25 Eylül 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Ramazan coşkusu Anadolu’yu sardı

Ramazan coşkusu Anadolu’yu sardı
  • 22 Mayıs 2019 Çarşamba
  • 2017 kez okundu

Anadolu Üniversitesi, bir dizi etkinlik ve geniş katılımla Ramazan’ı karşıladı. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü önüne kurulan Ramazan Sokağında 13 Mayıs Pazartesi günü başlayan etkinlikler beş gün boyunca devam etti. Ramazan’ın kendine özgü ruhunu ve kültürünü öğrencilere yaşatabilmek amacıyla düzenlenen geleneksel Ramazan eğlenceleri ilk günden itibaren yoğun ilgi görürken Anadolu Üniversitesi yönetimi de etkinliğe katılanları yalnız bırakmadı. Okçuluktan halk oyunlarına, konserden tiyatroya kadar sergilenen birçok gösterinin yanı sıra kurulan stantlarda öğrencilere ikram edilen pamuk şeker, macun, şerbet gibi geleneksel lezzetler de Ramazan ruhunu öğrencilere yaşattı.

Anadolu Üniversitesi Ramazan’ı böyle karşıladı
Geleneksel Ramazan eğlenceleri, 13 Mayıs Pazartesi akşamı Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Başar ile öğrencilerin geniş katılımıyla başladı. Gecede Anadolu Üniversitesi Halkbilim Araştırma Merkezi’nin düzenlediği Vurmalı Çalgılar Grubu konseri ve Aşuk ile Maşuk gösterisi izlemeye gelenlere keyifli anlar yaşattı.

Öğrenciler konserleri kaçırmadı

Öğrencilerin final sınavları öncesi stres attığı Ramazan Sokağının ikinci gününde müzik şöleni yaşandı. 14 Mayıs Salı akşamı ''Anadolu'nun Ritmi İnteraktif Konser Soluk Mavi-Sinaps'' konseri kulakların pasını sildi. Dinleyenlerin de eşlik etmesiyle renkli görüntülerin ortaya çıktığı gecede kurulan stantlar yoğun ilgi gördü. Rektör Yardımcısı Selim Başar ile Genel Sekreter Ersin Eroğlu da Ramazan Sokağında öğrencilerle birlikte vakit geçirdi.

Ramazan’ın nostaljik ruhu Anadolu’da

Eğlencelerin üçüncü günü olan 15 Mayıs Çarşamba akşamı süren bir dizi etkinlikle öğrenciler, Ramazan’ın nostaljik ruhunu hissetmeye devam etti. Halkbilim Araştırmaları Merkezi’nin hazırladığı “Türk Halk Müziği” konserinin ardından yönetmen Bahadır Karataş’ın “Usta” filmi açık hava sinemasında öğrencilerle buluştu. Geceye Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın yanı sıra Rektör Yardımcısı Selim Başar ve Genel Sekreter Ersin Eroğlu da katılım gösterdi.

Anadolu Üniversitesi yönetimden öğrenciye hep birlikte eğlendi

Ramazan coşkusunun tüm renkleriyle yaşandığı geleneksel Ramazan eğlenceleri 16 Mayıs Perşembe akşamı çeşitli etkinliklerle devam etti. Ramazan eğlencelerinin dördüncü gününde Geleneksel Türk Tiyatrosunun simgeleşmiş karakterleri Hacivat ile Karagöz Anadolu Üniversitesi’ne konuk oldu. Anadolu Üniversitesi Tiyatro Kulübü’nün performansıyla keyifli anlar yaşayan öğrenciler daha sonra Halkbilim ve Araştırmaları Merkezi Halk Dansları Topluluğu’nun “Eskişehir Yöresi”  ve “Eski bir Şehir hikayesi” gösterileriyle eğlendi. Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenen “Hat Çalıştayı ve Sergisi” ile Eskişehir Sultan Okçuluk Kulübü tarafından düzenlenen “Okçuluk Gösterisi” de etkinlik boyunca öğrencilerin ilgi odağı oldu. Geceye Anadolu Üniversitesi öğrencileri ve personeline ek olarak Polis Akademisi’nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler de katıldı. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Prof. Dr. Güler Günsoy ve Genel Sekreter Ersin Eroğlu geceye katılan öğrenci ve personeli yalnız bırakmadı.

Ramazan eğlencelerine veda

Geleneksel Ramazan eğlencelerinin son etkinlikleri ise 17 Mayıs Cuma akşamı gerçekleştirildi. İlk dört günün coşkusunu Cuma akşamına da taşıyan öğrenciler Rektör Çomaklı’yla bir araya gelerek hem etkinliklere katıldı hem de fotoğraf çektirdi. Türk Dünyası Halk Dansları Topluluğu’nun Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya ve Kırım’a ait folk danslarından oluşan gösterilerine daha sonra izleyenler de eşlik etti. Beş gün boyunca Ramazan eğlencelerinin tadını çıkaran öğrenciler bir yandan da Ramazan ruhunu kampüs içinde yaşadı.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.