17 Kasım 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesi öğrencisinden anlamlı başarı

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın himayelerinde Anadolu Üniversitesi ve Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı arasında gerçekleştirilen işbirliği protokolü yanında bir güzel haber de Açıköğretim Fakültesi öğrencimizden geldi.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet Bölümü son sınıf öğrencisi Harun Yaşar, yönetmenliğini yaptığı “Altyazı” isimli filmle, T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Kısa Film Yarışması’nda büyük bir başarıya imza atarak üçüncülük ödülünün sahibi oldu. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) Bilim Kurulu Üyesi, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Eraslan’ın da jüri üyesi olarak yer aldığı yarışmaya, ülke genelinde 121 üniversiteden 344 öğrencinin filmi katıldı.

Türkiye’de uyuşturucu kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen yarışmada, akademisyenlerden oluşturulan komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Altyazı filmi ödüle layık görülen eserler arasında yer aldı.

Harun Yaşar ödülünü 13 Haziran Perşembe günü düzenlenen törende, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan aldı. Törende Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Eraslan da İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’dan teşekkür plaketi aldı. İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra İstanbul Valisi ve İBB Başkan Vekili Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı İbrahim Seydioğulları,  ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan katıldı.

Amaçlarının madde kullanımı sorununa dikkat çekmek, bu konuda farkındalık yaratmak olduğunu söyleyen Yaşar, “Yarışmadan internet aracılığı ile haberdar olduk. Konunun ilgi çekiciliği ve önemi nedeniyle bir proje geliştirmeye karar verdik. Bu doğrultuda madde bağımlılığı sorunu ile ilgili araştırmalar yaptık. Madde bağımlısı kişiler ve bu konuda bilgi sahibi profesyonellerle yapılmış röportajları izledik. Bunun üzerine senaryo ve çekim çalışmalarına başladık ve ortaya Altyazı filmi çıkmış oldu” dedi. 

Arkadaşı tarafından madde kullanımına teşvik edilmek istenen bir gencin hikayesini konu alan Altyazı filmi, insanları bu tehlikeli duruma düşürmek amacıyla kullanılan tuzak cümlelerin perde arkasındaki asıl anlamları açığa çıkararak farkındalık çağrısı yapıyor.

Anadolu Üniversitesi’nden uyuşturucu ile mücadeleye büyük destek

Ülkemizin önemli kurumlarıyla işbirlikleri yapan Anadolu Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın himayelerinde Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile 2 Mayıs tarihinde iş birliği protokolü imzalamıştı. Bu protokol kapsamında, Anadolu Üniversitesi, ülkemizde özellikle gençleri hedefleyen uyuşturucu illetine karşı kolluk kuvvetlerinin; basın  yayın ve belirlenen konularda geliştirilmesi, personelin eğitimi ve özellikle dijital altyapılarının iyileştirilmesine yönelik projeler ve çalışmalar yürütüyor.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar