12 Temmuz 2020 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Zamamında Çözmediler: ESKİŞEHİR’İ SUSUZ VE TEHLİKELİ GÜNLER BEKLİYOR!

Zamamında Çözmediler: ESKİŞEHİR’İ SUSUZ VE TEHLİKELİ GÜNLER BEKLİYOR!
  • 7 Ağustos 2019 Çarşamba
  • 2806 kez okundu

Türkiye'de bir çok büyükşehir geleceği düşünerek su kaynakları konusunda ciddi yatırımlar yaptılar. Medyaya yansıyan haberlere göre şehirler için 2060-2070 yılına kadar su sorunu çözüldü haberleri mevcut..

Yıllar önce Eskişehir içinde Sarısungurda yapılan Mamuca göleti için bir zamanlar Eskişehir'in yedek su deposu tabiri kullanılıyordu. Yine yakın zamanda Ilıca da tarım arazilerini de içine alan alanda bir gölet yapıldı. Ancak Eskişehir Büyükşehir Belediyesince dün yapılan yazılı açıklamada "Eskişehiri Susuz ve Tehlikeli Günler Bekliyor" denildi. 

1999 yılında ilk kez Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yılmaz Büyükerşen'in zaman zaman sosyal medyada da gündeme gelen meşhur "26 Söz" broşüründe su konusundaki verilen sözlerin geçen sürede yapılmamış olmasıda dikkat çeken detaylardan.

Bu konuda Anadolu Gazetesinde 30 Aralık 2017 tarihli bir Sadi Seda'nın "Ilıca Barajı’nın suyu 2 ay yetiyormuş"  başlıklı yazısında da şu sorular dikkat çekiyor..

AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, Büyükerşen’e şu soruları yöneltti:

1-Mamuca Gölet’inin maliyeti ne, gölet manzaralı evlerde kimler oturuyor?

2-Köylüye satılması gereken araziyi kimler satın aldı?

3-Mamuca'dan şehre su verirseniz su 23 gün yetiyor. Ilıcadaki havuzdan biriktirilen su ise 2 ay yetiyor. Sakarıbaşı ile kesin bir çözüm varken neden bu tip çözümler arandı? Acaba başka bir oyun mu var?

4-Ilıca'nın maliyeti nedir? Şehrin ihtiyacı olan  suyu ne kadar karşılayacaktır?

Özetle bu konularda gerekli çalışmaları şu zamana kadar neden yapılmamıştır? Geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi Porsukta bir kirlenme yaşanması söz konusu olduğunda durum ne olacaktır? 

Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yazılı açıklama şöyle:
            
Eskişehir’in vazgeçilmez içme ve kullanma suyu kaynağı olan Porsuk Barajı’nda, su miktarı kritik seviyelere kadar düşerek tedirgin edici boyuta gelmiştir. Azalan su seviyesi ile birlikte suyun kalitesinin düştüğü de gözlemlenmektedir. Nitekim 2018 yılı Ağustos ayı içerisinde baraj seviyesinin düşük olmasından dolayı balık ölümleri gerçekleşmişti. Şimdi yine, benzer noktaya gelmek üzereyiz. Su seviyesinin azalması sebebiyle arıtma tesisinde kullanılan kimyasallarla belli bir seviyeye kadar arıtma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Baraj seviyesi % 30’ların altına düştüğünde arıtma neredeyse imkansız hale gelecek olup, Eskişehir susuz kalacaktır.

Eskişehir’in yılda 45 milyon metreküp içme suyu ihtiyacı varken, bu miktarın yaklaşık 2,5 katı sulama suyuna verilmektedir. Eskişehir halkının tarım yapması için bırakılan bu suyun haricinde Eskişehir sulaması dışında bulunan Polatlı bölgesinin bir kısmına da tarım amaçlı su bırakılmakta, bu nedenle barajdan bırakılan günlük su miktarı 1 milyon metreküpü geçmektedir. Suyun böyle kullanılması hızlı bir şekilde baraj seviyesinin düşmesine neden olmakta ve arıtmayı güçleştirmektedir. Seviye bu şekilde hızlı düşmeye devam ederse Porsuk’ta ağır metallerin yoğun olduğu dip kısımdaki suyu arıtmak mümkün olmayacaktır ve ne yazık ki,  Eskişehir’in suyu tehlikeli bir hal alacaktır. DSİ tarafından Ağustos ayı itibariyle %40’lar seviyesinde doluluk oranında olan Porsuk Barajından bu şekilde su verilmesine devam edilmesi durumunda Eskişehir halkının susuz kalacağı da açıkça görülmektedir.

Çok su gerektiren zirai ürünler yerine kuru ziraata elverişli ürünler yetiştirmeyi ya da vahşi sulama yerine damlama sulama sistemi kullanmayı bir türlü alışkanlık haline getiremeyen Polatlılı çiftçilerin baskılarıyla, sulama kanallarının dışında Porsuk ana yatağına, olması gerekenden daha fazla miktarda su verilmektedir. Bu durum da barajdaki su seviyesinin hızla düşmesine neden olmaktadır. Tarımda bilinçsizce su kullanılmasının acilen önüne geçilmelidir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Fotoğraf: Sarısungur Göleti.. Gölet üzerine yapılmaya çalışılan anfitiyatro inşaatının kalıntısı. Yönetmeliklere aykırı olarak yapılan inşaat mahkeme kararı ile durdurulmuştu..Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.