23 Kasım 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesi bir ilke ev sahipliği yaptı

Anadolu Üniversitesi bir ilke ev sahipliği yaptı
  • 19 Haziran 2019 Çarşamba
  • 1910 kez okundu

Türkiye’de alanında ilk kez düzenlenen “Lipit Araştırmalarında Kanser ve Lipidomiks Çalıştayı”nın açılışı, Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde Öğrenci Merkezi Salon 2009’da gerçekleştirildi. İki gün süren çalıştayın ilk gününe yurt içi ve yurt dışından pek çok öğretim üyesi konuşmacı olarak katılırken, etkinlikte Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Başar ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan da yer aldı. TÜBİTAK’ın destek verdiği ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi ile Eskişehir Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi ortaklığında düzenlenen çalıştaya, öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Başar: “Kapımız sizlere her zaman açık”

Çalıştayın açılışında konuşan Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Başar, şöyle konuştu: “Bütün toplumlar, devletler; bilim ve sanat ile ilerlemiştir. Bunu geçmişte ve günümüzde de görebiliriz. Anadolu Üniversitesi ve özellikle de Açıköğretim Sistemi ailesi olarak tüm akademik başarılarımız ve hedeflerimizde devam etmeye kararlıyız. Ancak üniversite olarak sadece öğrenci eğitmek değil, bilimsel faaliyetlerde de yer almak gibi bir misyonumuz da olmalı. Bugün gerçekleştirilen çalıştayı da misyonumuzun bir parçası olarak görüyoruz. Bizim kapımız sizlere her zaman açık. Bundan sonra gerçekleştirilecek olan etkinliklerde de sizleri her zaman ev sahibi olarak ağırlamaktan mutluluk duyarız.”

Prof. Dr. Arslan: “Kansere yakalanacak kişi sayısı yakın gelecekte katlanarak artacak”

Sağlıkla ve özellikle kanser ile ilgili çalışmaları çok önemsediğini belirten Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan ise, “Muhtemelen pek çoğumuzun yakınlarından biri kanserden hayatını kaybetmiştir. Ben de onlardan biriyim. 2013 yılında babamı kaybettim. Bütün veriler önlem alınamadığı takdirde kanser hastalığına yakalanacak kişi sayısının yakın gelecekte katlanarak artacağını öngörmektedir. Buna karşın tıp ve bu konuyla ilgili alanlardaki onca gelişmeye rağmen bazı kanser türlerine karşın hâlen umut verici türde tedavi yöntemleri geliştirilebilmiş değil. Nitekim bu sorun söz konusu alanlarda başarılı sonuçlar elde edebilmek için nitelikli çalışmaların disiplinler arası bir yaklaşımda ve sürdürülebilir kılınması, diğer bir deyişle uzun vadeli bir yol haritasının oluşturulmasından geçiyor.  Ancak bu şekilde istediğimiz sonuçlara ulaşabileceğimizi düşünmekteyim.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Kutlu: “Tüm katılımcılar üniversitelerine yeni projelerle dönecekler”

Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehtap Kutlu ise, “Lipidomiks kavramının ülkemizde yerleşmesi amacıyla ilk kez düzenlenen ‘Kanser ve Lipidomiks’ çalıştayımız bu açıdan büyük önem taşıyor. Günümüzde illaki herkesin bir yakınını kaybettiği bu hastalığın lipitler ile ilişkisini, tedavisini ve son olarak tedavi stratejilerini tartışacağız, anlatacağız ve beraber projeler sunacağız. Eminim ki tüm katılımcılar üniversitelerine yeni projelerle dönecekler ve yeni fikirler üretecekler.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen oturumlarda konuşmacılar ve sundukları konu başlıkları işe şu şekildeydi:

- Prof. Dr. Besim Öğretmen, “Development of Sphingolipid-based drugs for cancer therapeutics”

- Prof. Dr. Mutay Aslan, “Antiproliferative effects of thymoquinone in MCF7 and HEPG2 cancer cells: Possible role of ceramide and ER stress”

- Prof. Dr. Devrim Gözüaçık, “Otofaji ve kanser”

- Doç. Dr. Yeşim Er Öztaş, “Altered sphingolipid metabolism in cystic fibrosis and primary ciliary dyskinesia”

- Doç. Dr. Suna Sabuncuoğlu, “Farklı maruziyet gruplarında kolesterol oksidasyon düzeylerinin değerlendirilmesi”

- Assoc. Prof. Dr. Apar Pataer, “Biomarker for lung cancer”

- Doç. Dr. Ferda Arı, “Lipozomlar ve katılı lipit nanopartiküllerin kanser tedavisinde kullanımları”

Çalıştayın ikinci gününde yer alacak konuşmacılar ve seçtikleri konu başlıkları ile şöyle:

- Prof. Dr. Besim Öğretmen, “Sphingolipid metabolism and signalling in cancer”

- Assoc. Prof. Dr. Zdzislaw Szulc, “Synthesis and sphingolipid analogues as mass spectrometry standarts and therapeutic drugs”

- MS. Jason Pierce, “Measurement of sphingolipids using mass spectrometry by lipidomics”

- Doç. Dr. Gökhan Kuş, “Seramid kanser ilişkisi”

- Prof. Dr. H. Mehtap Kutlu, “Kanser kemoterapisinde yeni yaklaşımlar”

- Prof. Dr. Mustafa Güzel, “Beyond Warburg Effect”

- Dr. Salih Gencer, “Tümör metastazında seramidin rolü”

- Doç. Dr. Erol Şener, “LC-MS/MS ile biyolojik örnek analizleri”

- MS. Jason Pierce, LC/MS/MS cihazın başında uzmanlarca sfingolipidlerin ölçümünün gösterilmesi

 



Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar