumda. Yapılacak şey uygun alt yapıyı oluşturmak. Alt yapıyı sağladıktan sonra insanlar halen caddelere park etmeye devam ediyorsa o zaman ceza yoluna başvurursunuz. İnsanlara yeterli otoparkı sunmalıyız, bu iş ceza ile çözülmez. Bu nedenle mekanik otopark projemizin şehre de örnek olmasını istiyoruz. Biz uygulama ile ilgili tecrübelerimizi de her kurumla paylaşmaya her zaman hazırız” dedi.

Millet Bahçesi’nin altı da otopark olacak

Rektör Prof.Dr. Naci Gündoğan, ayrıca üniversite içinde yer altı otoparkı projeleri de hazırladıklarını belirterek, eski stadyum alanında yapılacak Millet Bahçesi’nin altının da yer altı otoparkı olacağını hatırlattı. Gündoğan, “Millet Bahçesi de Eskişehir’e çok yakışacak bir proje. Ben de Türk Dünyası Vakfı’nın Mütevelli Heyeti üyesi olarak süreci takip ettim ve Türk Dünyası Kültür Başkentliği Ajansı’nda da bu sürece katkıda bulunmaya çalıştım. Şehir merkezinde insanların nefes alacağı boş bir alan olmasından çok mutluyum, ama bir de altının otopark oluyor olması ayrı bir güzellik” dedi.

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar