23 Eylül 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesi Karagöz ve Hacivat’ı ağırladı

Anadolu Üniversitesi Karagöz ve Hacivat’ı ağırladı
  • 18 Mayıs 2019 Cumartesi
  • 2140 kez okundu

Anadolu Üniversitesi’nin Ramazan ayı dolayısıyla düzenlediği geleneksel Ramazan eğlenceleri, dördüncü gününde gerçekleştirilen etkinliklerle devam etti. Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin ve personelinin bir araya gelerek keyifli zaman geçirdikleri Ramazan eğlencesine; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Prof. Dr. Güler Günsoy ve Genel Sekreter Ersin Eroğlu da katılım gösterdi.

Ramazan ayı dolayısıyla Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü önünde kurulan Ramazan sokağında çeşitli etkinlikler sergileniyor. Bu etkinlikler kapsamında Üniversitemize 16 Mayıs Perşembe akşamı Karagöz ve Hacivat konuk oldu. Anadolu Üniversitesi Tiyatro Kulübü tarafından gerçekleştirilen gösteride izleyiciler keyifli anlar yaşadı. Gösterinin ardından sahne sırasını Halkbilim ve Araştırmaları Merkezi Halk Dansları Topluluğu aldı. Topluluk tarafından sergilenen “Eskişehir Yöresi” halk dansları gösterisi izleyenlerin beğenisini kazandı. Katılımcılar, Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenen “Hat Çalıştayı ve Sergisi ve Eskişehir Sultan Okçuluk Kulübü tarafından düzenlenen “Okçuluk Gösterisi” etkinliklerine de yoğun ilgi gösterdi.

“Prof. Dr. Ali Savaş Koparal: “Bu etkinlik birlik ve beraberliği, karşılıklı sevgi ve saygıyı sağladı”

Ramazan eğlenceleri kapsamında düzenlenen etkinlikler hakkında görüşlerini ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, “Geleneksel Ramazan Sokağı ve Ramazan eğlencelerinde öğrencilerimiz iftardan sonra hocalarıyla vakit geçiriyorlar. Bu etkinlik sadece geleneklerin yaşatılmasını değil, birlik ve beraberliği sağlamak, dostluk bağlarını güçlendirmek ve karşılıklı sevgi, saygı çerçevesinde birlikte sosyalleşmek imkânını da sağladı. İnsanlar Ramazan eğlencelerini beğendiler ve çok talep gösteriyorlar. Umarım bundan sonraki günlerde de etkinliklerimiz keyifli şekilde devam eder.” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Koparal konuşmasının sonunda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Prof. Dr. Güler Günsoy: “İnsanların eğlendiği, çocukların neşelendiği bir ortam oldu”

Böyle güzel bir etkinlikte bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy ise, “Bugün Ramazan’ın 11. günündeyiz. Ramazan eğlenceleri kültürümüzün yansıtıldığı, insanların ve çocukların neşelendiği bir ortam oldu. Aynı zamanda öğrencilerimizin kütüphaneden ders çalışma aralarında buraya gelerek biraz nefes aldığı da bir ortam oldu. İnşallah önümüzdeki Ramazanlarda da beraber olmayı diliyorum.” dedi.

Polis Akademisi öğrencileri de Ramazan eğlencesi coşkusuna katıldı

Polis Akademisi’nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler, Türk kültürünü tanımak için Türkiye’nin farklı şehirlerine düzenledikleri gezi programı kapsamında 16 Mayıs Perşembe günü Anadolu Üniversitesi’ni ziyaret etti. Gündüz gerçekleşen gezi ve etkinlik programına katılan öğrenciler, iftar yemeğinin ardından geleneksel Ramazan eğlenceleri programına katılım gösterdi. Sahnelenen Karagöz ve Hacivat ve “Eskişehir Yöresi” halk dansları gösterisini izleyen öğrenciler keyifli anlar yaşadı.

“Eski bir Şehir hikayesi” gösterisinin bir bölümü izleyicilere sunuldu

Etkinliklerin dördüncü gününde “Eskişehir Yöresi” halk dansları gösterisi sahnelendi. Mart ve mayıs ayında gösterimi yapılan “Eski bir Şehir hikayesi” isimli halk dansları gösterisinin bir bölümünden oluşan gösteri, izleyenlerden tam not aldı.

Etkinlik hakkında görüşlerini belirten Halkbilim Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Öztürk, “Anadolu’da Ramazan etkinliği kapsamında müzik ve halk dansları olarak burada küçük etkinliklerde bulunduk. Etkinliğimize çok büyük bir katılım var. Öğrencilerimizin kendi performanslarını yansıtmaları bizim için çok keyifli ve eğlenceli oldu.” dedi.

Halkbilim Araştırmaları Merkezi halk dansları eğitmenleri Öğr. Gör. Feyzan Şenbayram, Öğr. Gör. Deniz Akalın ve Öğr. Gör. Ahmet Şamil Erkoçak Ramazan eğlenceleri kapsamında gerçekleştirilen halk dansları gösterisi ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Düzenlenen bu gösterinin “Eski bir Şehir hikayesi” isimli gösterinin bir parçası olduğunu ifade eden Öğr. Gör. Feyzan Şenbayram, “Bu gösteri için arkadaşlarımız bir sene boyunca çalışmalarını sürdürdüler. Normalde 50 dakika süren gösterimiz mart ve mayıs aylarında gerçekleştirildi. Bugün ise burada bir bölümünü sergiledik.” diye konuştu.

Öğr. Gör. Deniz Akalın ise, “Gösteride yer alan öğrencilerimizin her biri farklı fakültelerde öğrenim görüyorlar. Birimimize sosyal aktivite amaçlı geliyorlar ancak profesyonelce çalışma gösteriyorlar. Bu dans gösterisi için de bir yıl boyunca haftanın 3 günü çalıştılar. Bunun dışında öğrencilerimiz her yıl hazırladığımız projelerde de görev alıyor.” dedi.

Düzenlenen Ramazan eğlencelerinin Üniversitemiz tarafından yeni yapılmaya başlandığını ve çok güzel geçtiğini belirten Öğr. Gör. Ahmet Şamil Erkoçak, “Düzenlenen etkinlikler öğrenciler için sınav haftası öncesi motivasyon oluyor. Bizim topluluğumuzdaki öğrenciler aidiyet duygusuyla üniversiteyi sahipleniyorlar. Halkbilim Araştırmaları Merkezi Halk Dansları Topluluğu olarak çalışmalarımızı bir aile ortamında gibi sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ramazan eğlenceleri, 17 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen etkinliklerin ardından son bulacak.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar