15 Ağustos 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir yeni istihdam sağlayacak bir merkeze kavuşuyor

Eskişehir Sanayi Odası tarafından hayata geçirilecek “ESO Meslekî Eğitim Merkezi; ESO-MEM”de imzalar atıldı. 10 milyon TL’ye yapılacak ve büyük kısmı Bursa Eskişehir Bilecek Kalkınma Ajansı’nın  (BEBKA) desteği ile hayata geçecek merkez, Eskişehir’de yeni istihdam fırsatı sağlayarak işsizliğin önüne geçmede önemli görevler üstlenecek.
Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın katılımı ile yapılan imza töreninde konuşan ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Gençlerimize iyi bir gelecek iyi bir dünya bırakalım diyoruz ama dünyaya da iyi insanlar yetiştirmemiz gerekiyor.” dedi.

ESO-MEM projesi hakkında bilgi veren Kesikbaş, “22-35 yaş arası askerliğini yapmış, yetişkin, işe ihtiyacı olan ama bir vesile ile ekmeğini eline alamamış kişileri buraya çekelim istedik. Dünyaya iyi insanlar yetiştirmemiz gerekiyor, etik ve ahlakla ilgili konuları da işin içine katarak projemizde ilerlemek istiyoruz. Şu anki süreçte Turgut Reis Lisesi’nin donanımı için çalışıyoruz. ESO-MEM için teknolojiye yatırım yaparak iyileştirme çalışmaları yapmak ve Eskişehir’e bu gelişmeleri kazandırmak istiyoruz. Burası hem mesleki eğitim merkezi hem de endüstri 4.0 merkezi olacak. Sanayici ve üniversitenin ihtiyaç duyacağı bir merkez olacak diyebilirim. Bu amaçta bize destekler veren BEBKA ve Üniversitelerimize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İstihdam sağlamak çok önemli
Eskişehir’in meslekî eğitimine ve sanayisine katkılar sağlayacak ESO-MEM hakkında konuşan Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, her dönemde yapılan iyiliğin ya da hayrın farklı özellikler taşıdığını belirterek “Bu zamanın hayrı ise istihdam sağlamak ve eğitime öncelik vermektedir. Bu projeyi kendi adıma bu zamanın hayrı olarak görüyorum.” dedi.
Atatürk’ün işaret ettiği ‘muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma’ hedeflerine ulaşabilmesi için eğitime, özellikle de meslekî ve teknik eğitime, daha bir önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Ayyıldız, “Meslekî ve teknik eğitimle alâkalı her çalışmayı her projeyi ülkemizin geleceğine yapılmış bir yatırım olarak görüyoruz ve bu konuda elimizden gelen her ne varsa onu firmalarımızın hizmetine sunmaya gayret ediyoruz. İşte tüm bu sebeplerden bugün sözleşmesini imzalayacağımız bu proje çok anlamlı ve çok kıymetlidir. Projenin gençlerimize, ilimiz meslekî ve teknik eğitimine, ilimiz sanayisine, firmalarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Projeye destek sunan herkese şimdiden teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.” dedi.

Yaratıcı endüstriler noktası
BEBKA’nın odak noktasının Eskişehir sanayisinin katma değerli ürün üreten alanlar olduğunu ve bu konuda Eskişehir’de havacılık ve raylı sistemler sektörlerinin üzerinde durduklarını belirten BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ise “Ülkemizde Eskişehir’i bir merkez haline getirmek istiyoruz. Bu bağlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve Eskişehir’i yaratıcı endüstriler noktasında iyi bir konuma getirebileceğimizi düşünüyorum. Bu noktada proje sahibi Eskişehir Sanayi Odası ve tüm sanayicilerimizi projeyi hayata geçirme katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Eskişehir Sanayi Odası Meslekî Eğitim Merkezi Güdümlü Proje Desteği Sözleşmesi Törenle İmzalandı

Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı’nın desteklediği, A.Ü, ESOGÜ, ESTÜ, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, KOSGEB İl Müdürlüğü, TSE İl Müdürlüğü, TEI, Arçelik, Ford Otosan, Candy, Magnesit, TÜRASAŞ’ın ortak olduğu ve Eskişehir Sanayi Odası tarafından hayata geçirilen ‘Eskişehir Sanayi Odası Meslekî Eğitim Merkezi Güdümlü Proje Desteği Sözleşmesi’ taraflar arasında imzalandı.

İmza törenine; Vali Erol Ayyıldız, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rifat Edizkan, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, projeye destek veren kurum ve kuruluşların temsilcileri ile davetliler katıldı.

Eskişehir sanayisine büyük katkılar sağlayacak projenin güzel ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını dileyen Vali Ayyıldız, programda yaptığı konuşmada,  “Eskişehir Sanayi Odası Meslekî Eğitim Merkezi Güdümlü Proje Desteği Sözleşme İmzalama Töreni” vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyor; ilimiz meslekî eğitimine ve sanayisine büyük katkılar sağlayacak bu projenin Eskişehir’imiz ve güzel ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Vali Ayyıldız, her dönemde yapılan iyiliğin ya da hayrın farklı özellikler taşıdığını belirterek, “Bu zamanın hayrı ise istihdam sağlamak ve eğitime öncelik vermektedir. Bu projeyi kendi adıma bu zamanın hayrı olarak görüyorum.” diye konuştu.

Ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmenin ve kalkınmanın temelinde eğitimin önemli olduğunu dile getiren Vali Ayyıldız, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bir sözünde; 'Eğitim işlerinde behemehâl muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu surette olur' demektedir. Ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesini tam olarak sağlayabilmesi, küresel rekabette yerini alabilmesi, Atatürk'ün işaret ettiği “muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma” hedeflerine ulaşabilmesi için eğitime, özellikle de meslekî ve teknik eğitime, daha bir önem vermeliyiz. Bu nedenle BEBKA olarak meslekî ve teknik eğitimle alâkalı her çalışmayı, her projeyi ülkemizin geleceğine yapılmış bir yatırım olarak görüyoruz ve bu konuda elimizden gelen her ne varsa onu firmalarımızın hizmetine sunmaya gayret ediyoruz. İşte tüm bu sebeplerden bugün sözleşmesini imzalayacağımız ve Turgut Reis Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinde uygulanacak olan bu proje çok anlamlı ve çok kıymetlidir. Toplam proje bütçesinin 9 Milyon 846 Bin TL, proje içindeki BEBKA desteğinin ise 7 milyon 384 Bin TL olduğu bu projenin gençlerimize, ilimiz mesleki ve teknik eğitimine, ilimiz sanayisine, firmalarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından “Eskişehir Sanayi Odası Meslekî Eğitim Merkezi Güdümlü Proje Desteği Sözleşmesi” taraflar arasından imzalanarak resmiyete kavuşturuldu.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.