27 Mayıs 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Müdürlük Depreme Dayanıklı Değil Diyor: Büyükerşen EMARE YOK DİYOR

Geçtiğimiz günlerde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Pandemi Hastanesi çıkışına İl Sağlık Müdürlüğü yanıt vermiş ve bina için yapılan testler sonucunda deprem için risk teşkil ettiğinin altı çizilerek YIKIM RUHTASI alınmış olduğunun altını çizdi.  Ancak, Büyükerşen yıllardır Eskişehirdeki uygulamalardaki Ben Yaptım Oldu alışkanlığında ısrarcı. "meydana gelen depremlerde hastanenin çürük olduğuna dair bir emareye rastlanmadığını" söyleyerek aynı düşüncesini yineledi.

2016 yılında 2eylül gazeteside yüzde 40'ı Büyükşehir Belediyesine ait olan Vardar İş Merkeziyle ilgili deprem raporlarını hatırlatmış Binalar Çürük Çıktı: YIKILACAKLAR başlığını atmıştı.  O yıllan bu yana konu ile ilgili bir gelişme yaşanmadı. Benzer durumda yine yıkılma tehlikesi ile Ziyapaşa caddesi üzerinde de boşaltılmış yıkılmayı bekleyen binalar mevcut..

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in, Covid-19 hastalarının şehirdeki resmi ve özel tüm hastanelere başvurularının veya gönderilmelerinin doğru olmadığı, bunun için boşaltılan eski Devlet Hastanesinin “pandemi hastanesi” olarak kullanılması önerisine karşı, İl Sağlık Müdürlüğünce hastanenin çürük olduğu ve yıkılma kararı verildiği açıklaması yapılmıştı.

 Bu açıklama karşısında Büyükerşen, meydana gelen depremlerde hastanenin çürük olduğuna dair bir emareye rastlanmadığını hatırlattıktan sonra şunları söyledi: “Eskişehir’de münhasır bir pandemi hastanesi meydana getirilmesi konusundaki önerimde ısrar ediyorum. Eski devlet hastanesi olmuyorsa, eski Hava Hastanesi ile eski Devlet Demir Yolları (DDY) hastaneleri ne güne duruyor? Hele yıllar öncesinde Almanlar tarafından yapılan Devlet Demiryolları Hastanesi gibi hastanelerimiz nice depremler atlattı. Sıvaları bile dökülmedi. Sağlamlıklarından şüphe yok. Dolayısıyla, bunlar pandemi vakalarına tahsis edilebilir ve Şehir Hastanesi’ne destek olabilirler. Böylece, diğer resmi ve özel hastanelerin Covid-19’un dışında tutulması suretiyle, virüsün buralardan da yayılması önlenebilir” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğünün Açıklaması:

30-31 Mart 2020 Tarihlerinde Çeşitli Basın Yayın Organlarında ve Sosyal Medya Hesaplarında

Gündeme Gelen ‘Kapatılan Hastaneler Açılsın’ Haberleri İle İlgili Bilgilendirme;

Taşınan Hastanelerimiz Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018 ) esaslarına göre deprem tahkiki yaptırılmıştır. 22.10.2019 tarihli deprem tahkik raporuna göre eski binalarımızın olası bir depremde zarar görme ihtimalinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Depreme dayanıklı olmadığı görülen ve bu doğrultuda yıkım izni alınarak yıkım işlemleri için ihale hazırlığı tamamlanan binalar, içerisinde bulunduğumuz pandemi sebebiyle ihalesi yapılamamış olup beklenmektedir. .

Hastanelerimiz yeni hizmet binalarına taşındıktan sonra kullanımında bulunan biyomedikal cihazlar ile bina içerisinde bulunan ve kullanılabilir durumda olan tüm malzemeleri öncelikle Eskişehir içerisinde bulunan sağlık birimlerinin kullanımına, kalan malzemeler ise tüm Türkiye’de ki sağlık kurumlarına ihtiyaç fazlası olarak ilan edilmiş,  bunlardan biyomedikal cihazlar Bakanlığımızca tahsisi yapılan hastanelere diğerleri ise talepte bulunan birimlerimize devredilmiştir. Bu süreçte binaların yıkım kararı olduğu da gözetilerek, hastanedeki jeneratörler, ameliyathane için olmazsa olmaz olan paket hijyenik klimalar, medikal gaz sistemi, oksijen tankları, vakum pompaları, kuru hava kompresörleri, ısıtma kazanları, kesintisiz güç kaynakları ile asansörlerden durumu iyi olanlar ihtiyacı olan sağlık kurumlarına devredilmiş olup bunlar olmadan binaların hastane olarak kullanımı mümkün değildir.

2eylül Gazetesinde yer alan haber

Binalar Çürük Çıktı: YIKILACAKLAR - 08 Ocak  2016

Vardar İş Merkezi ve Taşbaşı Çarşısı’ndan alınan beton örnekleri çürük çıktı. Merkez ve çarşı binalarının yıkılıp yenileri yapılacak

Dayanıksız olduğu iddia edilen Vardar İş Merkezi ve Taşbaşı Çarşısı için yıkım kararı alındı. Binaların çeşitli noktalardan alınan numunelerle ilgili raporların olumsuz çıktığı, iş merkezi ve çarşıyı içine alan kompleksin tümden yıkılmasına karar verildiği öğrenildi.

 YÜZDE 40'I BÜYÜKŞEHİR'İN
 Eskişehir’in en önemli çarşısı olan Taşbaşı Kapalı Çarşısı ile yine şehrin en önemli iş merkezi olan Vardar İş Merkezi yıkılarak aynı yere birlikte çarşı ve iş merkezi yapılacak. Her iki binanın da yüzde 40’ı Büyükşehir Belediyesinin elinde, yüzde 60’ı ise mülk sahiplerinde bulunuyor.

 RAPORLAR OLUMSUZ ÇIKTI
 Binalarda oluşan çatlaklar ve binanın çürük olduğu söylentileri sonrasında iki binadan da alınan beton örneklerinin incelendiğini ve örneklerin olumsuz çıkması durumunda yıkım kararı alınabileceğini 2Eylül, geçtiğimiz haziran ayında kamuoyuna duyurmuştu. Her iki binadan da, beton örnekleri alınarak, bu örnekler Ankara’daki özel bir laboratuvarda incelendi. Yapılan inceleme sonucu, binada beton dayanaklığının azalmış olduğunun görüldüğü iddia edildi.

Kamuoyunun aydınlatılması özellikle boşaltılmış ve yıllardır etraflarında güvenlik şeritleri çekilmiş olarak bekletilen binaların ne zaman ortadan kaldırılacağını AÇIKLAYINIZ

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.