18 Ağustos 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Muhacirler İçin "Temel Düzey Okuma Yazma Kursu" Başlatıldı

Muhacirler İçin "Temel Düzey Okuma Yazma Kursu" Başlatıldı
  • 13 Temmuz 2019 Cumartesi
  • 1489 kez okundu

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eskişehir Türk Ocağı tarafından muhacirler için düzenlenen "Temel Düzey Okuma Yazma" kursu başlatıldı.

Irak'ın Telafer şehrinden gelen Türkmenler ve Afganistan'ın kuzeyinde yer alan Özbek Türklerinin yaşadığı Kunduz şehrinden gelen ve Eskişehir'de sayıları 1.500 aileye ulaşan Türk muhacirlerden Latince okuma yazma ve Türkiye Türkçesi bilmeyenler için düzenlenen kurslar başlatıldı. Kursların başlangıç törenine, Vali Yardımcısı Dr. Erdinç Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal ve Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşad Önder Ceylan katıldı.

Ocak Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal'ın yaptığı konuşmada "Dünya Türklüğünün gözü Türkiye'de. Muhacir kardeşlerimiz ata yurttan ana yurda doğru geliyorlar. Bulundukları yerde huzur yok, ağızlarının tadı yok. Şu an Eskişehir'de Irak'ın Telafer şehrinden gelen 750 aile var ve biz 5-6 senedir beraberiz. Afganistan'ın Kunduz vilayetinden gelen 500 civarında Özbek Türkü aile var. Bunlarla geldiklerinden itibaren gece gündüz beraberiz. Onların her türlü derdini, sıkıntısını ve ihtiyaçlarını görmeye çalışıyoruz. Kardeşlerimizin bizim kullandığımı alfabeyi ve Türkiye Türkçesini yeteri kadar bilmemeleri büyük sıkıntı doğuruyordu. Okuma yazma ve Türkiye Türkçesi öğrenmek istediler. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkısıyla bugün bu kursları başlatıyoruz. Cenabı Allah bayrağımızı indirtmesin. Ezanımızı susturtmasın. Devletimiz var ve ebedi olsun" ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ise yaptığı konuşmada, "Sizler burada Türklüğünüzü yaşatmaya devam ettiniz, bizlerin oralardaki emanetlerisiniz. Sizlerin tırnağına diken batsa biz sinemizde hissederiz. Burası sizin de vatanınız, elimizdeki bütün imkânları sizler için kullanmaya hazırız. Sizleri bağrımıza basıyoruz" dedi.

Vali Yardımcısı Dr. Erdinç Yılmaz da, "Türk Ocaklarının şehrimize gelen muhacirler konusunda yaptıkları faaliyetleri takdirle izliyoruz. Böyle bir kurs büyük bir ihtiyaç idi; bunu düşündükleri ve başlattıkları için Türk Ocağımıza ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum sizlerde bunun kıymetini anlar bu kurslardan gerektiği gibi istifade edersiniz. Devletimiz bütün imkânlarıyla sizlerle beraber olmak için, sizlerin dertlerine çözüm bulmak için ellerinden geleni yapıyor. Burası sizlerin de vatanı ama biz sizlerin esas itibariyle vatandaşı olduğunuz devletlerin sınırları dâhilinde huzur içerisinde yaşamanızı arzu ederiz. Ümit ederiz kendi devletlerinize ve şehirlerinize huzur ve ağız tadı gelir ve kendi köylerinizde kasabalarınızda hısım ve akrabalarınızla huzur içerisinde yaşarsınız" şeklinde konuştu.

Açılışın ardından 3 ayrı sınıfta "Temel Düzey Okuma Yazma Kursu" katılımcılar ve öğretmenler tarafından başlatıldı. Mehmet Ali Yasin İlkokulunda 3 sınıfta 75 öğrencinin katılımıyla başlayan kurslara diğer topluluklardan gelen muhacirlerinde katılımıyla önümüzdeki hafta 3 merkezin daha ilave edilmesi hedeflenmektedir.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar