1 Aralık 2021 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Büyükşehirin Açıkladığı RAKAMLAR GERÇEK DEĞİL

Büyükşehirin Açıkladığı RAKAMLAR GERÇEK DEĞİL
  • 11 Eylül 2021 Cumartesi
  • 1795 kez okundu

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya Demiryol-İş Şube Başkanı Ramazan Uysal'dan sert açıklama geldi...

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İle Demiryol-İş Sendikasının toplu iş sözleşmelerinden uzlaşı çıkmaması sonrası grev kararı çıkmıştı. Kararla ilgili olarak sendikanın haberi sonrası büyükşehir belediyesi tarafından açıklama yapılmıştı. Bugün de sendika başkanı Uysal, Kamuoyu bilgisine diyerek bir açıklama paylaştı. Açıklama da büyükşehir belediyesinin yanlış bilgiler verdiğinin altı çizildi.

Kamuoyunun Bilgisine;

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin Estram çalışanları hakkında yaptığı basın açıklamasın da yanlışlık veya başka birimlerle karıştırma var.

Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu açıklamadaki rakamlar Estram çalışanlarının aldıkları ücretleri ile alakası bulunmamaktadır, büyükşehir belediyesi bünyesindeki uzun dönemdir bulunan 25.nci veya 26.ncı dönem sözleşmesini yapan kadrolu arkadaşlarımız bu ücretleri almakta olabilirler.

Estram A.Ş. yeni kurulan bir şirket olmasından dolayı idari ve sosyal alacaklarının yanında ücretler konusunda ciddi eksiklikleri olan bir iş yeridir.

Daha önce belirtmiş olduğumuz gibi en çok riski olan, yoğun kaza yaşayan ve yocular veya diğer sürücüler tarafında şiddete maruz kalan çalışanlardır. Kaza oluşması halinde hastane ve karakollarda ifadesi alınmak için dolaştırılmakta, yaralı veya ölümlü kazalarda zor anlar yaşamakta karakolda, nezarette sabahlamaktadırlar. Son duraklarında lavabo sıkıntıları devam etmekte, öğlen yemek yemek için dinlenmeleri verilmemekte vede kullandıkları araçların hasar bedeli kullanıcılara ödetilmektedir. Çoğu zaman da meydana gelen bu iş kazaları nedeniyle 25/II den fesh yapılarak  işten atılmaktadırlar. Giderken de oluşan hasar bedelinden dolayı borç yüküyle gitmektedirler.

Bu da ailelerinin felaketine sebebiyet vermekte olduğu malumunuzdur. Vicdanları kanatmaktadır.

Açıklamada belirtildiği gibi kıdemli mavi yaka çalışan personel de 7500 TL ücret yoktur. Burada yanılgı söz konusudur. Eğer yanılgı söz konusu değil ise de böyle bir maaş veririz denilirse, Estram’ın işçi çalışanları bu maaş ücreti bordrolarına net yansıtılırsa bu ücretten çalışmaya razıdırlar.

Yalnız kamuoyu, Belediye üst düzey yöneticilerinin 7500 TL nin 7 katı maaş almalarına rağmen yetiremediklerini komu oyunca bilinmektedir.

Kurumun kıdemli yüksek maaşı alan ağırlığı oluşturan personelinin kök ücreti asgari ücret dahil 4,030.00 TL, Emek zammı, ulaşım yardımı, sosyal yardım ve yemek yardımı gibi birleştirilmiş ücreti 4,580.00 TL civarında olup, yeni giren vasıflı çalışan bu ücretin sözleşme gereği %70’ini aldığından 2,825.00 TL gibi bir ücrete tekabül etmektedir. Yani ücretleri (asgari ücrete yapılan ilave Sosyal yardım, yol yardımı, emek zammı vs.) ile yaklaşık olarak 3,360.00 TL civarında ücrete tekabül etmektedir.

Diğer alt birimde, yardımcı eleman olarak vasıfsız çalışanların en yüksek alanı 3,299.00 TL tavan ücreti sözleşme gereği  %70’ine tekabül eden ücreti 2,305.00 TL ödenen ücret olup, asgari ücretin altında olduğundan, kanuni zorunluluktan dolayı AGİ’li 2,825.00 TL’ye çekilmektedir. Yan ödemelerle yine 3,240.00 TL civarındadır. Kamuoyunun yanıltılmaması gerekir.

Bu belirtilen değerde Estram çalışanının bir ücreti bulunmamaktadır. Buyurun çalışanların maaş bordroları ortada inceleyelim.

Bu muhasebeleştirme hatalı biz anlam veremedik. Belediyenin kadrolu çalışanının Eski ücreti veya Pazar, bayram nedeniyle 30 Ağustos ve Kurban Bayramında yaklaşık 10-12 gün civarında mesaili çalıştırılanların brüt ücreti olabilir. Bu ücret vergi, sigorta vs. kesintilerden sonra yarıya düşeceği malumunuzdur.

Tüm çalışan arkadaşlar ve bizlerde halkın içinden ve sizlerden biriyiz. Bizler ve ailelerimiz de işe geliş gidişlerimizde toplu taşıma araçlarını kullanmaktayız. Eskişehir halkının mağduriyet yaşamasını istemeyiz. Grev’in çalışanları da mağdur edeceğini bilmekteyiz. Sürecin başından itibaren masada çözülmesi için çok çaba sarf ettik ve fedakârca davrandık.

Empati yapılarak ve ufak dokunuşlar ile çözüm üretme sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmek yakışır.

İyi niyet, merhamet ve adalet olmadan büyüklük olmaz.

Hocam yanıltıyor, Biz Demiryol-İş Sendikası olarak, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Gaziantep ve Samsun gibi tramvayın bulunduğu illerde de örgütlüyüz. Burası ilk değildir Samsun ve İzmir de de Aynı Grev Kararı alınmıştır.

Muhalefet Partileri Genel Merkezleri tarafından Sivil Toplum Kuruluşları, Üniversiteler, Basın ve Yargı gereğini yapmıyor. Fikir ve çözüm üretmiyor, temsil ettikleri toplumun hakkını aramıyor diye suçlanırken, bugün emekçinin, insanca çalışmak, insanca yaşamak için, ufak şeyler istenmesinden dolayı, Sendika ağalığı ile suçlanmak bizi yaralamış ve üzmüştür. Bu cümle hiç olmadı, Ağa biz olsak sizler bizden alın terinizin karşılığını isterdiniz. Bizler sizin emrinizde çalışan maraba olarak karnımızı doyurmak istiyoruz.

Bizler halkın içinden gelen, dar gelirli çarıklılardanız. Özellikle bunu bilen ve bizle yıllarca kaynak dumanı yutmuş, yağ pas içinde çalışanları gören, Sendikacı olarak işçinin hakkını da aramak isteyen, bizden bildiğimiz abimiz, Belediye başkanımız Sayın Erdal ŞANLI’nın sözleri Demiryolcu camiamızı ayrıca yaralamıştır.

Biz yine de bu konu masada iyi niyetle ve samimiyetle çözüleceği inancındayız. Saygılarımızla,

Ramazan UYSAL
Demiryol-İş Sendikası
Eskişehir Şube Başkanı

 

Estram Grev! Büyükşehirden Açıklama Geldi

Estram’da 60 Günlük Grev Süreci Başladı

Estram GREVE DOĞRU: Grev İlanı Kararı Alındı

 Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar