18 Haziran 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESKİ SORUNLAR: Ömer Mahallesi’nde susuz geçen iki yaz!

ESKİ SORUNLAR: Ömer Mahallesi’nde susuz geçen iki yaz!
  • 27 Ağustos 2018 Pazartesi
  • 4425 kez okundu

Mihalıççık’a bağlı eski adıyla Ömer Köyü, şimdiki adıyla Ömer Mahallesi’nden bir vatandaş bana ulaştı. Mahallelerindeki su sıkıntısından bahsetti. Biliyorsunuz bu köşede vatandaşın derdine çözüm olmaya çalışıyoruz. Böylesi bir sorun da dikkatimi çekti. Mahalle sakinlerinden olan İsmail Bey ile görüştüm. Sorunun ne olduğunu anlamaya çalıştım. Ortada bir ilgisizlik olduğu açık. İsmail Bey’in ailesi halen mahallede yaşıyormuş. İsmail Bey, mahallede evlerde kullanılan suların yaklaşık 2 yıldır çok düzensiz aktığını, çoğu zaman da akmadığını belirtiyor ve yaşanan sorunu özetliyor:
Ömer Mahallesi’nde su sorunu yaklaşık iki yıldır devam ediyor. Çoğu zaman sular akmıyor. Kurban Bayramı süresince de akmadı. Sadece birkaç akşamda bir yaklaşık 10 dakika akıyor sonra da tamamen kesiliyor. Mahallenin kaynak suyu ile dolan bir deposu var. Eskiden bu depo açılıp kapatılarak mahalleye su veriliyordu. Ancak şimdi kapısına muhtar kilit takmış. Mihalıççık Belediyesi birkaç kez tankerle, depoya su getirmişti.  Ben de Mihalıççık Belediye Başkanı İsmail Uysal Bey’i aradım. Büyükşehir Belediyesi yetkilisiyle görüşmem gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi’ni (ESKİ) aradım. İlgileneceğiz dediler, ancak kimse gelip ilgilenmedi. Muhtar depodaki suyun yetersiz olduğunu söylüyor. Kaynaktan ya su gelmiyor ya da çok gaz geliyor. Mahalledeki çeşmelerden de su akmıyor.

Ailesi, Ömer Mahallesi’nde yaşayan ve su sorunu çeken İsmail Bey durumu böyle özetliyor. Kuraklık nedeniyle kaynakta kuruma olup olmadığını sorduğumda ise, “Bunu bilemiyorum. Depoya ve mahalle çeşmesine su borularla geliyor. Ancak mahalle sakinleri, traktörler ya da iş makinelerinin bu boruları patlatmış olabileceğini, su yolunun değiştirilmiş olabileceğini hatta suyu kendisi için kullananlar bile olabileceğini iddia ediyor” dedi. 

Belediyeler yasası ile tüm Türkiye’deki köyler mahalle statüsüne taşındı. Hizmet işleri de Büyükşehir Belediyelerine verildi. Köylerde yani şimdiki mahallelerde kullanılan suyun sağlanması konusunda da kanun yine Büyükşehir’i işaret ediyor.

Bir mahallenin yaşadığı su sıkıntısındaki iddialar böyle. Sorun ne olursa olsun bunu çözecek yegane kurum olan ESKİ’nin, Ömer Köyü’ne gidip sorunu tespit etmesi, ardından da bir çözüme kavuşturması şart. Yasa böyle diyor. Bayramı susuz geçiren vatandaşa bu sıcak yaz günlerinde daha fazla zorluk çıkarmadan bir an önce sorun çözülmeli. Yetkilileri göreve davet ediyorum… 

İsmail Bey, konuyla ilgili bir de küçük video çekmiş. O videoyu da arkadaşlardan 2Eylul.com.tr’ye yüklemelerini rica edeceğim. İnternet sitemize girip suların akmadığını gösteren o kısa videoyu da izleyebilirsiniz.

Mehmet Önel
2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar