23 Ağustos 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YOLLARIN HALİNİ GÖRÜN ARTIK: Bozuk yollara böyle dikkat çektiler!

Eskişehir’de yollar malum. Birçok yerde çukurlar, delikler, yarıklar var… Neredeyse 100 metre boyunca düz bir yolda ilerleyemezsiniz. Konuyla ilgili defalarca yazmışımdır. Kaldırımlarda da benzer durumlar var. Yolların bu durumuyla ilgili sürekli şikayetler olur, vatandaş ya da muhtar çıkar açıklama yapar. Bu tepkiler sonrası bazı yollar düzeltilir bazıları da öylece kalır.

Bir dönem internet hattı, bir dönem elektrik direkleri, bir döneme ESKİ’nin kanalizasyon kazıları, bir dönem tramvay çalışmaları derken yollar yol olmaktan çıktı. İşin kötü tarafı asfaltlanan tertemiz yol, nasıl oluyorsa bir yıl geçmeden çeşitli kazılarla delik deşik ediliyor. Böyle olmaması gerekir. Daha önce de söyledim. Kurumların koordineli bir şekilde çalışması gerekir. Aksi halde yapılan için şu anda olduğu gibi kimseye hayrı olmuyor.

Eskişehir’de öyle noktalar da var ki buralar yıllardır aynı… Değişmez… Bunlardan biri de EMKO sanayi sitesi içindeki yollar. Eskisehirgundem.com’da yer alan bir haberi sizlere aktararak konuyu anlatmaya çalışacağım. Haberde, bozuk yollara dikkat çekmek isteyen esnafın bulduğu ilginç farkındalık yöntemine değinilmiş. Esnaf gördüğü çukurlara çeşitli fidanlar dikmiş. Yol ortasında fidanlar görüyorsunuz. Haberde şöyle deniyor:

“Eskişehir’deki üst yapı sorunlarından ticaret alanları da nasibini alıyor. EMKO sanayi sitesi içindeki yolların bakımsızlığına tepki gösteren vatandaşlar alışılmışın dışında bir eylem yaptılar. Yollar içindeki çukurlara fidan ekerek sosyal medya üzerinde bunu paylaşan vatandaşlar “Odunpazarı Belediyesi EMKO’nun yollarına bakmayınca arkadaşlar fidan dikerek geliştiriyor” ifadesini kullandılar.

Kent merkezindeki bozuk yolların sıkıntıları çözmek konusunda yeterli çözüm üretemeyen sorumlu kurumlar, sanayi sitelerine de bu konuda hizmet götüremiyorlar.

Özellikle, EMKO, Teksan, Tornacılar sitesinde üst yapı sorunları ciddi boyutlarda. Bir de bu alandan Sultandereye yapılan tramvay inşaatı nedeniyle alternatif olarak vatandaşların yönlendirdiği yollar da sürücülerin tepkisini çekiyor.
Küçük Sanayi Sitesinde dönüşüm yapılacağı bahanesi ile ciddi bir onarım yapılmazken, bu alanlarda çalışmaların yapılmıyor olması bölgeyi kullanan vatandaşların tepkisini çekiyor.”

Esnaf konuya dikkat çekmek için gerçekten de ilginç bir yöntem bulmuş. Kentteki yollarda sıkça karşılaştığımız o çukurlar, artık birçok noktada öylece bakıp geçebileceğimiz noktalar olmaktan çıktı. Sürücüler kadar yayaları da etkiler oldu. Trafik akışını da olumsuz etkiler bir hal aldı.

Ne diyelim.
Esnafın bu farkındalık yaratma girişimi meyvesini verir de şehrin yolları düzelir…

Mehmet Önel
2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar