28 Mayıs 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“ESKİŞEHİR’DEKİ DEPREM TEHLİKESİ VE RİSKLERİ” Konuşuldu

YER VE UZAY BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ’NDEN “ESKİŞEHİR’DEKİ DEPREM TEHLİKESİ VE RİSKLERİ” TOPLANTISI

 

Eskişehir Teknik Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Muammer Tün, 01 Eylül 2019 tarihinde ‘Eskişehir’deki Deprem Tehlikesi ve Riskleri’ konulu bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Bölgemizin deprem riskinin değerlendirildiği toplantıda, kamuoyunun merak ettiği konularda değerlendirmelerde bulunuldu.

ESTÜ Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nde gerçekleştirilen toplantıda sunum yapan Muammer Tün, Enstitümüzde depremlerin sürekli olarak izlendiğini ve kaydedildiğini söyledi.  Tün, “Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Kütahya illerinde yer alan deprem istasyonlarından gelen verileri anlık olarak kayıt altına alıyoruz. Kayıt altına aldığımız verileri İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Yönetim Durumu Başkanlığı ile eş zamanlı olarak paylaşıyoruz.” dedi.

“Enstitümüz bünyesinde disiplinlerarası çalışmalar yürütüyoruz.”

Eskişehir Teknik Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü kapsamında yürütülen çalışmaların sadece üniversite sınırları içinde kalmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Tün, “Daha önce yaşanan deneyimlerin herkes için önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu konuda 20 Şubat 1956 günü şehrimizde meydana gelen 6.4’lük depremi konu edinen Yüksek Mühendis İlhan Ersoy’un raporunu örnek gösterebiliriz. Rapordan anlaşıldığı üzere 1956 yılında Eskişehir’de meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde kent merkezinde hasar meydana gelmemiş; köylerimiz yıkılmıştı. Önemli olan köyde veya kentte yaşamak değil, önemli olan depremi önceden belirleyip ona göre önlem almaktır.” dedi.  Bilimin ve bilim insanlarının insanlığın bekası ve huzuru için çalıştığını belirten Tün, “Enstitümüz kapsamında, jeolojik jeofizik, haritacılık ve inşaat mühendisliği uygulamaları başta olmak üzere farklı disiplinlerin bir araya geldiği çalışmalar yürütülmekte. Başta Eskişehir olmak üzere amacımız her kesimden insanın mutluluğunu ve refahını sağlamak. O nedenle biz bilim insanlarının yaptığı öngörü ve açıklamaları gerekli merciiler dikkate almalılar.” ifadelerini kullandı.

Eskişehir’de Çukurhisar-Sultandere fay segmentinin Eskişehir’i boydan boya geçen bir fay olduğunu belirten Tün, “Bu fay 6’nın üzerinde deprem üretme potansiyeline sahip ama bu fay hattı ne zaman kırılır onu bilmiyoruz. Şu an için mevcut bilim ve teknoloji ile depremi tam anlamıyla ön görmek mümkün değil. O nedenle deprem öngörüsünde bulunulan haberlere itibar etmemekle birlikte tehlikenin her zaman farkında olmalıyız.” dedi.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Tün, “Eskişehir için hazırlanmış bir Deprem Master Planı maalesef yok. Bu tür sorumluluklar genelde büyükşehir belediyelerine verilir ve illerdeki üniversitelerin imkân ve olanakları kullanılmak suretiyle deprem master planları üretilir. Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü olarak elde ettiğimiz çıktılar gerçekten ulusal afet yönetimi ve risk azaltma politikalarına uygun çıktılar.” dedi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.