12 Ağustos 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

81 İlde 5 Bin 647 AFAD Personeli İlk Yardımcı Oldu

AFAD ile Sağlık Bakanlığı’nın işbirliğinde 5.600’den fazla AFAD çalışanı, iki günlük ilk yardım eğitimi aldı. Dört aylık toplam eğitim sürecinin sonunda, AFAD’ın merkez yerleşkesinde ‘İlk Yardım Eğitimleri Sertifika Töreni’ düzenlendi. Eğitimi başarıyla tamamlayan ilk yardımcı AFAD çalışanları, törende sertifikalarını aldı. Sertifikaları, sahiplerine AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut takdim etti.

Afetlere Hazırlık Yılı’nın Ocak 2020’ye denk gelen 7. ayının teması, daha önce ‘ilk yardım’ olarak belirlenmişti. ‘İlk Yardım Eğitimleri Sertifika Töreni’ de AFAD eğitimlerinin Aralık 2019 sonunda tamamlanması nedeniyle bu özel ayda yapıldı. Türkiye genelindeki AFAD personelinin neredeyse tamamı, aldığı uygulamalı eğitim ve sınavla ‘ilk yardımcı’ haline geldi.

AFAD’ın Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile yaptığı “İlk Yardım Eğitimi İşbirliği Protokolü” ülke için önemli bir katma değer oluşturdu. Türkiye, ilk yardım uygulamaları ile kendi ya da yakınındakilerin hayatını kurtarabilecek 5.600’den fazla ilk yardımcıyı 4 ayda kazandı. 2019’un Temmuz’unda imzalanan protokol sonrası eylülde başlayan eğitimler, yılın son günüyle birlikte tamamlandı.

81 İlde 5 Bin 647 AFAD Personeli İlk Yardımcı Oldu

Ülke genelindeki tüm AFAD il müdürlüklerinde görevli toplam 5.013 çalışan, il sağlık müdürlüklerinden teorik ve uygulamalı ilk yardım eğitimi aldı. Eğitim sonrasındaki sınavlarda başarılı olanlara, sertifikaları illerinde verildi.

AFAD merkez teşkilatında görevli 634 personel ve yönetici de AFAD yerleşkesinde eğitim aldı. Teorik bilgiler ile birlikte ilk yardım uygulamalarının da test edildiği sınavlarda başarı gösterenler, hem sertifika hem de kimlik kartı almaya hak kazandı. İlk yardımcı sertifikaları ve kimlik kartları, 3 yıl geçerli olacak. Bu sürenin sonunda eğitim ve sınavla güncellenmeleri gerekecek.

Şimdi Sıra AFAD Çalışanlarının İlk Yardım Eğitici Eğitmeni Olmasında

AFAD il müdürlüklerinde görevli personelden nitelikleri uygun olanlara, eğitmen eğitimi verilmesi planlanıyor. AFAD’dan yetiştirilecek eğitici eğitmenleri ve il sağlık müdürlüklerinin ortaklaşa yürüteceği eğitim programlarıyla ilk yardım eğitimlerinin yaygınlaştırılması hedefleniyor. İllerde, AFAD gönüllüleri başta olmak üzere muhtarlara, din görevlilerine, öğretmenlere ve kamudan farklı meslek gruplarına ilk yardım eğitimi verilmesi planlar arasında yer alıyor.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.