2 Mart 2021 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kısıtlama Ağaçların Kesitlemesini KISITLAYAMADI...

Kısıtlama Ağaçların Kesitlemesini KISITLAYAMADI...
  • 21 Aralık 2020 Pazartesi
  • 9537 kez okundu

Geçtiğimiz dönem Odunpazarı Belediyesi tarafından hayata geçirilen Hamamyolu Dönüşüm projesi bir gece çalışmaya başlayan iş makinelerinin yedilerde ağaçları ortadan kaldırmaya başlaması ile Eskişehir gündemine oturmuştu. O günden bu yana tartışmaların odağında kalan ve sürekli de ağaçların kuruması, kesilmesi ile Eskişehirin gündeminden düşmeyen bir alan olmaya devam ediyor.

Pazar günü sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu gün yaşanan ağaç kesimleri duruma şahit olan vatandaşların tepkisini çekti. İlk kez bir gece başlayan ve yine bölge sakinlerinin çektiği video görüntülerine yansıyan ağaçların gece karanlığında alandan çıkarılmasını hatırlatan görüntüler bu kez sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu pazar günü yaşandı.

Bölgenin yeşil çehresinin değiştirildiği projede yapılan uygulamalar nedeniyle ağaçların kuruduğu iddia ediliyor. Zira yıllarca yemyeşil yaşamlarınnı sürdüren ağaçların birden kurumaya başlamasının bir başka açıklaması da yok.

Projenin ilk başladığı sırada yaşanan bu ağaç kıyımı konusunda belediye ağaçların sökülerek yeni yerlere taşındığı iddia ettesede, kesilen ağaçlarla ilgili pek çok video o dönemde sosyal medya üzerinde paylaşılıyordu. Sonrasında da asırlık ağaçların tek tek kuruduğunun görüldüğü bölgede, bazı ağaçlar sözde yaşam döngüsünü doldurduğu için sanat eserine çevrildi gibi açıklamalar yapılsada kuruyan ağaç sayının hızla artması sonrası neredeyse bölgede ağaç kalmayacak gibi görünüyor. Zira peşpeşe gelen bu ağaç ölümleri konusunda ağaçları keserek durumu görmezden gelmek yerine bundan sonra en azından kalan ağaçların kurumasınan önüne geçilmesi için ne gibi bir önlem alınacağının kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor.

Sokağa çıkma kısıtlama sırasında yaşanan bu ağaç kesimlerine şahit olan ve görüntüleri bize gönderen vatandaşda duruma tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

O cânım, içinden suların geçtiği, yemyeşil, şehrin tam merkezinde herkesin nefes alma yeri olan Sabahattin GÜNDAY parkı önce plastik park haline getirildi, şimdi de cansız ağaç parkı haline getiriliyor!

2 sene önce park yapılırken bir hayli ağaç zaten kesilmişti, şimdi de; plastik park yapılırken yere dökülen kalın “şap beton’un” ağaçların köklerini sıkıştırması sonucu ağaçlar arka arkaya kuruyor!

Bu gün şu anda da devam eden- özellikle insanların görmesini engellemek için sokağa çıkma günleri tercih ediliyor-ağaç kesiminde 6 ağaç kesildi! Şüphesiz ağaçların yaş ölçümünü ormancılar bilir ama köklerinin genişliğinden bize en az 100 ila 200 yaş civarında olabileceği kanaatını uyandırdı( !) Gezi parkı eylemiyle Türkiye’yi bölme/yıkma provası yapanlar, çevreciler, TEMA Vakfı nerede!? Yoksa kulakları ve zihinleri sadece bir yöne mi açık? Peki orman teşkilatı nerede? Vatandaş kendi bahçesinde kuruyan 5 yaşındaki ağacı kesmek için Orman Teşkilatından müsaade alırken, belediyeler ağaç kesiminde sorumlu değil mi, müsaade almaları gerekmiyor mu? En can alıcısı Eskişehirliler nerede?Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar