21 Kasım 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Uysal, İşçilerin Enflasyon Farklarının Ödenmesini İstedi

Demiryol iş Eskişehir Şube Başkanı Ramazan UYSAL,  696 KHK ile kadroya geçen belediye işçilerine yapılan zammın enflasyon farklarının diğer illerde olduğu gibi ödenmesini istedi..

696 Sayılı KHK ile kadroya geçen belediye işçilerine yapılan zammın enflasyon farklarının ödenmesi!

696 sayılı KHK ile kadroya geçen belediye işçilerine yapılan zammın enflasyon farkının İstanbul, Bursa ve Kocaeli, Gaziantep ve diğer illerde olduğu gibi ödenmesini istiyoruz.

Belediyelerde taşeron olarak çalışırken 2017 yılı sonunda yayımlanan 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçiler, 6 ayda bir yüzde 4 olmak üzere zam alıyor. Geçtiğimiz yılın sonunda enflasyon yüzde 26’lara dayanırken, bu işçilere yapılan zam oranının düşük olması mağduriyet yaşatmaya devam etmektedir.

Özellikle Türk-İş’in girişimleri sonucu İstanbul, Bursa ve diğer bazı belediyelerdeki işçilere enflasyon farkı ödendi.

Eskişehir deki belediye başkanlarına seslenerek işçilere bu ödemelerin yapılmasını istiyoruz.

Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza sesleniyoruz. Seçimler bitti, şimdi hizmet zamanı. Hepinize Allah kolaylık versin. Ülkemizin önemli bir süreçten geçtiği ve ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bu dönemde işinizin kolay olmadığını biliyoruz. Belediyelerimizde sayıları küçümsenmeyecek bir işçi topluluğu çalışıyor. Belediye ailesinin parçası olan çalışan kardeşlerimizin büyük çoğunluğu taşeron olup, 2018 yılında çıkartılan 696 sayılı KHK ile kadroya geçmişlerdir. Yine 2018 yılında yüksek hakem kurulu tarafından belirtilen sözleşme şartlarında 2020 yılının 6. ayına kadar çalışmalarına devam edeceklerdir. Aynı KHK nın 112. Maddesine “çalıştırılan işçilerin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve anlaşma protokolü imzalanabilir. Bu protokol hükümleri geçerlilik süresi içinde bu madde kapsamındaki idareler ile taraf konfederasyona üye olan sendikalar için bağlayıcıdır.” denilmesine rağmen Bu kardeşlerimize ön görülen zam miktarı 6 ayda bir yüzde 4'tür. Kaldı ki 2018 yılında enflasyonun yüzde 26'lara kadar çıkması bu arkadaşlarımızın alım gücünü yerle bir etmiş, aileleri içinde büyük sıkıntı ve mağduriyet yaşatmıştır. Yani enflasyon yüzde 26 ama kendilerine öngörülen rakam yüzde 8'e mahkûm bırakılmıştır.

Sendikalar özellikle Türk-iş; Samsun'da, İstanbul da Kocaeli’nde seçilen belediye başkanlarına konuyu anlatmış ve aradaki enflasyon farkı işçilere 2019 yılında ödenmiştir. Türk-iş’in aynı zamanda Çalışma Bakanlığı nezdinde çalışmaları devam etmektedir.

Şimdi biz de Eskişehir deki tüm belediye başkanlarımıza sesleniyoruz. Taşerondan kadroya geçen çalışanların enflasyon farkını imkânlarınız dâhilinde ödeyiniz. Yapılacak bu ödeme Büyükşehir ve bağlı ilçe belediye sınırlarında ikamet eden işçilere bir hizmet olduğu biliniz. Bunu sizlerden çalışanlar ve bizler bekliyoruz.

Ayrıca seçim öncesinde "1 Ocak 2019'dan itibaren CHP'li belediyelerde asgari ücret net 2 bin 200 lira olacak" diye yapılan açıklamaları hatırlatarak uygulamaya geçirilmesini çalışanlar ve sendikalar olarak beklenti içerisindeyiz.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar