28 Mayıs 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Odunpazarı Meclisi ASFALT PARASI ALINSIN DEDİ

2014 yerel seçimlerinden sonra Eskişehirlilerin uzun bir aradan sonra tekrar gündemine giren Asfalt Parası önümüzdeki günlerde Eskişehirlilerin gündeminde olmaya devam edecek..

Asfalt parası ile ilgili olarak sürekli olarak YASAL Zorunluluk diye savunma yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un sözlerinin aksine yine Odunpazarı Meclisinde gündeme getirilen ve Ak Partililerin karşı çıkmasına karşın çoğunluk CHP'li üyelerin kararı ile resmi adı Yol Harcamalarına Katılım Payı alınması yönünde karar çıktı.

Yasal zorunluluk diye meclis kararının önemi olmadı yönünde sık sık kamuoyunu yanlış yönlendiren açıklamalar yapan Odunpazarı belediyesine "Hamamyolundaki yapılan yol çalışmalarını" sormuştuk ve yapılan yazılı açıklamada aslında durumun MECLİS KARARINA bağlı olduğunu da tekrar itiraf eden bir açıklama yapmışlar ve Hamamyolandaki çalışmalar ile ilgili Mecliste alınmış bir karar olmadığı için para alınması söz konusu DEĞİLDİR şeklinde yanıt vermişlerdi.

Şimdi yine kendi sözlerini tekrar kendileri yalanlamış oldular. Meclis toplantısında yine CHP li üyelerin ONAYI ile Asfalt parasını Meclisten geçirdiler..  

SEÇİM BİTTİ SÖKÜLÜN ASFALT PARALARINI!
 
Almama imkanı varken yıllarca vatandaştan asfalt parası toplayan Kazım Kurt, seçim öncesi meclise getirmediği 2018 asfalt paralarını da meclisten geçirdi. AK Partililer “Bu vatandaşa haksızlıktır” diyerek yine karşı çıktı. Ama Kazım Kurt cevap verme gereği bile duymadı

MURAT ATİKEL – Eskişehir’in kanayan yarası asfalt ve kaldırım paraları yine yağmaya başlayacak. Odunpazarı Belediye Meclisi’nin önceki günkü toplantısında, Belediye Başkanı Kazım Kurt, 2018 yılında yapılan asfalt ve tretuvar çalışmaları için yol harcamalarına katılım paylarının alınmasını meclis gündemine getirdi. Kazım Kurt’un seçimden önce meclis gündemine getirmediği asfalt paralarının vatandaşlardan alınması için mecliste oy çokluğu ile karar alındı, AK Partililer yine karara karşı çıktı.

KANUNA GÖRE ZORUNLU DEĞİL
AK Parti grubu adına konuyla ilgili konuşan ve karşı oylarının gerekçesini okuyan konuşan Meclis Üyesi Yüksel Yoldaş, “Kanun hükmünde ‘yol harcamalarına katılım payı alınabilir’ denilmektedir. Kanuna bakınca, yol harcamalarına katılım payı alınmaması asli olup, alınması için ayrıca meclis kararı gerekmektedir. Yine 5393 sayılı belediye kanununun, belediyenin yetki ve sorumluluklarını düzenlediği 14. maddenin a fıkrasında da yol ve alt yapı gibi işler belediyenin asli görevleri arasında sayılmaktadır” dedi.

BELEDİYENİN ASLİ GÖREVİ
Yoldaş, “Belediyenin asli görevleri arasında sayılan işler için vatandaşlardan katılım payı alınması uygun değildir. AK Parti olarak 2018 seçimlerinde, yol harcamalarına katılım paylarının alınmayacağını ve 2014 yılından itibaren alınan payların Odunpazarı halkına iade edileceği tahahhüt edilmiştir. Bu gerekçelerle komisyon raporuna karşı oy vereceğimizi belirtiriz” diye konuştu.

CEVAP VERME GEREĞİ BİLE DUYMADI
Bu sözler üzerine Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Seçim dönemi bunu çok tartıştık, siz öyle dediniz, biz de böyle dedik. Başka bir değerlendirmeye gerek yoktur” demekle yetindi. Yapılan oylamada, 2018 yılı yol çalışmalarına ilişkin asfalt ve kaldırım paralarının Odunpazarlılardan alınması CHP’lilerin oy çokluğu ile kabul edildi, AK Parti grubu karşı oy verdi. 

Cumhur İttifak kazansaydı, alınanlar da iade edilecekti

Cumhur İttifakı’nın adayları asfalt paralarının alınmasının zorunlu olmadığını belirterek, seçildikleri takdirde Büyükşehir, Odunpazarı ve Tepebaşı’nda vatandaşlardan asfalt ve kaldırım parası alınmayacağını açıklamıştı. Cumhur İttifakı Odunpazarı Belediye Başkan adayı Volkan Doğan, seçim öncesinde ilk 2Eylül’e yaptığı açıklamada, başkanlığa seçilirse Odunpazarı’nda vatandaşlardan asfalt parası alınmayacağını açıklamış, ayrıca, “2014-2019 yılları arasında hemşehrilerimizden haksız yere alınan asfalt ve kaldırım paralarını da tüm hemşehrilerimi3ze iade edeceğiz” demişti. Volkan Doğan’ın açıklaması sonrasında, Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı ve Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Hasan Tuç da, seçildikleri takdirde vatandaşlardan artık asfalt ve kaldırım parası alınmayacağını açıklamışlardı.

YASA ORTADA, ASFALT PARASI ZORUNLU DEĞİL

 Asfalt Parası Yasal Zorunluluksa, KANUNLARI MI ÇİĞNİYORSUNUZ?Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.