29 Şubat 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Seri Üretime Geçen İlk Milli Havacılık Motoru TEI-PD170

Seri üretime geçen Türkiye’nin ilk milli havacılık Motoru TEI-PD170’in teslimi törenle gerçekleştirildi.

TUSAŞ Motor Sanayi üretim tesislerinde düzenlenen teslim törenine; Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demirci, Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Hv. Plt. Tümgeneral İsmail Günaydın, MSB 1'nci Hava Bakım Fabrika Müdürü Hv. Tuğgeneral Gürhan Ergürhan, USAŞ - Türk havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Temel Kotil, TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, TEI çalışanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TEI'nin yapmış olduğu işlerin iyi bir yürüyüş olduğunu, ama koşmak gerektiğini söyledi. Daha çok çalışarak içinde bulunulan ortama ve ihtiyaçlara bakıldığında koşmanın gerekli olduğunu vurgulayan Başkan Demir, “Savunma sanayiimizin belli alanlarda bir noktaya geldiğini görüyoruz. Özellikle platform üretiminde artık dünyanın söz sahibi ülkelerinden biri olma yolunda yol alıyoruz. Ancak bir süredir ısrarla her fırsatta alt bileşenler ve alt ileri teknolojilerine dair yürümenin yetmediği ve koşmamız gerektiğini vurguluyoruz. Sayın genel müdürümüz 2013 yılında başlayan programla alakalı bilgi verirken yapılan motorlarla alakalı iyi bir yürüyüş diyorum. Ama koşma tanımımıza uymuyor. Sizlerden, bütün çalışanlarımızdan ülkemiz adına istiyoruz. Buna ihtiyacımız var. Evet, tebrik ediyoruz. Yürüyüşünüz başarılı, çok güzel dünyaya örnek teşkil edilecek bir yürüyüş, ancak içinde bulunduğumuz ortama ve ihtiyaçlarımıza baktığımızda koşmamız gerektiğini, günün 24 saat olduğunu unutmayalım. Motor çalışmalarımızda Türkiye'nin köklü kurumu olan ve öncüsü olan TEI'nin ve TUSAŞ şirketimiz bizim için gurur kaynağı. Tabii seri üretime geçmek çok önemli bir kavram. Özellikle havacılık platformlarında çok önemli test süreçlerinin olduğunu ve bunu başarı ile geçtiğini belirtmek isterim.” dedi.

Üretilen PD170 motorunun bir kaçını Akıncı'da kullanılmak üzere gönderileceğini ifade eden Sanayii Başkanı Demir, ilk yerli helikopter motoru TS1400 motorunun da ilk resmi testlerini başarı ile geçtiğinin müjdesini vererek, “PD170'in Akıncı'larda kullanılacağını belirtmek isterim. Akıncı'nın belirli modelleri olacak bu modellerden bir tanesini inşallah PD170 ile uçuruyor olacağız. Genel müdürlerim bu arada buradaki PD170'lerin birkaç tanesini alıp akıncıya göndereceğiz. Temel bey birazcık bekleyeceksiniz bazı motorlar için. Akıncıya motor gönderiyoruz. Hayırlı olsun. Milli uçağımıza milli motor. Ülkemiz motor çalışmalarının kalbi olan TEI'nin üzerinde çalıştığı bir diğer motor olan TS1400 turbo şaft motorumuzun ilk resmi testleri başarı ile geçtiğinin müjdesini veriyoruz. Burada da hep beraber bunu kutlamak istiyoruz. TUSAŞ'ın ürettiği T70 Genel Maksat Helikopterimize TEI'nınimal ettiği ilk iki motor takılarak başarı ile çalıştırıldı. 2020 yılı içerisinde 25 adet daha motor teslim edilecek. Toplamda bilindiği üzere 236 adet T70 motoru üretilecek.” şeklinde konuştu.

Programda duygularını dile getiren Vali Çakacak ise, “PD170 Operatif İHA Motor Geliştirme Projesi’nin ‘Seri İmalat İlk Parti Teslim Töreni’ vesilesiyle bir arada bulunmaktan, milletimiz için gurur verici bu ana şahitlik etmekten son derece memnuniyet duyuyorum.” diye konuştu.

Vali Çakacak, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Türkiye’nin havacılık motorları alanındaki lider firması TEI – TUSAŞ; nitelikli yönetici ve çalışanlarıyla, birlikte çalıştığı değerli kuruluşlarla, yan sanayisiyle, ilimizin ve ülkemizin yüz akı kuruluşlarından bir tanesidir. Birbiri ardına başarılı projelere imza atmakta, Eskişehir’imizi ve ülkemizi gururlandırmaktadır. Havacılık sanayisine yüksek kaliteli ürünler ve hizmetler sunarak, uluslararası düzeyde bir üretici ve dünya çapında bir tasarım merkezi konumundadır. Ve her geçen gün bu konumunu bir adım daha ileriye götürmektedir.

Türkiye’nin içinde bulunduğu bölge, dünyadaki siyasi krizlerin ve çatışmaların en yoğun olduğu coğrafyadır. Bu durum, bizim her alanda kendimizi sürekli teyakkuz hâlinde tutmamızı, gücümüzü artıracak yöntemler geliştirmemizi zorunlu hâle getirmektedir.

Savunma sanayinde ülke olarak gerçekleştirmekte olduğumuz pek çok başarılı proje neticesinde ülkemizde belli bir özgüven ve kabiliyet artışı oldu. Özellikle yerli ve milli silah ve teçhizat üretimindeki artış; İHA, SİHA ve Akıncı SİHA’lardaki tüm dünyayı şaşırtan başarılarımız; MİLGEM projelerimiz, yerli ve milli otomobil projemiz, savunma ve füze projelerimiz neticesinde teknolojiyi kullanan bir ülke olmaktan, teknolojiyi üreten ülke olma yolunda emin adımlarla yol alıyoruz.

Şu anda PD170 Operatif İHA Motor Geliştirme Projesi’nin Seri İmalat İlk Parti Teslim Töreni için buradayız ve ben bu teslimatı bu yolcuğumuzda önemli bir kilometre taşı olarak görüyorum. TEI –TUSAŞ’ın, sahip olduğu altyapı ve teknik kabiliyetle; yüksek teknolojili, kaliteli ürün ve hizmetleriyle önümüzdeki yıllar içerisinde daha büyük başarılara imza atarak yoluna devam edeceğine inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken yerli ve milli savunma hamlemizin en büyük destekçisi olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Savunma Sanayi Başkanımız Sayın Prof. Dr. İsmail DEMİR’e, TEI Genel Müdürü ve TEI-TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Mahmut Faruk AKŞİT’e ve yönetim kurulu üyelerine, mühendis ve her kademedeki çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyor; bugünkü teslimatların ülkemiz savunma ve havacılık sanayisi için en hayırlı ve en güzel neticeleri doğurmasını ümit ediyor, hepinizi saygı ve muhabbetle selâmlıyorum.”

2017 yılında prototipi yapılan ve 2018 yılında ANKA platformu ile ilk uçuşu gerçekleştirilen ve tamamını TEI çalışanı, mühendisi ve teknisyen ekibi ile üretilen PD170 turbo dizel motorun teslim töreninde açılış konuşmalarını yapan TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akşit, günün öneminden bahsetti.

Genel Müdür Akşit, yaptığı konuşmada, “Bugün aslında Türk savunma ve hava sanayii için önemli bir dönüm noktasıdır. Hep birlikte şahit olmak için buradayız. Bugün törenini yapacağımız motorlar mühendislerimizin, çalışanlarımızın kabiliyetleri ile ilk kez seri imalatı yapılmış motorların teslim törenini yapıyoruz. Bugün teslim yapacağımız motorlardan bu yıl 13 tane üretmeye söz vermiştik. Sözümüzü de tuttuk. İlk seri imalat motoru da hemen yıl bitmeden teslim ettik ki, onlarda entegrasyonu ve diğer testlere devam etsinler.” ifadelerini kullandı.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI)'de 2012 yılında imzası atılan TEI-PD170 Operatif İHA Motor Geliştirmesi Projesi (SSB-TEI) kapsamında yapılan ve Türkiye'nin ilk yerli ve milli motoru olma özelliği taşıyan TEI-PD170'nin seri üretim ilk partisi bugün düzenlenen tören ile teslim edildi.

Projenin çıktısı olan PD170 isimli 170 beygir gücündeki pistonlu turbo dizel havacılık motorunun, başta ANKA platformu olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyaçlarını karşılaması hedefleniyor.

Konuşmaların ardından üretilen motorların teslim töreni gerçekleştirildi. Daha sonra Savunma Sanayii Başkanı Demir, Vali Çakacak ve beraberindekiler TEI Fabrikasında üretilen motorların test alanında inceleme yaparak, TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Akşit’ten bilgi aldı.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.