19 Ekim 2021 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

40 milyon Euro’luk Krediye ONAY: Eskişehirli 25 Yılda Geri ÖDEYECEK

40 milyon Euro’luk Krediye ONAY: Eskişehirli 25 Yılda Geri ÖDEYECEK
  • 14 Temmuz 2021 Çarşamba
  • 2955 kez okundu

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ikinci toplantısı Başkan Yılmaz Büyükerşen başkanlığında gerçekleşti.

Görüşülen konular içinde 40 milyon Euroluk tramvay ve yedek parça alımı için kredi talebi konusu meclis üyeleri arasında tartışmaya neden oldu.

Diğer bir çok maddenin oy çokluğu ile kabul edildiği meclis toplantısında Avrupa Yatırım Bankası tarafından finanse edilen ve İller Bankası AŞ tarafından yürütülen “Kentsel Altyapı Projeleri” kapsamında İller Bankası A.Ş.’nin Büyükşehir Belediyesi’ne tramvay ve yedek parçalar alımı” işi için kullandıracak olduğu 40.000.000 Euro tutarındaki krediye ilişkin yapılacak iş ve işlemler için belediyeye yetki verilmesi ile ilgili madde tartışma yarattı.

Talep Ettiğimiz Belgeler Bize Verilmedi

Karşı oy gerekçelerini okuyan AK Partili Orhan Durmuş, “Konuyla ilgili komisyonda yaptığımız toplantıda bazı bilgi ve belgeler talep etmiştik. Ancak bu bilgi ve belgelerin önemli bir kısmı şu ana kadar bize maalesef ulaştırılamadı. Geçmiş yıllarda alınan tramvaylarla ilgili maliyetlerin dökümü ve meclis kararı istemiştik. Ayrıca tramvay için alınması istenen yedek parça maliyetlerinin ayrı ayrı tasnif edilmesini istedik. Bu konuda yapılan fizibilite raporlarının da bizimle paylaşılmasını talep etmiştik. Maalesef bunlar verilmedi. Diğer taraftan alınacak tramvay setlerinin Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı yatırım programında olduğu ifade edilmişti. Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı yatırım programına da baktığımızda sadece 15 adet tramvay alımının olduğunu ve maliyet olarak da 255 milyon 827 bin 580 liranın yer aldığını görüyoruz” dedi.

Eskişehir Bu Borcu 25 Senede Ödeyecek

Başkanlık yazısı ve komisyona gelen 40 milyon avro kredinin bugünkü karşılığının 410 milyon lira civarında olduğunu ifade eden Durmuş, “Kalan 154 milyon liranın bu programda görülmediğini tespit edilmediğini görüyoruz. Bu konunu izah edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bugünkü kurye hesaplandığında yurt dışından alınacak tramvay maliyetinin yaklaşık 17 milyon liraya geldiğini ve yedek parça maliyetlerini de bu hesaba dâhil ettiğimizde bir adet tramvay maliyetinin 27 milyon civarında olduğunu görüyoruz. Bu kredi için danışmanlık firmasına ödenecek rakamlar var. İller bankasına da komisyon rakamları var ödenecek. Eskişehirli bu borcu 25 sene boyunca ödeyecek” dedi.

CHP adına konuşan İbrahim Arslan ise, “İller bankası Kurtuluş savaşından sonra başlatılan hamle kapsamında önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla 15 milyon dönemin sermayesi ile kurulmuş ve hatta belediyeler bankası olarak kurulmuş bir kurum. Zaman içerisinde yasal düzenlemelerle değişikliğe uğramakla birlikte İller bankası anonim şirketinin amacı genel idarelerin finansal ihtiyaçlarını karşılamaktır.  Sayın Durmuş Cumhurbaşkanlığı yatırım programında 255 milyon olarak görülüyor diyor. Doğrudur. Oradaki görünen değeri odur. Ancak kredi sözleşmesi değerinin imzalanması, ihale aşaması, bu süreçlerin tamamlanmasından sonra bu rakam orada da güncellenecektir. Dolayısıyla bu yönüyle bir sıkıntı yoktur. Orhan Bey burada çok ucu açık yetkiler tanımlanmış buna da karşıyız diyor. Bu istenen malzeme İller Bankası Anonim şirketi tarafından istenen yazılardır. Belediyelerin tamamında borç olması kadar doğal bir şey yoktur. Tıpkı merkezi idarede olduğu. Burada önemli olan borcun ne amaçla yapıldığıdır. Burada da arkadaşlar zaman zaman yatırım için borçlanma getiriyorsa bizim de başımız üstüne ifadelerini kullanmışlardır. Doğrudur. 15 adet tramvay alımı ve yedek parça için, tamamen yatırım için 40 milyon avronun bir borçlanma için geliyor” şeklinde konuştu.

İlgili madde tartışmaların ardından oy çokluğuyla kabul edildi. 19 Red oyuna karşı  22 CHPli meclis üyesinin oyuyla kabul edildi.Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar