17 Haziran 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

14 Mart Tıp Bayramı ESOGÜ’de Kutlandı

Milli Mücadele yıllarında elverişsiz şartlarda cephelere koşan hekimlerin azim ve gayretlerinin simgesi olan 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında, Prof. Dr. Gazi Yaşargil için Fahri Doktora Tevdi Töreni düzenlendi.

ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa; Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, Harun Karacan ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, İsmail Soykan, ESOGÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş, kamu kurum müdürleri, rektör yardımcıları, tıp fakültesi öğrencileri ve sağlık çalışanları katıldı.

Program saygı duruşu, istiklal marşının okunması ve açılış konuşmaları ile başladı. Tören programında bir konuşma yapan Vali Çakacak, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

Türk Milletinin hem tarih yapan hem de tarih yazan bir millet olduğunu dile getiren Vali Çakacak, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Dünyada tıp tarihini değiştiren 50 hekimden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil’e Osmangazi Üniversitesi Senatosu’nca verilmesi uygun görülen fahri doktora tevdi töreninde bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

Bu tören vesilesiyle başta Gazi Yaşargil Hocamız olmak üzere tüm hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı’nı en samimi duygularımla kutluyorum.

Türk Milleti, hem tarih yapan hem de tarih yazan bir millettir. Çağ kapatıp çağ açmak suretiyle dünya tarihinin seyrini değiştirmiştir.

Bizler görkemli bir tarihin yanında, ihtişamlı bir uygarlığa ve medeniyete de sahibiz. Dünya’nın ulaştığı bugünkü uygarlık ve medeniyet seviyesinde İbni Sinaların, Farabilerin, Mimar Sinanların, Piri Reislerin, Kâtip Çelebilerin, Akşemseddinlerin, Fuat Sezginlerin, Aziz Sancarların ve Gazi Yaşargillerin büyük bir katkısı vardır.

Ne mutlu ki Nobel ödülü alan Aziz Sancar’ımız, “Yüzyılın Beyin Cerrahı” unvanına layık görülmüş Gazi Yaşargil’imiz var. Ve bunlar gibi, hem kendi tarihine, hem de dünya tarihine ve medeniyetine sayısız katkılar sunan nice bilim insanına sahibiz.

Bizler âlimin atının ayağından sıçrayan çamurlu kaftanı, sırtına giymeyi şeref sayan bir tarihin varisleri; “İlim Çin’de bile olsa gidip, alınız!” buyruğunun muhatabı bir medeniyetin mensuplarıyız. Özellikle gençlerimizin bunu çok iyi idrak etmeleri ve önlerinde birer rol model olan Aziz Sancar gibi, Fuat Sezgin gibi, Gazi Yaşargil gibi bilim insanlarımızı örnek almaları gerekiyor.

2013 yılından beri ülkemizde bulunan, tüm bilimsel birikimini ve tecrübesini bu ülkenin yeni kuşaklarına aktarmaya devam eden Gazi Yaşargil Hocamız için burada söylenecek her söz, edilecek her iltifat yetersiz olacaktır. Onun başarılarla dolu hayatı, başlı başına bir ders olarak okutulsa bile onu hakkıyla anlatmış, tanıtmış olamayız.

Dünya tıp tarihine yaptığı katkılar sebebiyle, ülkemizi uluslararası arenada en güzel ve en örnek şekliyle temsilinden ötürü değerli bilim insanımız Prof. Dr. Gazi Yaşargil’e huzurlarınızda şahsım ve milletim adına teşekkür ediyor; önünde saygıyla eğiliyorum. Değerli Hocamıza sağlıkla geçireceği bir ömür diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi nihayete erdirirken bir kez daha başta Gazi Yaşargil Hocamız olmak üzere, tüm hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı en samimi duygularımla kutluyor, saygılarımı sunuyorum.”

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından hazırlanan programda; Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ve ESOGÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş da birer konuşma yaparak,  toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi adına bu onurlu mesleği büyük bir fedakârlıklarla yerine getiren hekimlerin ‘14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

Konuşmaların ardından Tıp Fakültesi sağlık çalışanlarının oluşturduğu Türk Halk Müziği korosu kısa bir konser verdi. Daha sonra Prof. Dr. Gazi Yaşargil’e Fahri Doktora unvanı ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak tarafından tevdi edildi.

Programın sonunda fahri doktora unvanı alan Prof. Dr. Gazi Yaşargil, şimdiye kadar yaptığı bilimsel araştırmaları anlatan ders verdi. Program çiçek takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar