1 Aralık 2021 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

1500 Yataklı Yurda BÜYÜKŞEHİR YILLARCA ENGEL OLMUŞ!..

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle uzaktan eğitim şeklinde devam eden eğitim öğretim yılı bu yıl normal sürecinde devam ediyor.  Türkiye genelinde yaşanan bu durum ve bu yıl üniversite sınavı sonrası tercihlerde kat sayı oranlarının düşürülmesiyle ise bir çok öğrenci üniversitelere yerleşme hakkı kazandı.

Ancak Türkiye genelinde pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle bir çok yerde ilk kez barınma konusunda sıkıntılar yaşandı. Sıkıntılar sonrasında ise gözler Kredi Yurtlar Kurumu'na çevrildi. Kredi yurtlar kurumu bir çok ilde yapılmış olan yurtların sayıları konusunda bilgiler vererek ihtiyacı karşılama konusunda yeterli olunduğu ifade edildi. Bazı illerde yerel yönetimler öğrencilere barınma konusunda olanaklar sunduklarını açıkladılar. Eskişehir'de ise yerel yönetimlerin bu konuda bir katkı sağlamak yerine eleştirmekle yetindiği görüldü. Oysa Eskişehir'de yapılan bazı yurt inşaatlarının belediye tarafından durdurulmak istendiği ortaya çıktı. 1500 yataklı yurdun yapımının durdurulması için mahkemeye başvuran Büyükşehir belediyesinin çabaları yurt inşaatını durdurmak için yeterli olmasa da inşaatın yıllarca başlamaması gibi bir sonuç ortaya çıkmış. Açılması bu şekilde engelenen 1500 yataklı yurt bu yıl hizmete giriyor.

Eskişehir'deki öğrencilere barınma imkanı sunan özel öğrenci apartları ve yurtlarının yetkilileri ise bu yıl normal dışı bir durum yaşadıklarının altını çiziyorlar. Onca yeni devlet yurdu yanında özel öğrenci apartlarının da açıldığına dikkat çeken işletmeciler bu yıl böyle bir durum yaşayacağımızı biz de tahmik etmiyorduk. Normal dışı bir durum, duyduğumuza göre kiralık apart daireler konusunda da şuan sıkıntı yaşanıyor. Ancak önümüzdeki yıl böyle bir sorun olacağını düşünmüyoruz şeklinde durumu özetliyorlar.

Öte yandan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllarca engellenen öğrenci yurdu ile ilgili olarak siyasiler yanında sosyal medya üzerinde bir çok eleştiri vardı.

Eskişehir Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Akar konuyla ilgili sosyal medya hesabından mahkeme tutanaklarını paylaşarak 1500 yataklı öğrenci yurdunun yapımı aşamasında yaşanan engellemeleri ve inşaatın gecikmesine neden olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesini "Şehrimizde ki CHP'li siyasetçiler Eskişehir'de yurt sorunu var diye peşpeşe açıklama yapıyorlar. Bu yurtların yapımını engellemek için mahkeme yollarını aşındıran siz değil miydiniz?" eleştirdi.Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar