23 Kasım 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Prof. Dr. Sultan Aydoğdu Anıldı

Prof. Dr. Sultan Aydoğdu Anıldı
  • 19 Haziran 2019 Çarşamba
  • 1803 kez okundu

ESOGÜ’de Düzenlenen Ulusal Fenilketonüri Günü Etkinliği’nde  Prof. Dr. Sultan Aydoğdu Anıldı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı tarafından, 2017 yılında kaybettiğimiz Prof. Dr. Sultan Aydoğdu’nun anısına düzenlenen “Ulusal Fenilketonüri Günü” etkinliği ESOGÜ Prof. Dr. Necla Özdemir Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Etkinliğe ESOGÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş, Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, Prof. Dr. Sultan Aydoğdu’nun ailesi ve yakınları ile Çocuk Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları Servisi’nde tedavisi devam eden çocuk hastalar ve aileleri katıldı.    

Etkinlik açılışında konuşan ESOGÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş, Prof. Dr. Sultan Aydoğdu’nun fenilketonüri hastalığıyla ilgili değerli çalışmaları olduğunu belirterek “Sultan Hocamızı aramızdan ayrılışının ikinci yılında Üniversitemiz ve Tıp Fakültesi’ne vermiş olduğu hizmetlerden dolayı saygı ve minnetle anıyorum” dedi. Prof. Dr. Ali Arslantaş, bir vefa örneği göstererek Prof. Dr. Sultan Aydoğdu için böyle bir etkinlik düzenleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nı da kutladı. Birer bilim yuvası olan üniversitelerin toplumla iç içe olmalarının gereğine işaret eden Prof. Dr. Ali Arslantaş, bu doğrultuda hastalar ve hasta yakınlarını bilinçlendirmek için yapılan toplantının düzenlenmesine emeği geçen herkese teşekkür etti.   

Açılış konuşmasının ardından Çocuk Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Gonca Kılıç Yıldırım yaptığı sunumda; fenilketonüri hastalığının tarihçesi, tedavisi ve hastalığa karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verdi. Fenilketonüri hastalığının zihinsel özürlülüğün en sık önlenebilir nedenlerinden biri olduğunu, aynı zamanda fenilketonürinin genetik geçişli bir hastalık olduğunu belirten Yıldırım, hastalığın dünyadaki ve ülkemizdeki görülme sıklığı ve taşıyıcılık oranları hakkında da bilgiler verdi. Hastalığın tedavisindeki en önemli aşamanın beslenme ve diyetler olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Gonca Kılıç Yıldırım, düşük proteinli besinlerle uygulanan diyet eşliğinde hastanın henüz çocukken büyümesi ve gelişmesinin takibe alındığını söyledi. Alternatif tedaviler hakkında da detaylı bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Gonca Kılıç Yıldırım, tedavinin doğumdan hemen sonra başlamasının hastalığın önlenmesinde büyük önem taşıdığını ise özellikle vurguladı.    

Diyetisyen Anıl Çiğdem Uygur ise “Fenilketonüride Tıbbi Beslenme ve Tedavi” başlıklı bir sunum yaptı. Anıl Çiğdem Uygur sunumunda çocuk hastaların beslenmesinde kullanılan düşük proteinli tıbbi ürünler ve içerikleri, ürünlerinin kullanım şekilleri ve çocuk hastalara uygulanan diyet hakkında bilgiler verdi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar