17 Kasım 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültesi mezunlarını uğurladı

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültesi mezunlarını uğurladı
  • 15 Haziran 2019 Cumartesi
  • 2191 kez okundu

2018-2019 öğretim yılının sona ermesiyle birlikte mezun olmaya hak kazanan öğrencilerin diplomalarına kavuştuğu törenler, 2’inci gününde de büyük bir heyecanla devam etti. Mezuniyet törenlerinde son olarak Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültesi öğrencilerinin kep attığı günde aileler de tören alanında yerini alarak bu mutluluğa ortak oldu.

Uzun bir eğitim sürecinin sonunda başarılarını diplomayla taçlandıran öğrenciler, Türkiye’nin dört bir yanından Anadolu Üniversitesine gelen ailelerin tezahüratları eşliğinde sahadaki yerlerini aldı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan program Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın konuşması ile devam etti.

Rektör Çomaklı: “Eğitim alanında dünyada sayılı sistemlerden bir tanesi Anadolu Üniversitesinde yer alıyor”

Mezuniyet törenine katılan öğrenci aileleri ve akademisyenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Açıköğretim sisteminin eğitim dünyasında bir mihenk taşı olduğunun altını çizerek “Açıköğretim Sistemi mezunları bizim için farklı bir önem arz ediyor. Bunun öneminden bahsederken Açıköğretim sisteminin birkaç özelliğini söylersem herhalde daha iyi anlaşılacaktır. Şöyle ki Açıköğretim sistemi 40 yıla yakın bir süredir Türkiye’de şu anda aktif ve pasif olarak 3 milyona yakın öğrencisiyle dünya sıralamasında ilk 3’e girmiş bir sistem. Yaklaşık 19 ülkede 47 irtibat noktası bulunan, yüzlerce bölümü olan ve rahatlıkla milyonlarla ifade edebileceğimiz sayıda öğrenciye sahip bir sistem. O nedenle buradan mezun olmak, bu sistemle çalışmak da önemli bir husus. Çünkü eğitim alanında dünyada sayılı sistemlerden bir tanesi Anadolu Üniversitesinde yer alıyor” şeklinde konuştu.

Konuşmasına Türk eğitim sisteminin geleneğinden geleceğine uzanan süreci anlatarak devam eden Rektör Çomaklı, “Bu sistemin bizim için önemli bir tarafı daha var. Biz, binlerce yıllık tarihinde eğitime önem vermiş bir millet olarak zamanı ve çağı bu sistemle yakalıyoruz. Allah nasip ederse Anadolu Üniversitesi olarak bu sistem sayesinde şu anda dünyada yaşanan dijital dönüşüme Türkiye Cumhuriyeti’ni biz taşıyacağız. O yüzden mezuniyetinizin bizler için önemi de birer kilometre taşı olmanız. Sizler mezun oldukça bizler daha iyi neler yapabiliriz diye sizlerin tecrübelerinden, görüşlerinden yararlanıyoruz. Malum Eskişehir, Selçuklu ve Osmanlı’dan gelen İrfaniye Medreseleri ve Cumhuriyet döneminde de Anadolu Üniversitesi ile eğitimi sindirmiş çok önemli bir il. Fakat bu iş sadece Eskişehir ile kalmamış. Mezunlarımız yürürken gördüm ki dünyanın çeşitli ülkelerinden ve tüm illerimizden öğrencileri kapsayacak kadar büyük bir eğitim ağına sahip bir yapı. Yani sadece şehre değil, aynı zamanda geçmişten gelen bu eğitim özelliğini hem dünyaya hem Türkiye’ye yayarak bir misyon edinmiş vaziyetteyiz” ifadelerini kullandı.

“Bu sistem yalnızca bir binada değil, dünyanın dört bir yanında takip edilen bir sistem”

Açıköğretim gibi bir eğitim sistemi oluşturmanın zorlu bir süreç olduğuna da değinen Rektör Çomaklı, bu sürece katkı sunan akademisyenleri de unutmadı. Sistemin oluşturulmasında yoğun bir emek olduğuna dikkat çeken Rektör Çomaklı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 “Bu sistemi oluştururken şu anda karşımda oturan eğitim kadrosu ve bu sistemin fakültelerindeki idari personelin gece gündüz emek vermiş olmasını göz ardı etmemek gerekiyor. Çünkü bu sistem yalnızca bir binada değil, dünyanın dört bir yanında takip edilen bir sistem.”

“Çocuklar söylediğiniz sözlere değil yürüdüğünüzde bıraktığınız ayak izlerine bakarlar”
Mezun öğrencilerin gelecekte izleyeceği yolda aldıkları eğitimin oldukça önemli olduğunu söyleyen Rektör Çomaklı, “Diplomalarınızı aldıktan sonra sizden bir isteğimiz var. Lütfen hayatınızda Türk milletinin sevdiği en güzel şey olan hürriyetinizden vazgeçmeden başarınızın hakkını veriniz. Hiç kimseye, hiçbir gruba o diplomanızı, şahsiyetinizi teslim etmeden eğitiminizin hakkını vermenizi hocalarınız olarak sizden bekliyoruz. Biraz önce mezun arkadaşımız çok güzel bir şey söyledi. Ailelerimize ışık tutmak zorundayız o da bizim yaşantımızdan geçiyor. Çocuklar söylediğiniz sözlere değil yürüdüğünüzde bıraktığınız ayak izlerine bakarlar. Yaşantınız çocuklara örnek olacaktır. Doğru yolda yürümenizi akademik alanda bir büyüğünüz olarak sizden temenni ediyorum” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Özlem Yılmaz: “Hayalim ve hedefim, bu töreni kanlı canlı yaşayabilmekti”

Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümünü tamamlayan Özlem Yılmaz ise mezun öğrenciler adına bir konuşma gerçekleştirdi. Anadolu Üniversitesi ailesine katılmanın kendisi için bir dönüm noktası olduğunu belirten Yılmaz,  “Doktorum 2015 yılında kanser teşhisini koyduğunda ‘nefes aldığımız sürece umut var’ demişti. Bu büyük yüzleşmenin ardından iki yol vardı önümde. Ya bir kenarda kendime acıyarak yaşıyormuş gibi yapacaktım ya da hayata tutunmak için kendime nedenler, hedefler bulacaktım. İşte bu yol ayrımında 2016 yılında Açıköğretim Sistemi ailesine, Sosyoloji Lisans programına kayıt yaptırarak dahil oldum. Hayalim ve hedefim, bu töreni kanlı canlı yaşayabilmekti. Şu an buradan baktığımda ne kadar büyük ve güzel bir aileye dahil olduğumu daha iyi anlıyorum. Açıköğretim Sistemi ve Kalite Elçileri projesi, “yaşam boyu öğrenme” şiarıyla uzakları yakın ederek, eğitim olanaklarına zamanında ulaşamamış ben ve benim gibi herkese, devasa bir emeğin ürünü olan e-kampüs sisteminde bulunan yüzlerce kaynağı hizmetimize sunan, sistemin her aşamasında emeği geçen tüm çalışanlarımıza ve değerli hocalarıma şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

“Bugünlere gelmek için verdiğim mücadeleyi hatırla anneciğim”

Yaşadığı zorlu süreçte ailesinin desteğini her zaman hissettiğini belirten Yılmaz, “Şu an kalbinin benimle birlikte attığını hissettiğim kızıma bu kürsüden yürüyeceği hayat yolunun ışığını bırakıyorum. Ne zaman başı dara düşerse, benim bugünlere gelmek için verdiğim mücadeleyi hatırla anneciğim. Çünkü sen benim kızımsın. Hayat yolunda ahlaklı, iyi eğitim almış bir birey olarak başarıyla yürüyecek ve erdemli biri olacaksın, seni çok seviyorum” sözleriyle duygularını paylaştı.

“Aydınlık bir geleceğe hep birlikte imza atalım”

Konuşmasının devamında gelecek dönemlerde mezun olacak öğrencilere tavsiyelerde bulunan Yılmaz, “Bir kadın ve bir anne olarak özellikle mezun arkadaşlarımdan bir ricam var. Bugün ulaştığınız başarının keyfini çıkartın, yarın çevrenizde eğitimden uzak kalmış, uzak kalmak zorunda bırakılmış herkese bugünü anlatın. Onları da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi ailesine dahil olmaya teşvik edin. Edin ki eğitimli insanların oluşturduğu bir toplumu, daha huzurlu ve mutlu yarınları ancak eğitimle mümkün olabilecek aydınlık bir geleceğe hep birlikte imza atalım” diyerek konuşmasını tamamladı.

Dereceye giren öğrencilerden Açıköğretim Fakültesi birincisi Emlak ve Yönetimi Bölümü mezunu Tunç Tultay Gözpınar, İktisat Fakültesi birincilerinden Maliye Bölümü mezunu Ayşe Kılınç ile Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunu Şirin Massoumilari ve İşletme Fakültesi birincisi Havacılık Yönetimi Bölümü mezunu Harun Duyarer, belge ve ödüllerini Rektör Çomaklı’nın elinden aldı. Ardından 3 fakültenin öğretim elemanları, tüm mezun olma hakkı kazanan öğrencilere belgelerini takdim etti. Sahadaki tören programı kep atma töreniyle sona ererken ortaya renkli görüntüler de çıktı. Törenin bitmesiyle öğrencilere yemekhanede yemek ikramı yapıldı.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar