23 Kasım 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Herşey Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi İle Başladı

Herşey Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi İle Başladı
  • 8 Haziran 2019 Cumartesi
  • 2177 kez okundu

Yıllar önce başlatılan proje ile Eskişehir Turizm kenti olma için yeni bir adım atmış oldu. Bu adımın arkasından Eskişehirin gerçek potansiyellerinin ise tam olarak hala canlandırılamaması ve turizme kazandıramaması ile Turizm faaliyetlerinin bir yanının eksik olmasına neden olmaya devam ediyor.

Yıllar önce Odunpazarı Belediyesi Burhan Sakallı tarafından hayata geçirilen "Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi" tekrar hayat bulan bölge hem Eskişehirliler için hem de kente gelen misafirler için yeni bir yaşam ve turizm alanı olmaya devam ediyor.

Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi ile Eskişehir'in gerçek kimliğini yeniden kazanmasına olanak sağlayan Odunpazarı Belediyesi, kentsel dönüşümde birçok ilçeye model gösteriliyor.


Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de adından büyük bir övgü ile söz edilen Odunpazarı, Seyahatnamede adı geçen sokakların 5’ini aynı ismi ile korumaya devam ediyor.  


İhtişamı ile görenleri kendine hayran bırakan, eski başkan Burhan Sakallı döneminde adeta bir mezbelelikten kurtarılarak günyüzüne çıkarılan Tarihi Odunpazarı ve onun eşsiz evleri, vatandaşları görsel ve kültürel bir şölene davet ediyor. Dar sokakların iki yanına sıralanan tarihi evleri ve kültürel dokusu ile Odunpazarı, görenleri kendisine tekrar hayran bırakıyor.

Tarihi Odunpazarı Evleri, Şelale Park, Atatürk ile Bir Gün Galerisi, Tayfun Talipoğlu Daktilo Galerisi, Lületaşı Galerisi, Tarihi Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan Ahşap Eserler Galerisi ve Porsuk Çayı Eskişehir’i rotasına ekleyenlerin görmeleri gereken yerlerin başında sıralanıyor. 


Ayırca son yıllarda hızla gelişen şehirde, vatandaşların gezip görebileceği birçok yer de bulunmakta. Özellikle Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan müzeler, galeriler, parklar ve tarihi mekanlar yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelmiş durumda. Başta tarihi Odunpazarı Evleri olmak üzere bölgede bulunan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Tarihi Kurşunlu Külliyesi; Külliye içinde yer alan Lületaşı Galerisi, Cam Sanatları Galerisi ve Sıcak Cam Atölyesi gezginlerin büyük beğenisini topluyor.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar