12 Temmuz 2020 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu’da coşkulu 19 Mayıs kutlaması

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. Yılı, Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Halkbilim Araştırmaları Merkezi Türk Halk Müziği Topluluğu’nun verdiği “7 Bölge 7 Türkü” konseri büyük ilgi gördü. Konser sonrası farklı yaş gruplarından dansçıların yer aldığı halk oyunları ekibi  Rektörlük önünde  ‘atabarı’ oynadı. 19 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilen etkinliklere, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Başar yanı sıra pek çok akademisyen ve öğrenci de katıldı.

7 bölgeden 7 farklı türkü

Konsere ilişkin görüşlerini dile getiren Anadolu Üniversitesi Halkbilim Araştırmaları Merkezi Türk Halk Müziği Topluluğu Şefi Öğr. Gör. Pelin Demirçe Altıntaş, “Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 7 Bölge 7 Türkü adında bir konserle dinleyici karşısına çıktık. Konserimizin teması kahramanlık türkülerinden meydana geldi. ‘Ne Feryad Edersin Divane Bülbül’, ‘Eğilmez Başın Gibi Gökler Bulutlu Efem’, ‘Uca Dağların Başında’, ‘Manastırın Ortasında’, ‘Benden Selam Olsun Bolu Beyine’, ‘Şu Yüce Dağların Karı Eridi’ ve ‘Genç Osman Dediğin Bir Küçük Uşak’ şeklindeki repertuvarımızı ülkemizin yedi farklı bölgesinden seçerek sanatseverlerin beğenisine sunduk. Katılanlara teşekkür ediyor, herkesin bayramını kutluyorum.” dedi.

7’den 70’e Atabarı oynandı

Konserin ardından Rektörlük önünde Türk bayrağında yer alan ay ve yıldızı oluşturan halk oyunları ekibi, 81 il ve 19 ülke ile  aynı anda saat 19.19'da "atabarı" gösterisi sundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformu iş birliğiyle hazırlanan projeye destek olmak amacıyla bir araya gelen Halkbilim Araştırmaları Merkezi’nde dans eden farklı yaş gruplarından dansçılar, gösteriye kırmızı ve beyaz renkli tişörtlerle çıktı. Büyük ilgi gören Dünya Atabarı Oynuyor “Ata’mız Var Bar’ımız Var” dans gösterisi ayakta alkışlandı.

Gösterinin ardından konuşan Anadolu Üniversitesi Halkbilim Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Öztürk, milli değerlere yönelik aidiyet hissini her yaştan bireyle yaşamanın mutluluğuna vurgu yaptı. Doç. Dr. Öztürk, “Tarihsel öneme sahip bir gün, saat ve dakikaya tanıklık etmek gerçekten çok özel bir duyguydu. Bu topraklarda yaşayan bir insan olarak bu güzel bayrama zerre kadar bir katkımız bile olduysa benim ve gösteride emek harcayan arkadaşlarım için tarifi zor bir mutluluktur. Gerçekleştirdiğimiz organizasyon aracılığıyla Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyoruz.” şeklinde konuştu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.