23 Kasım 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

AKADEMA ve e-Sertifika Programları belgeleri sahiplerini buldu

AKADEMA ve e-Sertifika Programları belgeleri sahiplerini buldu
  • 19 Haziran 2019 Çarşamba
  • 1706 kez okundu

Anadolu Üniversitesi tarafından dileyen herkese nitelikli öğrenme imkânı sunan kitlesel açık çevrimiçi ders platformları AKADEMA ve e-Sertifika programlarını başarıyla tamamlayan öğrencilere belgeleri, düzenlenen törenle verildi. Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde, 17 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirilen “AKADEMA ve e-Sertifika Programları Belge Takdim Töreni”ne; Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal’ın yanı sıra Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Güney, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Hakan Kağnıcıoğlu, İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Tosunoğlu ile öğretim elemanları, belge almaya hak kazanan öğrenciler ve aileleri katıldı. Törende ayrıca AKADEMA eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve Yunanistan’dan gelen lise öğrencileri Sema Amet ve Merve Delimemet de öğretim üyelerinin elinden belgelerini aldılar. Program kapsamında AKADEMA bünyesindeki Çalgı Eğitimi Programını başarıyla tamamlayarak belge almaya hak kazanan öğrencilerin gerçekleştirdikleri müzik dinletisi de katılımcıların büyük beğenisini topladı.  

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Koparal: "Anadolu Üniversitesi ailesine katılacaksınız"

Törenin açılışında konuşan Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, 2008 yılında Açıköğretim malzemeleriyle ilgili dünyada gelişmeler yaşandığını belirterek Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin de AKADEMA ile bu gelişmelerin içerisinde yer aldığını dile getirdi. AKADEMA’nın, Anadolu Üniversitesinin bilgi birikimi, açık ve uzaktan eğitim konusundaki tecrübesini paylaşmak üzere başlattığı bir çalışma olduğunu ifade eden Prof. Dr. Koparal, benzer şekilde hayata geçirilen e-Sertifika Programlarına ilişkin olarak ise, “Kişilerin ve sektördekilerin kendi içlerindeki eğitim sistemlerini düzenlemek amaçlı oluşturulmuş bir program. Sizler de bugün gerek AKADEMA gerekse e-Sertifika Programı mezunları olarak sertifikalarınızı alacak ve Anadolu Üniversitesi ailesine mezun olarak katılacaksınız. Bu eğitimlerle çok başarılı işler yapacağınıza yürekten inanıyorum ve bundan sonraki yaşamınızda sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Dekan Prof. Dr. Güney: "Açıköğretim Sistemi 37 yıllık bir serüvene sahip"

Törenin açılışında konuşan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Güney ise, 37 yıllık bir serüvene sahip olan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin sadece Türkiye’de değil, dünyada da çok önemli hizmetlere imza attığına dikkat çekti. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin, 3 fakülte bünyesindeki 60 program aracılığıyla öğrenim olanağını sunduğuna değinen Prof. Dr. Güney şöyle konuştu: “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin, 1 milyon öğrencisi ve 2,5 milyon mezunuyla çok ciddi bir altyapı ve tecrübeye sahip olduğunu görüyoruz. Bu birikimini de sadece Türkiye’deki değil; Azerbaycan’dan İngiltere’ye, Suudi Arabistan’dan Kanada’ya kadar dünyanın farklı alanları ve yerlerindeki öğrencileriyle de paylaşmaya devam ediyor. Bu tecrübe, beceri ve altyapı aslında topluma hizmet anlamında da farklı başlıklarda da hizmet etme imkânı sağlıyor.”

Türkiye’nin dijital dönüşümüne Anadolu Üniversitesi katkısı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin, Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkısının yıllardır devam ettiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Güney, bu katkıların örneklerinin ise AKADEMA ve e-Sertifika Programlarında görüldüğünü belirtti. Açıköğretim Sistemi aracılığıyla sunulan bu tür platformların, topluma hizmet anlamında ciddi bir açılım ve hizmet olarak değerlendirilmeye çalışıldığını dile getiren Güney, AKADEMA’ya ilişkin olarak, “AKADEMA, ücretsiz bir şekilde herkesin istediği zaman her yerden, hiçbir şart olmadan katılabileceği bir altyapı. En önemlisi de AKADEMA’yı, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin ülkenin dijital dönüşümüne vermiş olduğu hizmetlerden birisi olarak değerlendirebilirsiniz.” dedi.

AKADEMA’daki ders sayısı artıyor

AKADEMA’nın eğitim süreçlerine ve program içeriklerine de değinen Prof. Dr. Yücel Güney, şu bilgileri aktardı: “Her yaştan bireye, eşitlikçi fırsatlar sunan AKADEMA, 4 veya 8 hafta süreli bir eğitim programı. Bunun yanında değişken bir süreç içerisinde devam eden bu program, rehber gözetimli ve bireysel dersler olmak üzere iki şekilde gerçekleştiriliyor. Bugün itibarıyla AKADEMA’da, 14 kategoriye ulaştık ve bunun yanında da 67’si rehber gözetimli, 13’ü de bireysel olmak üzere 80 derse ulaştık. Yakın zamanda da 20 yeni programı daha hayata geçirmeyi planlıyoruz. Seneye hedefimiz program sayımızı 100’e çıkarmak. AKADEMA’daki program sayıları bu şekildeyken, kayıtlı öğrenci sayılarına bakıldığında ise; 2019 yılı Mart ayında 5 bin 419 kişinin kaydının gerçekleştirildiğini görüyoruz. Programın başlangıç yılı olan 2015’ten bu yana ise toplamda 110 bin kişinin kayıt işlemlerini gerçekleştirdik. Bunun yanında da bugüne kadar 4 bin 334 kişiye, bugün olduğu gibi düzenlediğimiz törenler kapsamında ders tamamlama belgelerini takdim ettik.”

Tören, mezun olan katılımcılara AKADEMA ve e-Sertifika Programları belgelerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar