2 Mart 2021 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vali Ayyıldız’ın “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” Mesajı

Vali Ayyıldız’ın “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” Mesajı
  • 25 Kasım 2020 Çarşamba
  • 2935 kez okundu

İnsanlığa karşı işlenen en büyük suçlardan biri kadına yönelik şiddettir. Sadece fiziksel yönüyle değil, ekonomik ve psikolojik yönleriyle de bütünleyici olarak ele alınması gereken şiddet, tüm dünyanın kanayan yarasıdır.

Kadınların güçlü, eğitimli ve güvende olduğu toplumlar; gelecek için ümit vadedebilir. Günümüzde anayasa değişikliklerinden yasal düzenlemelere; sağlık, eğitim ve istihdama kadar kadın sorunlarına dair üretilen çözümlerin tam anlamıyla hayata geçebilmesi ancak toplumsal dönüşümle mümkündür. Bu bakımdan bizi biz yapan yüksek insani değerlerimizin doğru bir şekilde yorumlanması gerekmektedir. Millî Mücadele’de “yurdumuzun üstündeki en son ocak” kalıncaya kadar kadın-erkek, ocağın bütün fertlerinin destanî bir kahramanlık sergilemesi ve “Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır.” diyen Atatürk’ün kültür kodlarımıza dair dâhiyane tespitleri; temelinde yüksek insani değerler bulunan bir gönül medeniyetinin yansımalarıdır.

Tek bir insanın öldürülmesini tüm insanlığın öldürülmesiyle bir tutan, iyi insan olma ölçüsünü kişinin eşine ve başkalarına karşı davranış ve tutumuyla belirleyen bir değerler dünyasının varisleriyiz. İşte bundandır ki kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılıkta gördüğümüz asıl resim; ahlâkın çöküşü, manevi değerlerin kalplerden silinişi, insanlığın yok oluşudur. Sosyal bir yara olan kadına şiddet; değer erozyonunun, gönül medeniyetimizin ruhundan kopuşun acı neticelerinden başka bir şey değildir. Zira tebessümün sadaka yerine geçtiği, güzel sözün meyve veren bir ağaca benzetildiği kültür mirasımızda şiddetin yeri yoktur. Asıl mesele her şeyden önce insan olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki şiddetin hiçbir gerekçesi ve dayanağı olamaz. 

İlimizde yaşayan tüm vatandaşlarımızla birlikte Eskişehir Valiliği ve paydaşlarımızla tek yürek hâlinde kadına şiddete hayır diyor; her türlü şiddet, istismar, taciz ve ayrımcılığa karşı sıfır tolerans uygulanacağını özellikle belirtmek istiyoruz. Söz konusu şiddetse asla “kol kırılıp yen içinde” kalmayacaktır. Eskişehir Valiliği olarak şiddetin önüne geçilmesinde, yine şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesinde gerekli çalışmaları azim ve gayretle yürütüyoruz. Bu meselede devletimizin ortaya koyduğu gayret ve oluşan toplumsal hassasiyet yerindedir. Özellikle emniyet birimleriyle irtibat kurmanın, şikâyet ve takip mekanizmalarını işletmenin çok olumlu sonuçlar verdiği görülmektedir. İnsanlığın kara lekesi olan şiddeti, toplumun her kesimiyle el birliğiyle tamamen silene kadar mücadelemiz bitmeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle şiddet mağduru olarak hayatını kaybeden tüm kadınlarımıza Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nün müreffeh bir toplum için dayanışma vesilesi olması ümidiyle Eskişehirli hemşehrilerime selam ve saygılarımı sunarım.

 Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar