19 Kasım 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Her yaştan Açıköğretimli mezuniyette buluştu

Türkiye’nin dört bir yanından, her yaş ve meslek grubundan yüzlerce öğrenci bu yıl da Açıköğretim Sisteminden mezun olmanın mutluluğunu yaşadı.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri’ne bağlı bölümlerden mezun olmaya hak kazanan yüzlerce öğrenci, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin dört bir tarafından Eskişehir’e gelerek düzenlenen mezuniyet töreninde buluştu. Mezuniyet programı kapsamında 13 Haziran Perşembe günü Açıköğretim Fakültesi önünde gerçekleştirilen buluşmada bölüm birincilerine madalyaları da verildi. Törene Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Selim Başar, Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Prof. Dr. Güler Günsoy, Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Güney, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Celal Hakan Kağnıcıoğlu, İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Tosunoğlu ile öğretim üyeleri, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Prof. Dr. Başar: “Mezunlarımızla bu heyecanlarını paylaşmak, onları mutlu görmek bizim en büyük ödülümüz”

Mezuniyet 2019 kapsamında mezunlarımızla buluşan Açıköğretim Sisteminden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Selim Başar, “Açık ve Uzaktan Öğrenme alanında Türkiye’nin lider üniversitesi olarak, bugün itibariyle Türkiye’nin her yerinde mezun verdik.  Bugün burada bulunan mezunlarımız, tüm mezunlarımızı temsilen aramızdalar. Mezunlarımızla bu heyecanlarını paylaşmak, onları mutlu görmek bizim en büyük ödülümüz. Mezuniyetlerini kutluyor ve onlarla bu sevinci paylaşan ailelerini de tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Bölüm birincileri ile düzenlenen toplantıda Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Yücel Güney, mezunları tebrik ederek başladığı konuşmasında, “sizlerin iyi bir eğitim almanızı sağlamak ve bölümlerinizden alanınıza hakim olarak mezun olmanız için çok çalışıyoruz. Bu sebeple mezuniyetiniz bizim için çok anlamlı, sizlerle gurur duyuyorum.” ifadelerine yer verdi.

İşletme Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Celal Hakan Kağnıcıoğlu, “Öğrencilerimizin talepleri ile daha geliştirmeye çalıştığımız bu sistemden mezun olan siz değerli öğrencilerimizle bir arada olmak bizleri mutlu ediyor. Bundan sonraki hayatlarınızda da başarılarınızın devamlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

İktisat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şebnem Tosunoğlu ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Gencinden yaşlısına bugün burada her yaştan mezunumuz var; ilk kez üniversite okuyan, ikinci, üçüncü hatta altıncı üniversitesinden mezun olan, yıllarca ara verdikten sonra bitirmeye karar vererek geri dönen ve mezun olan öğrencilerimiz. Mezunlarımızın yanında ailelerinin sevinçlerini görmek ayrı bir mutluluk bizim için. Onların bu sevinçlerine ortak olmak bizi de sevindiriyor. Hem mezunlarımızı hem ailelerini kutluyorum.”

Açıköğretim öğrencisinde anlamlı hediye

Törene katılan Sosyoloji Bölümü mezunu bedensel engelli Suphiye Tuba Mutuğu, yazmış olduğu “Aklım, Kalbim ve Ben” ile “Kalpte Sevgi Varsa Bedende Engel Yoktur” isimli iki kitabı öğretim üyelerine hediye etti. Çocuğunun mutlu gününde yaşadığı sevince ortak olan Suphiye Tuba Mutuğu’nun annesi ise “Kızımın yazmış olduğu iki kitabı var ve Sosyoloji Bölümü’nü hiç zayıfı olmadan başarıyla tamamladı. Tek başına azimle çalıştı. Onun için zor bir süreçti; ancak çok çalıştı ve hiç yardım almadan başardı. Çok mutluyuz, gurur duyuyoruz” cümleleriyle hislerini paylaştı.

Açıköğretim Sistemi mezuniyet töreninde, bölüm birincisi olarak madalya almaya hak kazanan öğrenciler arasında 60 yaşındaki Mustafa Yüce de yer aldı. Matematik Bölümü birincisi Yüce, duygularını “Açıköğretim Fakültesi’ne, dekanımıza, tüm emek verenlere her şey için çok teşekkür ediyorum. 60 yaşındayım aynı zamanda Hukuk Fakültesi mezunuyum ve avukatlık yapıyorum. Matematik benim için bir tutku, başarıyla tamamladığım için çok mutluyum” cümleleri ile ifade etti.

Bölüm birincisi Suzan Işık: “Çocuklarıma ders çalış demek yerine onlarla birlikte ders çalışarak örnek olmak istedim”

Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölüm birincisi, iki çocuk sahibi Suzan Işık ise, “Bölümümün ilk mezunuyum. Biri ortaokulda biri ilkokulda iki çocuğum var. Çocuklarıma ders çalış demek yerine onlarla birlikte ders çalışarak örnek olmak istedim. Yoğun ve zor bir süreçti ancak en büyük destekçim ailemdi. İşletme mezunuydum, ikinci üniversite olarak bu bölümü okudum. Çok mutluyum” şeklinde konuştu.

Tatlı rekabet fakülte birincisi çıkardı

Geçtiğimiz yıllarda ikinci üniversite kapsamında Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünden 3,92’lik ortalama ile mezun olan Mehveş Gözpınar da Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümünü bu yıl birinci olarak bitiren Tunç Tultay Gözpınar’ın mutluluğuna ortak oldu. Annesinin 3.92’li mezuniyet ortalamasını geçerek mezun olacağı iddiasıyla ikinci üniversiteye kayıt yaptıran Tunç Gözpınar, 4.00 ortalamayla  mezun olarak aynı zamanda AÖF fakülte birincisi oldu.

Açıköğretim sistemiyle ilgili düşünceleri de dile getiren Tunç Tultay Gözpınar, “İstanbul Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü mezunuyum. İkinci üniversite olarak bu bölüme başladım. Emlak işi yapmak istiyorum. Bu işi daha bilgili ve bilinçli bir şekilde yapmak amacıyla bölüme kayıt yaptırdım. Açıköğretim sistemindeki eğitim son derece doyurucu, kaynaklar oldukça kapsamlı ve size konuyu gerçekten öğretiyor” cümleleri ile paylaştı.

Birlikte mezun oldular

Doktor ve hemşire olarak görev yapan Mustafa Özlü ve Günnur Özlü çifti de birlikte mezun olmanın sevincini yaşadı. Doktor Mustafa Özlü, “Birlikte başladık ve birlikte mezun olduk. Mesleklerimize devam ederken bir yandan da merakımız olan alanlarda Açıköğretim programlarından istifade ederek bu alanlarda kendimizi geliştirmek istedik. Ben Fotoğraf ve Kameramanlık Bölümü’nden mezun oldum. Fotoğrafın tekniğini, temelini öğrenmek için bu bölüme başladım; ancak genel kültür açısından da çok büyük kazanımlar elde ettim. Sanat tarihi, görsel kültür, iletişim, medya, sosyal medya gibi alanlarda çok şey öğrendim” dedi.

70 yaşında ikinci üniversiteyi bitirdi

Yaşam boyu eğitim anlayışı ile 70 yaşında eğitimine devam eden ve bu yıl mezuniyet sevinci yaşayan Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu Avni Yüksel ise, “Ankara’dan geliyorum. 70 yaşındayım. Benim mesleğim elektrik teknisyenliğiydi; ancak emekli olunca boş zamanlarımı değerlendirmek istedim ve bu bölüme kayıt yaptırdım. Mezun olduğum için çok mutluyum. Bu yaşıma rağmen halen okuma taraftarıyım. Bana göre okul demek illa ki meslek edinmek için gidilen bir yer değildir. Kendimize ne katsak kârdır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar