11 Aralık 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesinden tarih eğitiminde önemli rol oynayacak proje

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hıdır Karaduman’ın yürütücüsü olduğu “Tarih Eğitimi İçin 3 Boyutlu Yazdırılabilir Eserler Müzesi” başlıklı proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından kabul edildi.

TÜBİTAK’ın “1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı-Tarih Eğitiminin İyileştirilmesi Çağrısı” kapsamında kabul edilenproje ile lise tarih derslerini desteklemek amacıyla dünyada ve Türkiye’deki müzelerde yer alan eserlerden oluşan “Üç Boyutlu Yazdırılabilir Eserler Müzesi’nin (3B-YEM)” geliştirilmesi; geliştirilen müzenin uygulama süreci içerisinde değerlendirilmesi ve liselerde uygulanabilmesine yönelik bir model önerisi sunulması planlanıyor.

Aynı zamanda bu çalışma sayesinde projenin çağrı metninde yer alan “eğitim kurumlarında gerçekleştirilen tarih öğretme-öğrenme süreçlerinin iyileştirilmesi” ve “tarih ve tarih bilgisini toplumun tüm kesimlerine sunan kaynak, ortam ve süreçlerin iyileştirilmesi” amaçlarına katkı sunulması bekleniyor.  Eğitim Fakültesi DekanıProf. Dr. HaticeFerhan Odabaşı ve Prof. Dr. Halil İbrahim Diken’in danışman, Arş. Gör. Ümran Alan ve Arş. Gör. Uğur Onur Günden’in bursiyer alarak görev alacağı projede; Marmara Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Akif Pamuk, Hacettepe Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Kübra Atalay Kabasakal veUludağ Üniversitesi’nden Dr. Tuğba Gürkan Şenyavaş araştırmacı olarak görev alacak.

Proje tarih eğitiminde önemli bir rol oynayacak

Yaklaşık 4 yıldır üzerinde çalıştıkları modelin liselerde uygulanmasının ve ortaya çıkan sonuçların değerlendirilerek tarih eğitiminde kullanılmasına katkı sağlayacağını belirten Doç. Dr. Karaduman, “3B-YEM tarih eğitimine yönelik yeni bir eğitsel yaklaşımolarak kullanılabilecek.Ayrıca, dünya müzelerindeki çeşitli eserlere ilişkin, tarih dersi ile ilgili etkinliklerin ve materyallerin hazırlanması tarih eğitiminin etkililiğini artırabilecek yeni bir fırsat oluşturacak.Proje aynı zamanda, dünyadaki ve Türkiye’deki somut kültürel mirasın keşfine, tanıtımına ve eğitim-öğretim sürecine dâhil edilmesine katkı sağlayabilecek. Proje sonrasında, bu müze türününtarih derslerinde kullanımına yönelik tasarlanacak web portalı ve hizmet içi eğitimler yoluyla tarih öğretmenleri desteklenecek ve projenin sürdürülebilirliği sağlanacak.” dedi. Son olarak projenin ortaya çıkış sürecinde daha önceki öncü projelerin de önemli yeri olduğuna değinen Karaduman; proje ekibi ile üniversite ve fakülte yönetiminin yanı sıra ARİNKOM TTO’ya teşekkürlerini iletti.  

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar