21 Ocak 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Özel Programı

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında, Valilik Meydanı’nda özel bir program düzenlendi.

Programa; Vali Özdemir Çakacak ve eşi Hanımefendi Kevser Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Harun Karacan, Metin Nurullah Sazak, Muharip Hava Kuvveti Komutan Vekili Hava Korgeneral Mehmet Özlü, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, askeri ve mülki erkan, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın hep bir ağızdan okunmasıyla başlayan programda Çarşı Camii İmamı Nejat Kaplan Kur’an-ı Kerim Tilaveti okudu. Ardından İl Müftüsü Bekir Gerek dua ettirdi.

Daha sonra Vali Çakacak, Milletvekilleri Avcı, Karacan, Sazak, ve diğer protokol üyeleri Valilik Meydanı’nda toplanan vatandaşlarla birlikte canlı yayından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Atatürk Havalimanından yaptığı konuşmayı izledi.

FETÖ/PDY terör örgütü eliyle girişilen 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümünde şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ise hayırla yâd eden Vali Çakacak, programın açılış konuşmasında şunları söyledi:  

“Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ / PDY) eliyle girişilen darbe girişiminin 3. yıldönümünde o karanlık geceyi unutulmaz bir diriliş destanına dönüştüren şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi hayırla yâd ediyor; o gece olduğu gibi bu akşam da ülkemizin tüm şehirlerindeki meydanları dolduran; zaman ve mekân fark etmeksizin her daim tarafını devletinden, milletinden, demokrasiden ve büyük Türkiye idealinden yana seçen tüm vatandaşlarımızı sevgi ve saygılarımla selâmlıyorum.

15 Temmuz 2016 tarihinde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ / PDY) eliyle darbe girişimi adı altında sinsi, plânlı ve kanlı bir işgal girişimine maruz kaldık.

Tarihimizin en büyük ihanetlerinden birisine şahitlik ettiğimiz 15 Temmuz gecesini Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde demokrasimiz, millî irademiz ve bağımsızlığımız için sokaklara dökülmüş milyonlarca vatandaşlarımızla şanlı bir diriliş destanına çevirmeyi bildik. Vatanına, milletinin bölünmez bütünlüğüne, demokrasimize ve çocuklarımızın geleceğine sahip çıkan herkesten Allah razı olsun.

Bizler bu gece, o menfur girişimin 3. yılında, al yıldızlı bayraklarımızla ve her görüşten insanımızla birlik ve beraberlik ruhu içerisinde meydanları doldurarak darbenin arkasındaki hain odaklara en anlamlı cevabı bir kez daha vermiş oluyoruz.

Bu coğrafyada var olabilmenin, güçlü ve müreffeh yaşayabilmenin temel şartı; birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşlik ahdimizi korumaktır. Kimseyi inancına, mezhebine, etnik kökenine bakmaksızın kucaklamak ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için hep beraber el ele, gönül gönüle gece gündüz çalışmak zorundayız.

Gün birlik günüdür, gün Hacı Bektaşî Velî’nin deyimiyle “Bir olma, iri olma, diri olma” günüdür. Gün dayanışma içinde olma günüdür. Çünkü üzüntüsü ve sevinci bir olan Milletin geleceği de, idealleri de, bu coğrafya üzerindeki kaderi de birdir, beraberdir ve ortaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle bu toprakları bize vatan yapan tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi; 15 Temmuz gecesini şanlı bir tarih sayfasına çeviren ve son büyük destanımızı kanları ile yazan şehitlerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyor;  gazilerimiz ile kalbi ülke sevgisiyle dolu olup, sokaklara çıkarak şanlı destanın bir parçası olan milyonlarca vatandaşımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyor; hepinizi sevgi ve saygıyla selâmlıyorum.”

Türk Milletinin ne kadar cesur bir millet olduğunu 15 Temmuz gecesi tüm dünyanın gördüğünü dile getiren Eskişehir Milletvekilleri Avcı, Karacan ve Sazak ise yaptıkları konuşmalarda, bu destanın nesilden nesile aktarılacağını ve milletimizin hafızasından hiçbir zaman silinmeyeceğini söylediler.

Konuşmalardan sonra Eskişehirli ses sanatçısı Mithat Körler ve Kırşehir’in keskin ekolünü başarıyla icra eden Türk Halk Müziğinin sevilen sanatçısı İsmail Altunsaray sahne aldı.

Sanatçılara alanı dolduran binlerce kişi ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak büyük bir coşkuyla eşlik etti.


 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar