22 Mart 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YAŞLILAR EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZDIR

Yaşamları süresince edindikleri tecrübeleri, bilgi ve birikimleri ile dünümüz ve bugünümüz arasında adeta bir köprü vazifesi görerek kültürel değerlerimizin, yarınımız olan genç kuşaklara aktarılmasına vesile olan yaşlılarımızın saygınlıklarının korunması ve karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve diğer sorunlara yönelik çözüm yollarının biraz daha öne çıkması için önemli bir fırsat olması amacıyla, her yıl 18-24 Mart tarihlerini kapsayan haftayı “Yaşlılar Haftası” olarak kutlamaktayız.

Ne mutlu ki millet olarak, yaşlılarımıza sevgi ve saygı duymayı, onlara hizmet etmeyi ve dayanışma içinde olmayı erdemlik sayan kültür ve inancın mensubuyuz. Bu geleneğin sürdürülmesi aile bağlarımızın, toplumsal dokumuzun ve geleceğimizin muhafazası bakımından büyük önem taşımaktadır.

Yaşlılarımız; geniş ufuklarıyla, her zaman yararlanmamız gereken, geçmişe ve bugüne olduğu kadar geleceğe de ışık tutan birer kaynaktır. Ömürlerinin en verimli ve üretken yıllarını ülkesine ve milletine hizmet ederek geçiren emektar vatandaşlarımıza, kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecekleri güvenli bir ortam hazırlamayı, hem sosyal devlet anlayışımızın gereği, hem de insani bir görev olarak kabul ediyoruz. Dünya sağlık teşkilatı tarafından yaşlılık 60 yaş üzeri olarak tanımlanmıştır. Eskişehir’de bu oran %10.6’dır. İlimizde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bağlı olarak yaşlılarımıza yönelik 4 resmi ve 3 özel huzurevi bulunmaktadır. Bu kuruluşlarda toplam 418 yaşlıya hizmet verilmektedir. Ayrıca kapasite artırma çalışmaları yürütülmekte olup 100 kapasiteli bir huzurevinin yapılması da 2017 yatırım programına alınmıştır.

Valiliğimizce evde bakım ücreti uygulamasıyla yaşlanmalarına evinde yaşlanmalarına katkı sağlanmaktadır.

Bu nedenle; Türkiye Cumhuriyeti olarak, devletin şefkatli elini yaşlılarımıza uzatmak ve onların insan onuruna yakışır standartta Hayatlarına devam etmelerini ve beklentilerine uygun hizmetleri kaliteli ve etkin olarak almalarına yönelik çalışmalarımızı tüm kurum-kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşları ve hayırsever vatandaşlarımızla birlikte sürdürmekteyiz. Eskişehir bu açıdan öncü bir konumdadır.

Yaşlılarımızın elleri öpülüp, hatırları sorularak, sorunlarının çözümüne yardımcı olunmasına ve gönüllerinin hoşnut edilmesine vesile olan bu anlamlı günlerin, sadece bir hafta ile sınırlı kalmayıp tüm yaşamımız süresince devam etmesini diliyor, herkesin bir gün yaşlı olacağı gerçeğinden hareketle, tüm vatandaşlarımızın “18-24 Mart Yaşlılar Haftası”nı kutluyor, yaşlılarımızla birlikte sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar