28 Mayıs 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“UKOME’de tüketici temsili olmazsa kısır döngü devam eder... ”

15 Temmuz Şehitler Köprüsü geçiş mağdurlarına af  teklifini değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkanı Süleyman BAKAL  “Ukome'de tüketici temsili olmazsa; mağduriyet ve af kısır döngüsü kırılamaz" dedi.

Genel Başkan Süleyman BAKAL konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Ulaşım Koordinasyon Merkezi Oluşumunda tüketici örgütü temsilcisi olmazsa mağduriyet ve af fasit dairesi önlenemez.

15Temmuz Şehitler Köprüsünden geçişler nedeniyle mağdur olanlar için ilk af 31 Aralık 2018 tarihi itibarı ile çıkarıldı. Ancak sorunu çözmedi.

Geldiğimiz noktada sistemin uygulamasından mağduriyetler dayanılmaz hale geldi. Aradan geçen dört /beş ay sonra tüketiciler feryat etmeye başladılar.

İstanbul seçimlerinin de etkisiyle yeni bir af teklifi TBMM gündeminde.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunun 9. Maddesi ve Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon

Merkezleri Yönetmeliğinin 17.Maddesine dayanılarak oluşturulan Ulaşım Koordinasyon merkezlerinin (UKOME)yapısı yeniden düzenlenmelidir.

Katılımcı, şeffaf, sürdürülebilir ve yaşanabilir bir Türkiye için UKOME oluşturulurken bu kurulda mutlaka TÜKETİCİ ÖRGÜTÜ TEMSİLCİSİNİN DE/İlde Kurulu bulunan en fazla üyeye sahip tüketici örgütü temsilcisinin de, İl’de Kurulu Tüketici Örgütü yoksa belediye meclisinden seçilecek bir meclis üyesinin bulunması ve toplantıda oy kullanma hakkı verilmesi için  yönetmelik de düzenleme yapılmalıdır.

Tüketicilerin ülke genelinde; UKOME uygulamalarından şikâyetlerini kararların alınması aşamasında yerel kamu otoritelerine iletmesine imkân sağlanmalıdır.

Kanun koyucunun mağduriyetlerin tekrarlanmaması, mesaisini hep aynı sorunları çözmeye harcamaması için, UKOME yapısında gerekli düzenlemeyi yapmasını ve UKOME'de tüketici örgütlerinin toplantıda oy kullanma hakkı da olarak temsil edilmesini istiyoruz.

Süleyman BAKAL
Genel Başkan

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.