20 Haziran 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eski Köy Okulları Hayat Buluyor, Frig Vadisi canlanıyor

Eski Köy Okulları Hayat Buluyor, Frig Vadisi canlanıyor
  • 27 Aralık 2018 Perşembe
  • 2555 kez okundu

TANAP’ın Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) kapsamında destek verdiği “Eski Köy Okulları Hayat Buluyor, Frig Vadisi Canlanıyor” Projesi, atıl durumdaki köy okullarının sosyal donatılara dönüşerek bölge turizmi için kullanımını amaçlıyor. Tadilatı tamamlanan Yazıdere ve Çukurca’daki iki tesis, TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın’ın katılımlarıyla açıldı.

Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya taşıyan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP), Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Yatırım Fonlama Mekanizması kapsamında soysal ve kırsal kalkınma projelerine destek veriyor. Seyitgazi Belediyesi’nin “Eski Köy Okulları Hayat Buluyor, Frig Vadisi Canlanıyor” projesi, ilçenin sosyokültürel birikiminin korunmasına, ekonomik ve turistik kalkınmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. 17 köy okulunun sosyal alanlara dönüşümünü sağlayacak projede Yazıdere ve Çukurca’da iki eski okul binasının tadilatı tamamlanarak törenle hizmete açıldı. Törene TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, TANAP Kalite, İSG, Sosyal ve Çevre Direktörü Fatih Erdem, Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın ile il ve ilçe yönetiminden yetkililer katıldı.

Frig Vadisi’nin bir turizm merkezi olarak gelişimine katkıda bulunacak “Eski Köy Okulları Hayat Buluyor, Frig Vadisi Canlanıyor” Projesi kapsamında, okul binaları ziyaretçilere ve bölge halkına hizmet vermek üzere sosyal alan ve donatılara dönüştürülüyor.

Saltuk Düzyol: 20 ilde kalkınmaya destek oluyoruz
TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol “TANAP, Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları aracılığıyla Boru Hattı güzergâhı boyunca sürdürülebilir projeler vasıtasıyla bölge halkının ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek verme bilinciyle hareket ediyor. Frig Vadisi, doğal ve kültürel varlıklarıyla ciddi bir turizm potansiyeli taşıyor. Destek verdiğimiz Proje ile Seyitgazi Belediyesi’nin bölgenin bu potansiyelini geliştirme yönündeki çalışmasının önemli aşamalarından birine katkı sunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Seyitgazi Belediye Başkanı Kalın: Frig Yolu turizm merkezi olacak
Seyitgazi'deki İdrisyayla, Sandıközü, Göcenoluk, Karaören, Büyükyayla, Gökbahçe, Kümbet, Yapıldak, Çukurca, Şükranlı, Sarıcailyas, Gümüşbel, Yazıdere, Cevizli, Bardakçı, Ayvalı ve Sarayören mahallelerinde başlayan bakım, onarım ve yenileme çalışmaları hakkında bilgi veren Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın şunları söyledi:

“Proje ile Seyitgazi’nin cazibe merkezi olmasını hedefliyoruz. Amacımız Seyitgazi ilçesinin sosyokültürel birikiminin korunmasına ve ekonomik ve turistik anlamda kalkınmasına katkı sağlamak, Frig Yolu adı verilen yürüyüş güzergâhını turizm faaliyetleri ile canlandırarak turizm destinasyonu (gidilecek yer) haline getirmek, Frig Vadisi güzergâhı üzerinde Proje’nin uygulanacağı mahallelerde geleneklerin yaşatılmasına katkıda bulunmak. Köyden ekonomik endişelerle göç yoluyla şehre giden nüfusun, gerçekleştirilecek çalışmalar neticesinde artan gelir potansiyeliyle köye dönmesinin önünü açmak istiyoruz.”

TANAP’ın Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Yatırım Fonlama Mekanizması kapsamında destek verdiği Proje ile yörenin turistik ve sosyokültürel, ekonomik anlamda kalkınmasına katkı sağlanacağını belirten Kalın, “TANAP’ın destek olduğu Projemiz, bölgede turizmi canlandırmamızı sağlayacak” dedi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar