23 Ağustos 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ADALET İLKOKULU öğrencilerinden örnek çalışma

ESKİŞEHİR ADALET İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ  ''H.O.M.E  Projesi''  etkinliği kapsamında  doğal ürünlerden deterjan üretti

Eskişehir Adalet İlkokulu 4/A Sınıfı öğrencileri; öğretmenleri Nazan Durmuşoğlu rehberliğinde, kimyasal içermeyen temizlik ürünü hazırladılar ve ürettiler.

Adalet İlkokulu öğrencileri: Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) programlarından, ASPnet (Kardeş Okullar Ağı) okullarından bir tanesi olarak uyguladığı ‘’H.O.M.E. (Help Our Magnificient Earth - Muhteşem Dünyamıza Yardım Et) Projesi’’ etkinliği kapsamında; doğa dostu, kimyasal içermeyen geleneksel ya da yenilikçi kozmetik/temizlik ürünleri ile ilgili araştırma yaptılar.

Öncelikle ailesinde ve yakın çevresinde araştırma yapan Adalet İlkokulu öğrencileri; geleneksel olarak kullanılan ve kimyasal içermeyen temizlik ürünlerini buldular. Buna göre öğrenciler; sirke, arap sabunu, karbonat, su, ve bunun gibi doğal malzemeleri, sınıf ortamında karıştırarak, temizlik ürünü elde ettiler. Sunumlarını yapıp afişlerini hazırladılar. Hazırladıkları ürün ile kendi sıralarını temizlediler. Daha sonra evlerinden getirdikleri limon kabukları ile, öğretmenleri rehberliğinde beslenme saatinde hep birlikte yedikleri portakalların kabuklarını beyaz sirkede yaklaşık bir ay kadar bekletip süzdüler. Su ile seyrelttikten sonra aktardan temin edilen limon yağı ile karıştırıp, 150 miligramlık şişelere doldurdular. Böylece her bir öğrenci kendi temizlik ürününü yaptı. Ürünün ismini; 2’nci sınıfta ‘’Eko-Okul Projesi’’ kapsamında; inceledikleri, su canlısı olan ’’Deniz Yıldızı’’ koydular. Aynı zamanda şişelenmiş olan ürünlerden birer tane, okuldaki tüm sınıflara ve yöneticilere armağan ettiler. Bu çalışmaları yaparken velilerimiz; Gülhan Arpacı, Hale Namlu, Yeliz Ertoy, Meltem Çınar ve sınıf temsilcimiz Zübeyde Çoban yardımlarıyla destek oldular.

‘’H.O.M.E. Projesi’’ etkinliğini; aynı zamanda toplum hizmeti kapsamında da yürüten okul öğretmenlerinden Nazan Durmuşoğlu, ‘’Projemizin amacının; doğal ürünleri kullanarak çevremizi korumak ve çevre bilinci oluşturmak olduğunu, çevreye duyarlı çocukların ise büyüdükleri zaman, insan ilişkilerinin ve topluma uyumunun güçlü olacağını belirterek; kendi temizlik ürününü yapan her öğrencinin, kendi sırasının hijyenini de kendisi sağlayarak, hem sorumluluk bilinci kazanacağını hem de özgüveninin artacağını’’ dile getirdi.

Adalet İlkokulu Müdürü İbrahim Şahin, ‘’Bu proje ile çevre bilinci, sorumluluk değerlerinin yanında; hediyeleşme ve paylaşma değerlerini de kazanan 4/A sınıfı öğrencilerini kutladı. Her zaman destekleriyle okula değer katan velileri ve öğretmenleri Nazan Durmuşoğlu’nu tebrik’’ etti.

HABER: ERTUĞRUL ALTINEL - ESKİŞEHİRGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar