20 Haziran 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vatandaştan Durak TEPKİSİ

Vatandaştan Durak TEPKİSİ
  • 27 Aralık 2018 Perşembe
  • 3052 kez okundu

Eskişehirdeki kronik sorunlardan biriside DURAKLAR..  Bir çok ilde kapalı, klimalı, internet hizmetli, kütüphaneli duraklar vatandaşlara hizmet için sunulurken Eskişehirliler 3 tarafı kapalı duraklara bile razı halde hizmet bekliyorlar.

Otobüs duraklarının sıkıntıları yanında birde tramvay duraklarındaki durum vatandaşların tepkisini çekerken vatandaşın beklentilerine yanıt verme konusunda her zaman olduğu gibi adeta kulak tıkanıyor.

Yerel yönetimlerin mevcudiyetinin nedeni yerel ihtiyaçları daha kolay tespit ederek daha hızlı çözümler üretmek için varlarken özellikle kentimizde kurumlar arasındaki iletişim kopukluğu bu sorunların dile getirilmesi ve çözümünü engelliyor..

Orhangazi Mahallesi Sakinleri ise bir açıklama yaparak yapılan durakla ilgili tepkilerini dile getirdiler.

Yeni yapılan Mahalleye dönüş durağını günde 20-25 kişinin kullandığını. Oysa Çarşıya gidiş durağının ise 8 yıldır kullanıldığının ve günlerce yüzlerce kişinin kullandığını ifade ettiler.

Seçim yaklaşınca alt belediyelerde ve Büyükşehir belediyesinde seçim yatırımı icraatları başladı.

 

 

Bunların son örneği orhangazi mahallesinde oldu ama komik bir okadarda belediye mahalleyle dalga geçer gibi alın size durak diye bir durak yaptı.

 

Kaldıki 12 yılda değişen mahalle muhtarları olsun mahalleli olsun imza toplayıp dilekçe vermelerine rağmen büyükşehir belediyesinin şehre gidiş yönünde bulunan 7 eski  durağı değiştirilmedi. 

 

Hem yağmurda, hem karda, güneşte, insanların beklerken ancak 3 kişinin içine girebileceği, hemde oturmaya uygun olmayan durakları tam 8-10 yıldır değiştirilmedi.

 

Üstelik Orhangazi şehrin vitrini konumunda bir mahalle olmasına rağmen şehir dışından gelenlerin ilk karşılaştığı manzara 8-10 yıl önce yapılmış bu duraklarıın mahallelinin ve muhtarın defalarca iletmesine rağmen değiştirilmemesi.

 

Ama daha komiği büyükşehir belediyesi şehre gidiş yönünde günde binlerce insanın bindiği durakları değiştirmek yerine, mahalleninin dönüşte indiği ve günde toplam 20-25 kişinin üst duraklara gittiği daha düne kadar sadece direkte D durak tabelasının bulunduğu durağa yeni bir durak yaptı.

 

Ortayada mahalleninin değişik yorumlar yaptığı bu görüntü çıktı. Karşıda 3. ihtiyarın bile oturacak yeri olmayan ve altına kimsenin giremiyeceği 10-12 yıllık durak ve soğukta bekleyen mahalle sakinleri. Ve dönüşte ise sadece köylere gidecek günde 20-25 kişinin bineceği yeni durak. Şimdi  Eskişehir haber ajanslarına izlemeleri ve komik durumu gözlemelerini rica ediyoruz. Sabah olsun gün boyu şehre gidiş yönündeki bu duraklarda insanların nasıl üşüyüp ıslanıp soğukta otobüs beklediklerini ve kimsenin binmeyeceği boş duracak olan otobüs duraklarını. Mahallenin yorumlarına göre büyükerşen mahalleyle dalga geçiyor. Öyleki Mahallede AKP %65 aldığı için 5 yıl öncesine kadar Saatte 4 tane şehir yönü çalışan otobüs sayısı 3 e düşürüldü ve o kadar istek ve dilekçeye rağmen duraklar yenilenmedi birde üstüne hiç kullanılmayacak iniş duraklarına yeni duraklar yapıldı. Şimdi Orhangazi mahallesi sakinleri Büyükerşene şu istekte bulunuyor. Mahalleye siyasi sebeblerden dolayı dışlıyorsun bari şehrin girişi olması sebebiyle Eskişehir'in vitrini durumunda olan bu semte Eskişehir'lilerin hatırına yeni modern duraklar yaparsan hiç değilse şehre gelenleri böyle 10 yıl öncesinin eski ve ilkel durak manzaralarınla karşılamamış olunur. Ayrıca tramvayın çalışmadığı bu mahalleye yıllar önceki sözünü verdiğiniz tramvayın çalışmadığı semtlere otobüsleri kaydırıp daha fazla hat koyacağız dediğiniz ve tam tersi şehre 4 olan otobüs sayısını 3 e düşürdüğünü hatırlatırız. Yine yeni açılan şehir hastanesine mahalleden direk gidecek hastaları düşündüğümüzde 3 aktarma ile hastaneye ulaşmanın ne kadar zor olduğu umarız gözlenir ve çevre yolundan yunusemre devlet hastanesi, anadolu universitesi, yeni otogar gibi bir çok kurumunda bulunduğu güzergahtan orhangazi mahallesi sakinlerine günün belirli saatlerinde bir hat ekleyerek  ihtiyacı büyük ölçüde gidermiş olacağınızı hatırlatırız.

 

Orhangazi Mahallesi Sakinleri.

 
Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar