23 Eylül 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesi’nde "Yapay Zekâ" konuşuldu

Anadolu Üniversitesi’nde "Yapay Zekâ" konuşuldu
  • 20 Mayıs 2019 Pazartesi
  • 1965 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) tarafından “Yapay zekâ tabanlı bir öğretmen mümkün müdür?” adlı seminer düzenlendi. AÖF 9. Kat Toplantı Salonu’nda gerçekleşen seminere, Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Utku Köse konuşmacı olarak katıldı. Seminerde yapay zekâ hakkında bilgiler verildi.

Utku Köse: "Yapay zekâ günümüz ve geleceğin en önemli bilim alanlarından biri"

Yapay zekânın çok disiplinli özelliği nedeniyle günümüz ve geleceğin en önemli bilim ve araştırma alanlarından biri olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Utku Köse, günlük hayatta birçok alanda kullanıldığının altını çizdi. Dr. Öğr. Üyesi Köse, “Yapay zekâ özellikle 21. yüzyıl başlarından itibaren günlük hayata daha fazla nüfuz etmiş ve tıpkı bilgisayar ve İnternet teknolojilerinde olduğu gibi adından sıkça söz edilir bir kavram olmuştur.” dedi. Yapay zekâ çözümlemelerinin özünde makine öğrenmesi odaklı olanlar (öğrenen sistemler) ve öğrenme olmaksızın çalıştırılan çözümler (bulanık mantık) olarak iki temel gruba ayrılabileceğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Utku Köse, “Makine öğrenmesi özellikle rutin süreçleri içeren daha tutarlı olan problemlerde neredeyse yüzde yüz başarı sergilemektedir. Ancak kaotik problemler ve kontrolü daha fazla çaba gerektiren bileşenlerden oluşan problemler için durum farklıdır. Yapay zekâ tabanlı bir öğretmeni kodlamaya kalktığımızda karşımıza çıkacak olan en önemli problemlerden biri ‘veri’dir. Özellikle de veri boyutudur.” ifadelerini kullandı.

"Pyhton ile yapay zekayı kolayca kodlayabiliriz"

Yapay zekâ kodlanmasın günümüzde daha kolay yapıldığını belirtenDr. Öğr. Üyesi Köse, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Pyhton yapay zekâyı yazmayı- kodlamayı kolaylaştıran bir ortam. Pyhton, kütüphane kullanmamızı, daha kısa komutlar ile direkt sonuca ulaşmamızı sağlıyor. Yapay zekâya ilk başlangıçta Pyhton kullanmanızı önermem.Çünkü öncelikle arka plandaki algoritma yapısına hâkim olmakta yarar var. Belli bir yol kat ettikten sonra Pyhton size bayağı bir zaman kazandırıyor. Satırlar dolusu yazmanız gereken bir uygulamayı birkaç satır ile çözüyorsunuz.”

 



Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar