12 Temmuz 2020 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Metro Türkiye’den Kurban Etinde İsrafı Önleyen İpuçları!

Metro Türkiye’den Kurban Etinde İsrafı Önleyen İpuçları!
  • 8 Ağustos 2019 Perşembe
  • 2157 kez okundu

Her yıl Kurban Bayramı’nda binlerce ton et, yanlış kesim ve saklama koşulları nedeniyle israf oluyor. Metro Türkiye Et Kategori Müdürü Oytun Altınordu, et, deri ve sakatatların zayi olmaması için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Türkiye’de Kurban Bayramı’nda yaklaşık 200 bin ton büyükbaş ve küçükbaş et üretimi gerçekleşiyor. Ancak yanlış kesim, kesim alanındaki altyapı şartları, parçalama ve saklama koşulları nedeniyle her yıl binlerce ton et, sakatat ve deri zayi oluyor. Metro Türkiye Et Kategori Müdürü Oytun Altınordu, Kurban Bayramı’nda israfın önüne geçmek için atılması gereken adımları sıraladı:

Kesimde dikkat edilmesi gerekenler

-Kurban kesimi muhakkak yetkin kasaplar tarafından yapılmalıdır. Bu işi bilmeyen kişiler hem kendilerine hem de kesimi doğru yapamadıklarından kurbana zarar verebiliyor.

-Kesim yapılan alan ve altyapı şartları, israfın önlenmesi adına önemli bir adımdır. Belediyeler tarafından belirlenen ve gerekli şartları sağlanan yerler dışında kurban kesmek yasak olduğu gibi, etlerin hijyen ve kalitesini de ciddi ölçüde etkiliyor.

-Her kurbanın derisi ve sakatatı milli bir değerdir ve çok iyi muhafaza edilmesi gerekir. Kurban derileri, kesimin ardından alanda bulunan yetkili kurumlara bağışlanabilir. Saklanması gereken koşullarda ise iyice tuzlanarak gölgede bekletilmelidir. Sakatatlar da aynı şekilde muhafaza edilerek nihai tüketimde kullanılabilir veya bozulmadan işlenmesi sağlanarak gıda endüstrisinde ham madde olarak değerlendirilebilir.

Kurban etinin saklanması

-Kesim sonrası kurban etinin gövde sıcaklığının düşürülmesi için en az 24 saat bekletilmesi esastır.

-Kurban etinin uygun şekilde soğutulduktan sonra parçalamaya girilmesi, etin kalitesi ve insan sağlığı açısından önemlidir. Ancak kurbanı bütün olarak evde soğutmak pek mümkün olmayacağı için çeyrekleme usulüyle ana parçalardaki etin soğumaya alınması doğru olacaktır.

-Kurban etinin parçalanması kesim alanında yapıldıysa et parçaları eve getirildiğinde üst üst gelmeyecek şekilde oda sıcaklığında belirli bir süre bekletilerek gövde ısısı düşürülmeli, ardından buzdolabına veya dondurucuya alınmalıdır. Sıcaklığı düşürülmeden paketlenen veya poşetlenen etler hızla bakteri üreteceğinden bozulma ve kokuşma olacaktır.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.