24 Haziran 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Okulların İlk Günü Ulaşım Ücretsiz.. ZAM DA YAPMAYACAKLAR

Eskişehirde geçtiğimiz günlerde kamuoyuna ilk bizim sayfamızın duyurduğu toplu ulaşım zam konusu hala tartışılıyor.  Kamu hizmeti olarak bir çok yerde başka gelir kaynakları ile desteklenen ve zararına çalıştırılan ulaşım sistemi Eskişehirde gelir kapısı olarak görülmeye devam ediyor.

Eskişehir de yapılan zamlar için elekrik ve yakıt zammı gerekçe gösterilirken başka illerden zam yapmama kararı, indirim kararı gibi haberler gelmeye devam ediyor. Komşu illerimizden Ankara su ücretlerinde indirime giderken yine komşumuz Bursa toplu ulaşımda 2. kez indirim kararı aldı. Karar açıklamalarında dikkat çeken ortak nokta. Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler nedeniyle belediye olarak vatandaşın yanında olmak ve destek vermek için bu kararların alındığının altı çizildi.

Türkiyenin en büyük metropolü ve toplu ulaşım mesafelerinde en uzun hatlara sahip olan İstanbul da da ZAM YAPMAMA KARARI alındı. Bunun yanında pazartesi güne okulların açıldığı gün trafik sorununu azaltmak için toplu ulaşımı ÜCRETSİZ sağlayacaklar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ayrıca zam yapmama kararıyla özel otobüs işletmecilerini de düşündü ve hatlara göre 4 gruba ayırdıkları otobüslere de farklı oranlarda destek verecek.

Yerel yönetimlerin halkın genelinin ilgilendiren su, ulaşım gibi konuları kar gelir kapısı olarak görmek yanında mümkün olan en ucuz rakamlarda sunması hatta bazı durumlarda trafik yoğunluğunu azaltmak toplu ulaşımı cazip hale getirmek için zararına çalıştırdığı biliniyor.

Eskişehir'de şuan zamlı rakamlar ile özellikler okulların açıldığı şu dönemde öğrenci bileti fiyatı için  1 lira 60 kuruş ödeyecekler. Türkiyede en uzun kent içi ulaşım hatlarına sahip olan İstanbul da ise öğrenciler ulaşım için 1 lira 25 kuruş ödüyor.

Belediyelerin aldıkları kararlarda toplu ulaşım kullanımını cazipleştirerek trafik yoğunluğunu azaltmak, ekonomik yaşanan durgunluk sırasında vatandaşın cebine katkı sağlayarak destek olmak.

 



Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar