23 Eylül 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İlk belgesel filmine ilk ödül

İlk belgesel filmine ilk ödül
  • 22 Mayıs 2019 Çarşamba
  • 3072 kez okundu

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Sinema ve Televizyon 3’üncü sınıf öğrencisi Berrin Öz, 400’ün üzerinde belgeselin arasından “Ulusal Öğrenci Filmleri” kategorisinde "Biliyon Mu?" isimli çalışmasıyla Marmara Üniversitesi Ödülü’nün sahibi oldu. TRT tarafından amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek amacıyla bu yıl 11'incisi düzenlenen Uluslararası TRT Belgesel Günleri, 25-30 Nisan tarihleri arasında İstanbul’un farklı noktalarındaki belgesel sinema gösterimleri ile gerçekleştirildi. Gösterimlerin son günü olan 30 Nisan’da ise ödüle layık görülen çalışmaların sahipleri TRT Belgesel Ödülleri’ni almak üzere Cemal Reşit Rey Salonu’ndaki yerini aldı. Uluslararası TRT Belgesel Günleri'ne 101 ülkeden bin 397'si uluslararası kategoride olmak üzere toplam bin 605 film başvurusu yapıldı.

Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon öğrencileri bölüm dersleri kapsamında sinemanın farklı türleriyle tanışma imkanı buluyor. Bu kapsamda öğrenciler ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya film çalışmalarını gönderme şansını elde ediyor. Son olarak TRT Belgesel Ödülüne layık görülen “Biliyon Mu?” adlı çalışma da yine Sinema ve Televizyon bölümünün sağladığı olanakları gözler önüne seriyor. Ödüllü çalışmasını Belgesel Sinema dersinin bir çıktısı olarak ortaya koyduğunu ifade eden Berrin Öz, “Ders kapsamında bir belgesel film çektim ve ardından çektiğim filmi 11. TRT Belgesel Ödülleri’ne gönderdim. Bir ön eleme yapıldı ve 400’den fazla filmden son on film arasına girdiğimi öğrendim. Ardından 25-30 Nisan tarihleri arasında TRT Belgesel Günleri gerçekleştirildi. Belgeseller izledik ve söyleşiler yaptık. Yarışmanın gala gecesinde ilk üç açıklandı. Ben de Marmara Üniversitesi Özel Ödülü’ne layık görüldüm.”

İlk kez bir yarışmaya film gönderdim”

Yaşanan bu süreçte önemli deneyimler kazandığını söyleyen Berrin Öz, hem belgesel sinema türünde ilk çalışmasını yaptığını hem de ilk kez bir film yarışmasına katıldığını dile getirdi. Projesine güvendiğini belirten Öz, yarışmaya katılma sürecini şu sözlerle anlattı:

“İlk kez bir yarışmaya film gönderdim. Ders kapsamında beş altı dakikalık kısa filmler çektiğim oldu. Belgeselim 18 dakikalık bir filmdi. Ciddi anlamda iyi bir projeydi. İlk kez böyle bir iş yaptım. Danışmanım Prof. Dr. Mediha Terlemez ile fikir alışverişi yaptığımız bir destek süreci oldu. Ocak ayında önce başvuru aşaması tamamlandı. Zahmetli bir dönemdi, bu dönemde belgeler ve filmin kopyalarını hazırladık. Sonra başvuruyu tamamlamak için hazırladığım kopya ve belgeleri Ankara’ya götürüp kuruma teslim ettim. Artık ön eleme sürecini bekleme vaktiydi ve ardından öğrenci kategorisinde son on aday film arasına kaldığımı öğrendim.”

“Pozitif yüzünün arkasında farklı bir hüznün olduğunu görüyoruz

Hikayesini konu edindiği Medine’nin farklı yönlerini bir belgesel film aracılığıyla anlatmaya karar veren Öz, dolayısıyla filminin bir karakter belgeseli olduğunu söyledi. Zorlu bir yaşamın içinde metanetini korumayı başarmış bir kadını anlattığını vurgulayan Öz, “Karakterimizin ismi Medine. Kendisi köyde yaşıyor. Hayatını madene gidip orada taş ayıklayarak geçiriyor ve aynı zamanda evinin fırınında ekmek yapıp satıyor. Ayrıca bir yandan kışlaya gidiyor, hayvan otlatıyor, peynir yapıyor. Çok çalışkan bir kadın ve hayata karşı çok pozitif. Yani filmi izlerseniz hayata ne kadar olumlu baktığını göreceksiniz fakat filmde bir yerden sonra bir kırılma gerçekleşiyor. Medine’nin o pozitif yüzünün arkasında farklı bir hüznün ve üzüntünün olduğunu görüyoruz. Bu hüzün, Medine’nin geçmişte yaşadığı bir takım olaylara uzanıyor. Anlattığına göre eşi kendisini asarak intihar ediyor. Medine teyzeyi seçmemin nedeni hem hikayesi hem de samimiyeti ve doğallığı” ifadelerini kullandı.

Yaptığım filmin bir yerlere gelmesi çok gurur verici”

Yaptığı filmin bir yerlere gelmesinin çok farklı bir his olduğunu belirten Berrin Öz, ödül töreninde yaşadıklarını ise şu sözlerle aktardı:
“Ödül töreni çok güzeldi. Çok fazla insanla tanıştım, jürilerle bir araya gelip dönüt alma fırsatım oldu. Eleştiriler yapıldı, bunlar hep pozitif yönde motivasyon arttırıcı şeyler ve böyle bir ortamdan çıktıktan sonra artık belgesel alanında biraz daha ilerlemem gerektiğini düşünüyorum. Yaptığım filmin bir yerlere gelmesi çok farklıydı benim için çok gurur vericiydi. İnsan istediği sürece her şeyi yapabilir, korkmamak gerekiyor.”


TRT Belgesel Ödülleri Youtube hesabından paylaşılan resmi tanıtım videosu:Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar