18 Eylül 2021 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu’da “Engelli Öğrenci Birimleri” konuşuldu

10. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı kapsamında düzenlenen “10. Yılında Engelli Öğrenci Birimleri” paneli, 12 Mayıs Perşembe günü Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2009’da gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul’un yaptığı panele; Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Eriş, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Claire Özel, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Şahin, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Ünal ile YÖK Engelli Öğrenci Komisyon Koordinatörü ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkanı Doç. Dr. Macit Melekoğlu konuşmacı olarak katıldı. Panelde, Engelli Öğrenci Birimlerinin gerçekleştirdiği çalışmalar, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Panelin ilk konuşmacısı Claire Özel, “İş birliği çok önemli, küçük adımlarla büyük işler yapabiliriz.” diyerek başladığı konuşmasında, engelli öğrencilerin bizzat yürüttüğü hareketlerin de çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye’de üniversite okuyan engelli öğrenci oranının azlığına vurgu yapan Özel, engelli öğrencilere üniversiteye katılım için cesaret verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Panelin ikinci konuşmacısı olan YÖK Engelli Öğrenci Komisyon Koordinatörü ve Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkanı Doç. Dr. Macit Melekoğlu, komisyonun görevi ve hedefleri hakkında bilgiler vererek özel yetenek sınavı ile öğrenci alan kurumlarda engelli öğrenci kontenjanı açılmasıyla ilgili çalışmalar da yapıldığını ve bu kurumlarda 1 kişilik engelli öğrenci kontenjanı açılmasına karar verildiğini kaydetti.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Ege Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi Kurucusu ve Koordinatörü olan Prof. Dr. Hatice Şahin, Engelsiz Ege Biriminin kuruluşu hakkında bilgi vererek şimdiye kadar karşılaştıkları sorunlar ve çözümleri üzerine konuştu.

"Anadolu Üniversitesi, engelli bireylere yönelik çalışmalar konusunda lider konumunda"

Prof. Dr. Hatice Şahin’in ardından sözü alan Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoloji ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serap İnal Serap İnal, Yeditepe Üniversitesi’nde engelli öğrencilere yönelik gerçekleştirilen projelerden bahsetti. Engeli olan öğrencileri toplumla kaynaştırmanın asıl görevleri olduğunu belirten Prof. Dr. İnal, Yeditepe Üniversitesinin bu konuda yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Sözlerine Anadolu Üniversitesine teşekkürlerini ileterek başlayan panelin son konuşmacısı olan Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Eriş ise Anadolu Üniversitesinin engelli bireylere yönelik çalışmalar konusunda bir lider konumuna geldiğini ifade ederek üniversitelerin tümünün gün geçtikçe daha ciddi çalışmalar gerçekleştirdiğini, panele olan ilginin de bunun kanıtı olduğunu söyledi.

“Engellilik ile ilgili yapılan çalışmalar, birer insanlık çalışmalarıdır.” diyen Prof. Dr. Eriş,  bu tür etkinliklerin üniversiteler tarafından düzenlenmesinin öneminin altını çizerek bu konuda uluslararası gelişmelerin takibinin yapılması gerektiğine de vurgu yaptı.

“10. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı”, panelin ardından geçilen poster bildiriler sunumu ve tematik oturumlarla devam etti.

 

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar