17 Kasım 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YTB Burslu öğrenci İİBF birincisi oldu

Anadolu Üniversitesi 2019 mezunlarından Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı(YTB) bursuyla üniversitemizde eğitim gören Makedonyalı öğrenci Anna Marija Dimeska eğitimini fakülte birincisi olarak tamamladı. 12 Haziran Carşamba günü düzenlenen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin(İİBF) mezuniyet törenine, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, İİBF öğretim üyeleri, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı. Şölen havasında geçen etkinlikte, İngilizce İktisat Bölümü öğrencisi Anna Marija Dimeska fakülte birincisi olarak tören açılışında konuşma gerçekleştirdi. Mezuniyet töreni sonrası Anna Marja Dimeska, muhabirimize açıklamalarda bulundu.

"Yeni bir kültür öğrenmek keyifli ancak zahmetli bir iş"

Türkiye Bursları ile Anadolu Üniversitesi’nde eğitime başladığını dile getiren Anna Marija, “İlk zamanlar ailemden uzakta, hiç tanımadığım bir ülkeye gelmek beni zorlamıştı. Yeni bir dil, yeni bir kültür öğrenmek keyifli ancak zahmetli bir işti. Türkçemi baya ilerlettiğimi düşünüyorum. Bu başarım için Türkçe hazırlık kurumu TÖMER’e ve tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye’de eğitim almış olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade eden Anna Marija, “On binlerce kişi arasından beni seçip bu ülkede ve Anadolu Üniversitesi’nde eğitim alma fırsatı veren Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, YTB’ye teşekkür ediyorum. Eğer onlar olmasaydı kısıtlı imkanlarım nedeniyle hiç bir zaman böyle bir ayrıcalığa ve akademik eğitime sahip olamayacaktım. Anadolu Üniversitesi gibi köklü bir üniversitenin öğrencisi olmaktan dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yüksek öğretim hayatına Avrupa ülkelerinden birinde devam etmeyi düşündüğünü söyleyen Anna Marija Dimeska, “Ancak yüksek ücretler ve burs imkanı olmadığı için gidemedim. Sonra biraz araştırdığımda Türkiye Bursları Programını buldum ve gördüm ki Balkan ülkelerine de burs veriyorlar ve hatta buradaki eğitim için hiç bir ücret ödemiyoruz. Sağlık sigortamız, ücretsiz yurtlarımız var ve her ay burs alıyoruz. Bu imkanları gördükten sonra hemen başvurdum ve kabul mektubu geldiği zaman çok mutlu oldum.”

"Anadolu Üniversitesi’nin öğrencisi olduğum için çok mutluyum"

Eğitimine Anadolu Üniversitesi’nde devam ettiği için mutlu olduğunu dile getiren Anna Marija Dimeska, Türk halkını çok sevdiğini, Türkiye hakkında Avrupa ülkelerinde medyadan kaynaklı yanlış bir algı olduğunu ifade etti. Anadolu Üniversitesinin sunduğu olanaklara da dikkat çeken  Dimeska, “Buradaki olanakları Avrupa’daki birçok okul ile karşılaştırabiliriz. Ders dışı aktiveler çok güzel. Ben hayatım boyunca böyle bir kampüs görmedim. Kampüsümüzde kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği var. Spor komplekslerimiz var, çevre düzenlememiz her şeyiyle harika, rengarenk çiçeklerimizi çok seviyorum. Üniversitemizde kapalı havuzumuz var; fakat benim şehrimde kapalı havuz yok. Böyle söyleyince biraz komik oluyor ama insanlar yurtdışında böyle bir eğitim almak için 10 yıllık kazançlarını vermek durumunda kalabilirler ve bu fırsatları bulamayabilirler.” ifadelerini kullandı.

Anna Marija, “Türkiye bana gerçekten çok büyük imkanlar verdi bunlar için hep minnettar olacağım, okul içi ve okul dış etkinlikler, konferanslar, geziler, gerçekten çok güzel şeyler yaşadım, çok güzel arkadaşlıklar kazandım, hatta arkadaşlarım artık bana ‘sen artık Türk pasaportu çıkar, Türk olmuşsun’ diyorlar.” dedi.

Kızlarının mezuniyet töreni için Türkiyeye gelen Anna’nın anne ve babası Zaklina Dimeska ve Dragan Dimeski, kızlarının Türkiye’de okumasından dolayı mutlu olduklarını, kendilerine yakın hissettikleri Türkiye gibi güçlü ve çok güzel bir ülkede eğitim aldığı ve başarıyla tamamladığı için Anna ile gurur duyduklarını ifade ettiler. 

“Burada kurduğum arkadaşlıkları hiç unutmayacağım”

Arkadaşlarının kendisine çok destek olduğunu ve yaşadığı her zorlukta arkadaşlarının desteğini hissettiğini belirten Anna Marija, yakın arkadaşları Selma Ashtar ve Ceren Doğan’ın destekleri olmasa eğitim sürecinin bu denli keyifli ve güzel olamayacağını ifade etti.

Aynı zamanda fakülte üçüncüsü olarak mezun olan Selma Ashtar, “Gerçekten Anna’sız yapamazdım, Anna almadığı derslerde bile bana çok yardımcı oldu. Aynı dersleri aldığımız zamanlarda ise birlikte çalıştık. Sadece dersler için değil, hayatımızın diğer alanlarında da oldukça yakın ve güzel bir arkadaşlık kurma imkanımız oldu. Anna’yı çok seviyorum, gerçekten çok yardımsever bir insan.” diye konuştu.

Anna’nın diğer arkadaşı Ceren Doğan, “İki yıldır arkadaşız, aynı yurtta kalıyoruz. Anna’nın Türkçesi çok iyi ve kültürel özelliklerimizi de çok iyi biliyor ve bilmediği şeyleri öğrenmeye dair de büyük bir isteği var bu yüzden hiç yabancılık çekmedik birbirimize karşı. Anna dersi derste bırakan, sadece notlarına sadık kalan birisi değil, bir şeyi öğrenmesi gerekiyorsa ve o bilgi kafasına yatmadıysa çeşitli kaynaklardan araştıran, sorgulayan, mesleğini en iyi şekilde yapmak için çaba harcayan bir insan. Gündelik yaşantımızın her alanına derste öğrendiği bilgileri uyarlayan, günlük gelişmelere, ekonomimize, merkez bankasının kararlarından, seçimlerin ekonomiye etkisine varana kadar hiçbir şeye yabancı kalmayan ve okulda öğrendiğini hayata uygulayan biri. Anna’yı çok seviyorum.” dedi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar