10 Aralık 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TOKİ’DEN MİLLET BAHÇESİ AÇIKLAMASI

Eskişehir’de eski stadyum alanında yapımı devam eden Türk Dünyası Millet Bahçesi ile ilgili TOKİ Başkanı Ömer Bulut bir açıklama yaptı. Projeyle ilgili görsellerin de paylaşıldığı açıklamada Bulut, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un gündeme getirdiği proje ile yapılaşmanın arttığı iddialarına da yanıt verdi. Bulut, “Millet Bahçesi projesinde hiçbir aşamada yapılaşma planlanmadı. Projeyle Eskişehirli vatandaşlarımızı daha çok yeşille ve oksijenle buluşturacağız. İmar Kanunu'na göre millet bahçelerinde toplam alanın yüzde 5'ine kadar yapılaşmaya izin verilmesine rağmen bu oran Eskişehir Millet Bahçesi için yüzde 5 seviyesinin çok altında, yaklaşık yüzde 1,58 seviyesindedir. Eskişehir Millet Bahçesi'nde yapılaşma minimum seviyede” dedi 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Eskişehir’de eski stadyum alanında yapılacak Millet Bahçesi projesinde hiçbir aşamada yapılaşma planlanmadığını belirterek, “Eskişehirli vatandaşlarımızı daha çok yeşille ve oksijenle buluşturacağız" dedi. Bulut, Eskişehir'de yürütülen Millet Bahçesi Projesi'nin yapılaşmayı artıracağına yönelik iddiaların gerçek dışı olduğunu söyleyerek, “Eskişehir Millet Bahçesi ile ilgili ne ihale hazırlık aşamasında ne de sonrasında kesinlikle yapılaşma planlanmadı. Projeyle Eskişehirli vatandaşlarımızı daha çok yeşille ve oksijenle buluşturacağız" diye konuştu. Millet bahçesinin inşa edileceği alanda vatandaşların bilgilenmesi amacıyla proje görsellerinin sergilendiğini belirten Bulut, “Vatandaşlarımız görselleri buradan görebilir" dedi.

ASKI SÜRECİ İÇİN GÖNDERİLDİ
Bulut, askı sürecinin başlatılması için projenin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderildiğini söyledi.

YÜZDE 5’E İZİN VAR, AMA ESKİŞEHİR’DE YÜZDE 1,58
Projenin toplam 56 bin 448 metrekarede yapılacağını bildiren Bulut, "İmar Kanunu'na göre millet bahçelerinde toplam alanın yüzde 5'ine kadar yapılaşmaya izin verilmesine rağmen bu oran Eskişehir Millet Bahçesi için yüzde 5 seviyesinin çok altında, yaklaşık yüzde 1,58 seviyesindedir. Eskişehir Millet Bahçesi'nde yapılaşma minimum seviyede" dedi.

YER ALTI OTOPARKI DA OLACAK
Millet bahçelerinin temel prensibinin vatandaşların daha çok yeşille ve oksijenle buluşmasını sağlamak olduğunu belirten Bulut, Eskişehir'deki projede yer altı otoparkı, millet kıraathanesi, iki tuvalet, bekçi kulübesi, havuz, gezinti ve giriş yolları, koşu ve bisiklet yollarının bulunduğunu dile getirdi. Bulut, ayrıca projede, etkinlik ve çocuk oyun alanları, bitkisel peyzaj sahasında yapraklı, ibreli ağaçlar, çalı ve sarmaşıklar olacağını söyledi.

13 MİLLET BAHÇESİNİN İNŞAATI DEVAM EDİYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda kamuoyuna açıkladığı projeler doğrultusunda her ile en az bir millet bahçesi yapmayı hedeflediklerini hatırlatan Bulut, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini söyledi. Bulut, 35 ilde 71 millet bahçesi yapmayı hedeflediklerini belirterek, “İdare olarak bugüne kadar iki millet bahçesinin yapımını tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine açtık. 13 millet bahçemizin inşaatı hızla devam ediyor. 51 millet bahçemizin de proje çalışmaları devam ediyor. Ayrıca TOKİ olarak bu yıl 7 millet bahçesini bitirip vatandaşlarımızı daha çok yeşille buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.


2EylülGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar