26 Mayıs 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vali Çakacak, Şehir Girişlerinde Yapılan Kontrolleri Denetledi

Vali Özdemir Çakacak, Koronavirüs (COVID-19) mücadele kapsamında, İçişleri Bakanlığı genelgeleri ve Eskişehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan kararlar doğrultusunda vatandaşların bilinçlendirilmesi ve bu kararlara uyulmasını sağlamak amacıyla Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ve UMKE ekiplerince, Eskişehir-Ankara Karayolu üzerindeki uygulama noktasında yapılan kontrolleri denetledi.

Sağlık ekiplerince araç sürücülerinin ve yolcuların ateşleri ölçülerek virüs belirtisi olup olmadığına bakılan denetimlerde ayrıca Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları konusunda sürücülere uyarılarda bulunuldu. İl dışından Eskişehir’e gelen vatandaşlarımızın 14 gün boyunca kendilerini ikametlerinde izole etmeleri yönünde bilgilendirmelerin yapıldığı uygulamalarda; il dışına çıkan vatandaşlarımıza da zorunlu olmadıkça seyahat etmemeleri yönünde uyarılarda bulunuldu.

Sağlık ve asayiş denetiminden geçirilen sürücüleri tek tek uyaran Vali Çakacak, bu hassas dönemde vatandaşlarımızın kişisel hijyen tedbirlerini almalarının ve alınan tedbirlere uymalarının gerekli olduğunu, ayrıca zorunlu olmadıkça kimsenin dışarıya çıkmaması gerektiğini belirtti. Vali Çakacak, alınan bütün tedbirlerin tamamıyla vatandaşın sağlığını korumaya yönelik önlemler olduğunu söyledi.

Vali Çakacak yaptığı açıklamada; özel araçlarıyla şehirlerarası yolculuk yapan vatandaşlarımızın, gittikleri illerde mutlaka 14 gün evlerinde kalıp kendilerini izole etmelerini, dışarı çıkmamalarının hem kendi hem de toplum sağlığı açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kente giriş-çıkış yapılan 18 noktada kontrollerin yapıldığını hatırlatan Vali Çakacak, “Şehirlerarası seyahat eden özel araçların ilimiz girişlerinde durdurularak kontrolleri yapılmaktadır. Eskişehir’e diğer illerden gelen araçlar 18 noktada durdurulmakta ve sağlık ekiplerimiz tarafından önce sağlık kontrollerinden geçirilmektedir. Eğer karantinaya alınması gereken bir durum söz konusu olursa anında karantinaya alınıyor. Başka illerden buraya ikametlerine gelen vatandaşların isimlerini ekiplerimiz yazıyor.  İletişim bilgileri alınıyor ve ilçe kaymakamlıklarımız vasıtasıyla bunların takibi yapılıyor. Şehirlerarası yolculuk yapıp ilimize gelecekler muhakkak ikametlerinde 14 gün süreyle izole edileceklerdir. Bunu uygulamak durumundayız. Son derece önemli. Bütün dünya bir salgınla karşı karşıya. Bunu da en az hasarla atlatabilmemizin yolu sosyal izolasyon ve sosyal mesafedir. Bunu uygulamak zorundayız.” diye konuştu.

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanmasının önemli olduğunu kaydeden Vali Çakacak, kaymakamlıkların koordinatörlüğünde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Gruplarının 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların ihtiyaç ve taleplerini karşıladığını bildirerek, Eskişehir genelinde 8 bin 500 civarında talebin kendilerine ulaştırıldığını aktardı. Vali Çakacak, "Bu talepler Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından karşılandı ve karşılanmaya devam ediyor. Vefa Sosyal Destek Grupları dışında kimse 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızla ilişki içinde bulunmasın. Bu onların sağlığı için önemli. Şimdiye kadar vatandaşlarımızın bütün temel ihtiyaçları karşılandı. Bu vatandaşlarımızın emekli aylıkları evlerine teslim ediliyor." ifadelerini kullandı.

Uygulama Noktasındaki denetimlere İl Emniyet Müdürü Engin Dinç ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay İlhan Şen’de katıldı.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.